Uruguay World Cup 2022

Иако тимот на Уругвај е доволно силен и талентиран, 2021 година беше неконстантна година за оваа селекција која беше елиминирана во четвртфиналето на Копа Америка.

Уругвај, стигна до осминафиналето на Светското првенство во 2018 година, каде што подоцнежниот победник Франција ги елиминираше. Јужноамериканците постојано произведуваат играчи способни за индивидуална брилијантност, а тоа нема да биде поинаку во Катар. Напаѓачите Луис Суарез и Единсон Кавани можеби се во последната фаза од својата кариера, и двајцата имаат по 35 години, но сепак се повеќе од способни да претставуваат голема закана пред голот на противникот.

Досега, 2022 година беше попозитивна за Уругвај, со четири последователни победи. Сепак, останува загриженоста за способноста да се справат со посилни противници, но и прашањето колку ќе можат да издржат физички поради возраста на нивната репрезентација.

Ранг листа на ФИФА: 13 (март 2022 година)

Регионален пласман: 3 (КОНМЕБОЛ)

Титули на Светско првенство: 2

Настапи на Светско првенство (последен): 14 (Русија 2018)

Како се квалификува: (трето место на CONMEBOL: 8W-6L-4D)

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 4W-0L-0D (Голови: 8 постигнати / 1 примени)

2021: 4W-5L-6D (Голови: 11 постигнати / 16 примени)

Тренер: Диего Алонсо (Уругвај) од Декември 2021 година

Најдобри фудбалери: Единсон Кавани (Манчестер Јунајтед / Англија), Луис Суарез (Атлетико Мадрид / Шпанија), Диего Годин (Атлетико Минеиро / Бразил)