Portugal World Cup 2022

Португалија, очекувано, успеа да се квалификува во Катар, но дури преку плеј-оф натпреварите, совладувајќи ја Македонија за да обезбеди настап на Светските првенства по осми пат. И покрај тоа што се редовни натпреварувачи, тие допрва треба да ја освојат својата прва светска титула.

Најверојатно, ова ќе биде последен настап на Кристијано Роналдо на Светските првенства. Сите очи ќе бидат вперени во 37-годишната ѕвезда на светскиот фудбал и тој ќе биде клучниот играч во Катар – очаен да додаде светска круна на неговиот веќе трофеен кабинет. Соиграчот од Манчестер Јунајтед, Бруно Фернандеш, исто така ќе биде клучен за победниците од ЕУРО 2016.

Ранг листа на ФИФА: 8 (март 2022 година)

Регионален пласман: 6 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 7 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: (Победници во плејофот на УЕФА: (2:0 против Македонија)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 2W-0L-0D (Голови: 5 постигнати / 1 примени)

2021: 9W-3L-4D (Голови: 34 постигнати / 15 примени)

Селектор: Фернандо Сантос (Португалија) од Септември 2014 година

Најдобри фудбалери: Кристијано Роналдо (Манчестер Јунајтед / Англија), Бруно Фернандеш (Манчестер Јунајтед / Англија), Бернардо Силва (Манчестер Сити / Англија)