Argentina World Cup 2022

Аргентина е еден од традиционалните моќници на големите натпреварувања. Турнирот во Катар би можел да доживее враќање на стариот поредок на Аргентина како главна сила, но исто така може да го означи и последниот турнир за еден од најголемите играчи на фудбалската игра.

Лионел Меси ќе наполни 35 години до Мундијалот, а Катар многумина го сметаат за последна шанса за него да го додаде трофејот од Светското првенство во неговата и онака полна колекција и да ја затвори извонредната кариера.

Несомнено, тој ќе биде ѕвезденото име за Јужноамериканците – кои се упатуваат на Блискиот Исток како шампиони на Копа Америка, по нивната победа над големиот ривал Бразил минатата година. Но има многу дополнителен талент во селекцијата на Лионел Скаолини која има еден куп мотиви пред настапот во Катар.

Ранг листа на ФИФА: 4 (март 2022 година)

Регионален пласман: 2. (КОНМЕБОЛ)

Титули на Светско првенство: 2

Настапи на Светско првенство (последен): 17 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: КОНМЕБОЛ второпласирани во квалификациите – 11W-0L-6D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 3W-0L-1D (Голови: 7 постигнати / 2 примени)

2021: 10W-0L-6D (Голови: 26 постигнати / 7 примени)

Селектор: Лионел Скалони (Аргентина) од Август 2018 година

Најдобри фудбалери: Лионел Меси (ПСЖ / Франција), Анхел Ди Марија (ПСЖ / Франција), Џовани Ло Селсо (Виљарерал / Шпанија)