Qatar World Cup 2022

Како домаќин на Светското првенство во 2022 година, Катар е решен да приреди шоу за фудбалските фанови ширум светот, а тоа го вклучува и она што ќе се случува на теренот.

Малата земја од Персискиот залив со население под три милиони жители инвестираше неверојатна сума на пари во својата програма за националниот тим во текот на последната деценија откако го доби правото да биде домаќин на турнирот. Оттогаш, паричните трошоци за развој на фудбалот, тренирање и инфраструктура се исплатеше. Сега Катар се наоѓа на 51-то место на ФИФА ранг листата, а пред стартот на програмата Катар беше на 112-то место. Тоа резултираше и со освојување на првиот азиски куп во 2019 година, што беше огромно изненадување.

Со поранешниот младински тренер на Барселона, Феликс Санчез, кој го предводи тимот од 2017 година, Катар разви напаѓачки, забавен стил на игра кој сигурно ќе ги освои навивачите без разлика дали ќе успеат да ја проминат групата во првиот настап на Светско првенство.

Ранг листа на ФИФА: 51 (март 2022 година)

Регионален пласман: 5 (Азија)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): –

Како е квалификуван: Домаќин на турнирот

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 2 постигнати / 1 примен)

2021: 12W-7L-5D (Голови: 35 постигнати / 32 примени)

Менаџер: Феликс Санчез (Шпанија) од Јули 2017 година

Најдобри играчи: Акрам Афиф (Ал-Сад СЦ / Катар), Алмоез Али (Ал-Духаил СЦ / Катар), Хасан Ал-Хајдос (Ал-Сад СЦ / Катар)