• Вебстрана
 • Покриеност
 • Понуда
 • Коефициенти
 • Уплата на средства
 • Исплата на средства
 • Корисничка поддршка
 • Бонус
 • Во живо
 • Мобилно обложување
4.1

Резиме

 • Најдобра берза обложувалница
 • Нешто послаби коефициенти во спортската обложувалница
 • Големи лимити
 • Одлична апликација за класично обложување, нешто полоша за обложување на берза
 • Голема доверба од страна на корисниците
Sending
User Review
0 (0 votes)

Општо

Betfair е најголемата берза (exchange) обложувалница на интернет. Рангирана е како една од најдобрите веб страни за обложување. Оформена е во 1999 од страна на Andrew Black и Ed Wray. Тие се пионири во берзанско обложувањето, овозможувајќи им на корисниците сами да креираат коефициенти.

Во 2015тата Betfair се соединува со еден од најголемите ривали, ирската обложувалница Paddy Power. Тие сеуште функционираат како две одвоени веб страни. Во 2012та Betfair на нивната страна додава и дел со фиксни коефициенти за обложување како додаток на обложување на берза.

Вебстрана

Двете страни, за спортско обложување и обложување на берза се јасни, не се пренатрупани, брзо се вчитуваат и не ве бомбардираат со премногу светкава графика.
Најпопуларните спортски настани како и последните промоции се прикажани во централниот дел.
Во берзата на обложувалницата спортовите се прикажани во листа од А-Ш на левата страна, а во спортската обложувачницз се во опаѓачко мени. Лесно можете да се движите помеѓу берзата на обложувалницата, спортската обложувалница и другите функции, преку главното мени кое се наоѓа најгоре.

betfair

Покриеност

Betfair нудат голем број на спортови, преку 30 во спортската обложувалница, а многу повеќе во берзата на обложувалницата.
Двете обложувалници на Betfair (спортска и берза) нудат коефициенти за: фудбалски настани, амерички фудбал, бејзбол, кошарка, куглање, бокс, шах, крикер, пикадо, велосипедизам, хокеј на мраз и многу многу други. Дополнително, во берзата на обложувалницата можете да се обложувате и на: бадминтон, ракомет, покер, билијард и одбојка.

Понуда

Импресивен е изборот на понуди по настан, доколку постои било каков настан, сигурно ќе најдете достапен коефициент за него.

Неспортски и специјални пазари се понудени на Betfair . Би се рекло дека Betfair ги има најдобрите неспортски пазари: нуди обложување на политички настани од светот и Англија, музика, време и телевизиски шоуа но и некои чудни пазари како „дали децата на Бекам ќе играат за Манчестер Јунајтед“ или „кога ќе се докаже постоењето на вонземјани“.
Доколку пак се случи невозможното, да не успеете да пронајдете коефициенти за одреден настан на Betfair , тогаш можете да им побарате да постават коефициенти.
Длабочината на пазарот е вистински адут на Betfair . За голем фудбалски настан, на пример можете да добиете стотици понуди на двете обложувалници, спортската и берзата.

betfair

Коефициенти

Доколку се обложувате исклучиво на фиксни коефициенти бидете свесни дека Betfair не ги нуди најдобрите коефициенти. Исто така не нуди и најдобри фиксни коефициенти како кај конкурентите посебно на коњските трки. Betfair берзата го отфрла посредникот во обложувањето со што се добиваат коефициенти и до 20% повисоки од редовните. Во суштина обложувањето на берза значи дека може да добиете огромни коефициенти и до 200% повисоки од редовните, се зависи од тоа што корисниците мислат за некој настан. Betfair наплаќа провизија од вашите добивки, најчесто околу 5%, имајте го ова во предвид кога ги правите вашите облози.

Разлика помеѓу фиксните и берзанските коефициенти во Betfair

Изборот помеѓу фиксните коефициенти и берзанските коефициенти е интересен на Betfair затоа што за разлика од другите обложувалници тие не ги врзуваат берзанските коефициенти со тие што ги нудат кај обичното обложување. Кај Betfair коефициентите во обложувањето на берза се повисоки од конкуренцијата и поради тоа што тие имаат најмногу корисници.
Фиксните коефициенти на Betfair се пониски од останатите обложувалници, но затоа тие нудат промоции како враќање на парите ако промашите еден пар, различни стокови добивки и сл. Обложувањето на берза е peer to peer услуга и затоа тука не нудат никакви промоции.
Сепак најдобро е да се проверуваат и фиксните коефициенти при обложување затоа што има случаи каде што тие се повисоки од тие во обложувањето на берзата.

Уплата на средства

Betfair поддржува 7 валути кои можете да ги изберете кога се регистрирате. Фунта (GBP), Eвро (EUR), Австралиски долар (AUD), Данска круна (DKK), Хонг Конг долар (HKD), Шведска круна (SEK) и Американски долар (USD).
Минималниот и максималниот износ на уплата варираат во зависност од методот, но за картичките Visa, Maestro, Mastercard, минималниот износ е 10 фунти и за нив се плаќа надомест од 1.5%.
Методи на уплата: Visa and VisaElectron, MasterCard,Maestro,Laser, Neteller, Paypal, Skrill (moneybookers), Click and Buy, Paysafecard, Ukash, банкарски трансфер и чек.

Исплата на средства

Исплатата на Betfair е без надомест, со исклучок на банкарски трансфер, но сите обложувалници наплаќаат за овој метод. Можете да повлечете пари користејќи го истиот метод како и за уплатата.
Исплата преку картичка обично трае од 2-5 дена, поради стандардните банкарски процедури, а исплатата преку е-новчаниците е во рок од неколку часа.
За исплата преку картична нема минимален лимит за исплата, а за останатите минималниот износ не е повисок од 10 фунти.

Корисничка поддршка

Betfair нудат разни опции за контакт како, чет во живо, телефон, емаил и твитер. Корисничката поддршка е достапна 24/7 преку чет во живо, по телефон од 7:30am-12:30pm, а за емаил одговорот е за неколку часа.

Емаил:[email protected]
Телефонски број:0844 871 5000 (Англија), 1800 944 000 (Ирска), 1300 238 324 (Австралија), 0044 203 059 8888 (останати)
Адреса на корисничка поддршка:Betfair Helpdesk, Icon One, Lytton Way, Stevenage, Hertfordshire, SG1 1AG, United Kingdom
Twitter: @Betfair, @BetfairHelpdesk (8am-11pm)

Бонус

Betfair навистина ги подобриле своите промоции и бонуси за да ги привлечат играчите.

Бонус за нови корисиници

Понудата за нови корисници е бонус од 3 слободни обложувања од по 10 фунти, и оваа понуда е само за фиксната обложувалница, не за обложувањето на берза. Регистрирајте се и поставете облог од 10 фунти, на минимален коефициент од 1.20, и добивате 3 бесплатни облози по 10 фунти.
Втората понуда за нови корисници е бонус од 100% на прва уплата, до 100 фунти. Потребно е да го изиграте бонусот 4 пати, во рок од 90 дена на коефициенти од 1.60 и повисоки.

Price rush бонус

Интересна понуда од Betfair e Price rush која нуди зголемени коефициенти на одредени понуди. Кога ќе поставите облог во класичната спортска обложувалница, Betfair ќе го спореди коефициентот со коефициентите за истиот настан во берзата. Тогаш Betfair  може да ви понуди Price rush, давајќи ви зголемени коефициенти. Исто така има и купони на кои се прикажани понудите за кои е достапна оваа опција Price rush.

Казино бонус

Betfair имаат и неколку бонуси за регистрирање на казиното. Првиот бонус е Free No Deposit Bonus, доколку сакате да го испробате казиното без да уплаќате пари, искористете го овој бонус и добијте 5 фунти само за регистрирање, но треба да ги изиграте 40 пати пред да ги повлечете.
Другиот бонус е 100% бонус на вашата прва уплата до максимум 100 фунти. Оваа сума треба да ја изиграте 45 пати пред да можете да ги повлекувате парите.
Ако најчесто играте на слот машини, искористете го бонусот од 100% на прва уплата до максимум 1000 фунти. Бонусот може да се користи само за на слот машините, и треба да се изигра 30 пати.
Имаат и други промоции, дневни или неделни, па затоа е потребно да ги проверите директно на страната.

Во живо

Betfair биле првата облоувалница која понудила обложување во живо, уште во 2001 година. Како резултат на тоа, сега нудат комплетна услуга во однос на обложувањето во живо. Секцијата за обложување во живо е разбирлива, која нуди се што му треба на корисникот за да постави облог, во двете, и во спортската обложувалница и во берзанската обложувалница. Освен цел спектар од настани кои се пренесуваат во живо, исто така има и резултати во живо, новитети и дојави. Секцијата за обложување во живо е поделена по спорт и време, и ова ја прави страната растеретена, и ви овозможува да го најдете настанот многу брзо.

Со опцијата Live streaming, секогаш има што да гледате на Betfair, фудбал, тенис, крикет, снукер, трки со коњи. Опцијата за пренос во живо е бесплатна за корисниците, се додека на сметката имаат средства. Доколку пак уплатите облог од 2 долари на трки со коњи, можете да ја гледате трката во живо.

betfair

Мобилно обложување

Betfair имаат толку многу апликации, што ќе ви треба картичка со многу меморија. Имаат засебни апликации за класичната спортска обложувалница и посебно за берза обложувалницата. Предност на ова е што секоја апликација е поедноставна бидејќи има помалку содржини.

Апликацијата за класичното обложување брзо се вчитува и коефициентите се јасно прикажани. Едноставните менија ја прават лесна за користење, лесно можете да преминете од почетна страна, до обложување во живо, па и до промоциите. Можете да ја менаџирате исто така лесно како и вебстраната. Можете многу лесно и брзо да поставите облог, што е и целата поента на обложувањето додека сте во движење..

Апликацијата за обложување на берза не е толку добра како претходната. Менијата не се така јасни и едноставни, и ќе се најдете во ситуација да притиснете 5 на 5 или повеќе опции пред да ви се појават понудите и коефициентите. Ова ја прави бавна, и не баш добра за обложување додека сте во движење.
Апликациите за казино и игри се одлични и слични на апликацијата на спортската обложувалница.

Заклучок за Betfair обложувалница

Без разлика дали сакате да се обложувате рекреативно или професионално Betfair е вистинското место за вас. Одлични коефициенти, покриеност и опции за обложување во живо. Се е 100% безбедно во строго регулирана средина. Тие се број еден берза обложувалница со голем обрт од страна на играчите и големи влогови на сите настани. Имаат големи дозволени лимити со што е една од најинтересните обложувалници за high-roller играчите.