Типови

Петок, 15/06 - Фудбал, Меѓународен, Светско првенство
15/06Мароко vs Иран1X2тип: 1
7 / 10 единици
13/06/2018 23:59
Мароко е поблиску до трите бода
Мароко и Иран играат во петок во првиот натпревар од групата Б на Светското првенство. Ќе биде тврд натпревар со малку голови, но Мароко има поголеми шанси за победа.

МАРОКО


Мароко е една од најдобрите репрезентации во Африка. Оваа селекција под водство на францускиот стратег Ренард игра неверојатно добро. Во буквална смисла се прошета во квалификациите и тоа во најтешката група во Африка со Брег на Слонова Коска, Габон и Мали. Мароко има одлични фудбалери во сите линии, но најдобар дел на тимот е одбраната. Во квалификациите Мароко не прими ниту еден гол на шесте натпревари, а тоа само по себе говори за цврстината на последната линија каде командува одличниот Бенатија. Освен тоа имаат и солиден напад со Белханда, Амбарат и Зијех. Оваа селекција стартува со најслабата репрезентација во групата и доколку сака да има шанси за пласман во следната фаза, победата е единствена опција.


ИРАН


Но победа е единствена опција и за Иран. Колку Иран сериозно се вложи во Мундијалот, доволно говори тоа што тие беа прва селекција која пристигна во Русија, од сите репрезентации кои ќе настапат на шампионатот. Тоа доволно говори за сериозноста и за амбициите на Иран. А амбициите им се и тоа како високи, особено по неверојатните три години под водство на одличниот португалски стратег Квеирош. Од 2015 година па до пред почетокот на подготовките за СП, Иран забележа само еден пораз. Сепак, Квеирош со Иран се обидува да го копира стилот на Грција ( сите во одбрана и одиме на 0:0 ). Колку тоа може некогаш да донесе полза, толку може да биде и меч со две острици.


ПРЕДВИДУВАЊЕ


Мароко е поквалитетен тим, има фудбалери кои играат во најсилните европски лиги, за разлика од Иран. И искуството е на страната на Мароко. Колку и да бараме предности за Иран, не можеме да најдеме па затоа предлагаме да одиграте Победа на Мароко со коефициент 2.22 во Coinbet24.

Add a Comment