Grupa D WC

Бранителот на Светското првенство Франција се соочуваат со потенцијално познати противници во група Д. Нема дилема дека Франција сака да ја одбрани титулата и реално има тим за нешто такво.

Ждрепката во Доха на 1-ви Април ги соочи светските шампиони со Данска и Тунис, како и со уште една екипа која допрва треба да се определи преку интерконтиненталниот плејоф.

Австралија и Обединетите Арапски Емирати ќе се борат меѓу себе за пласман во финалниот бараж против Перу, при што репрезентацијата што ќе го помине тоа финале ќе се најде во групата Д.

Селекцијата на Дидие Дешамп е цврстиот избор на обложувалниците за пласман во нокаут фазата, но зад нив може да има фасцинантна битка за втората позиција.

Забележително, ако Австралија или Перу успеат да поминат, групата ќе види повторување за три селекции кои се соочија една со друга во истата фаза на Светското првенство во Русија во 2018 година.

Распоред на натпревари од групата Д

Датум                               Време                              Стадион

Вто. 22 ноември             Данска – Тунис                16:00 часот Градски стадион Education

Вто. 22 ноември             Франција – ?                    22:00 часот Стадионот Ал Џануб

Саб. 26 ноември            Тунис – ?                          13:00 часот наутро Стадион Ал Џануб

Саб. 26 ноември            Франција – Данска         19:00 часот Стадион 974

Сре. 30 ноември            Тунис – Франција           18:00 часот Градски стадион Education

Сре. 30 ноември            ? – Данска                        18:00 часот Стадион Ал Џануб