Serbia World Cup 2022

Србија не успеа да се пласира на ЕУРО 2020, но обезбеди пласман на Светското првенство во Катар завршувајќи на првото место и без пораз, во тешката квалификациска група во која беше и Португалија. Победата против Кристијано Роналдо и друштвото во Ноември беше клучна за балканската нација автоматски да обезбеди место во Катар.

Креативноста и талентот на искусниот Душан Тадиќ ќе им претставува проблем на нивните противници од групата, додека има и други играчи со големи напаѓачки способности во Александар Митровиќ, Влаховиќ или Лука Јовиќ. Ако играат со кохезија и ако ја задржат мотивацијата од квалификациите, тогаш би можеле на крајот да изненадат многумина.

Поранешниот играч од средниот ред на Црвена звезда, Драган Стојковиќ – Пикси, претрпе само два порази откако ја презеде Србија во Март минатата година и тој може да биде клучот за успехот на Мундијалот.

Ранг листа на ФИФА: 25 (март 2022 година)

Регионален пласман: 14 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 12 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во група А на УЕФА: 6W-0L-2D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 1W-1L-0D (Голови: 1 постигнат / 3 примени)

2021: 8W-1L-5D (Голови: 27 постигнати / 11 примени)

Селектор: Драган Стојковиќ (Србија) од Март 2021 година

Најдобри фудбалери: Душан Тадиќ (Ајакс / Холандија), Александар Митровиќ (Фулам / Англија), Милинкович-Савич (Реал Мадрид / Шпанија)