Japan World Cup 2022

Репрезентацијата на Јапонија никогаш не отишла подалеку од осминафиналето на Светските првенства, но сега се надеваат дека ќе уживаат во подолг престој на овогодинешниот турнир.

Има големо искуство во нивниот тим, но има и неколку талентирани млади перспективни фудбалери кои ветуваат многу за иднината, како што е позајмениот крилен напаѓач од Реал Мадрид во Мајорка, Такефуса Кубо. Покрај тоа, Јапонија може да се пофали со играчи од Премиер лигата како Такехиро Томијасу од Арсенал и Такуми Минамино од Ливерпул.

Подготовките на Јапонија за Мундијалот поминаа добро, откако завршија пред Австралија во квалификациите за да обезбедат директен пласман во Катар, но останува да се види колку добро Самураите ќе се снајдат кога ќе наидат на посилни селекции.

Ранг листа на ФИФА: 23 (март 2022 година)

Регионален пласман: 2. (AFC)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 7 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: (Второпласирани во групата на AFC: 7W-2L-1D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 3W-0L-1D (Голови: 7 постигнати / 1 примени)

2021: 10W-2L-0D (голови: 39 постигнати / 5 примени)

Тренер: Хаџиме Моријасу (Јапонија) од Август 2018 година

Најдобри фудбалери: Такуми Минамино (Ливерпул / Англија), Такехиро Томијасу (Арсенал / Англија), Маја Јошида (Сампдорија / Италија)