Добро упатените фудбалски експерти и аналитичари велат: “Пазете се од уморни суперѕвезди кои сакаат да бидат потенцијален освојувач на Златната топка на Светско Првенство.”

Меси прв фаворит

Да го погодите победникот на Светското првенство може да биде тешко, но обидот да се погоди најдобриот голгетер веројатно е уште потешко. Со недостаток на свежина, со отворено прашање за тоа кој е позаморен по долгата (главно) европска сезона, трката по Златна копачка на Светско Првенство е уште поотворена.

Најголем фаворит според букмејкерите во моментов е Лионел Меси со коефициент 12.50. Интересно, но има два втори фаворити со ист коефициент. Тоа се Антоан Гризман и Нејмар со коефициент 17.50.

Долгата сезона може да го земе својот данок

Како што предходно напишавме погоре, многу важен е физикусот на фудбалерите. Од таа гледна точка, Аргентина има мала предност но не и Меси. Аргентина беше целосно нефункционална во текот на квалификациите, а потоа се најдоа во ѓаволски тешка група.

И нема д аима проблем само Меси од првите тројца фаворити. Ако во предвид го земете обемот на работа што ја презема во системот Диего Симеоне. Потоа вистинската грижа на Дидие Дешамп и Гризман би требало да има проблем. Нејмар пак може да има корист од паузата поради повреда, но може тоа да остави и негативна трага врз неговите игри.

Роналдо ретко разочарува

Интересно е тоа што Кристијано Роналдо е дури четврти фаворит со коефициент 18.50 . Но тој е во група со Шпанија. Сепак, вреди да се разгледа уште неколку други фактори. Формата на Роналдо во 2018 година е одлична. Тој има 24 гола гола во 25 натпревари на кој стартувал. Исто така, треба да го разгледаме пристапот на Португалија на СП. Под водство на Фернандо Сантос, тие не секогаш играат возбудлив фудбал.

Некои други големи имиња се потценети

Од друга страна тука е и Хари Кејн со неверојатен коефициент од 27.00. Ако во предвид се земе тоа дека Англија е во група со Тунис и Панама, нема да биде чудо Кејн уште во групната фаза да се изнадава голови.

Некои од најжешките напаѓачи на сезоната се исто така достапни за обложување со атрактивни коефициенти. Едисон Кавани со коефициент 40.00 и Радамел Фалкао со коефициент 90.00. Кавани и покрај тоа што постојано се зборува за доаѓањето на Нејмар е лидер во ПСЖ и на 32 натпревари даде 27 гола. Освен тоа, тој сезонава го надмина и Златан Ибрахимовиќ и стана најдобар стрелец на ПСЖ.

Уругвај се наоѓа во група што реално треба да ја помина и затоа Кавани може да биде дури и најдобар стрелец по првата групна фаза. Во меѓувреме, Фалкао е доста свеж со само 25 меча оваа сезона и со 18 гола за Монако. Ако се знае дека негов партнер ќе биде Џејмс Родригез, тогаш и неговите шанси се големи.

Што е со Џејми Варди !? Коефициентот за него е 120.00, а неговите 17 гола во Премиер лигата оваа сезона, вклучувајќи и шест во последните девет средби ветуваат многу.