Љубителите на боксот беа максимално изненадени кога се најави дека легендарниот Мајк Тајсон е подготвен повторно да влезе во рингот против јутјуберот Џек Пол.

Поранешниот шампион во тешка категорија, наскоро ќе наполни 58 години, а на 21 јули ќе се соочи со 27-годишниот Џек Пол на стадионот „AT&T“ кој има капацитет од 80.000 седишта и се наоѓа во Арлингтон, Далас.

Ревијалната борба ја најави Нетфликс, а исто така натпреварот ќе се пренесува во живо. Првично е планот да се види дали големиот Мајк Тајсон се уште моќ во своите раце за да оствари уште еден нокаут.

Коефициенти за Мајк Тајсон

Во овој дел ги издвоивме шансите, поточно коефициентите за победа на Mајк Tајсон од најдобрите онлајн обложувалници.

КвотаОбложувалница
2.65
2.37
2.65
2.33
2.65

Коефициенти за Џек Пол

Според светските букмејкери, Џек Пол е фаворит на овој дуел, а тоа е оправдано поради формата и возраста на овој боксер.

КвотаОбложувалница
1.45
1.57
1.43
1.54
1.43

Последниот боксерски меч за Мајк Тајсон беше во 2020 година, но исто така ревијален, додека професионално прекина да се бави пред 20 години.

Со оглед на тоа може да се претпостави дека формата е далеку од посакуваното нив, а годините нема да дозволат Мај Тајсон да се претстави во вистинското светло кое го знаеме.

Сепак, добро е тоа што имаат време за тренинг, а според клиповите на интернет, „Железниот Мајк“ добро се движи како за човек кој има 58 години.

Предности на Мајк Тајсон

  • Тој има убиствен инстинкт и борбата може да ја заврши со еден удар
  • Мајк Тајсон беше на врвот и беше најдобар боксер на сите времиња, а сега се соочува со неискусен противник

Недостатоци на Мајк Тајсон

  • Јасен е фактот за возраста – тој има 58 години
  • Не е толку брз и подвижен
  • Откако прекина со професионалното боксување ја подзаборави теретаната

За разлика од легендата, Џек Пол напорно тренира и е во фантастична форма, а неговиот биланс е составен од 10 победи и 1 пораз.

Јутјуберот малку во „иронија“ вели: „Време е да го заспиеме Железниот Мајк“.

Исто така нагласи дека неговите амбиции се да стане светски шампион, а сега биле неговите шанси за да го докаже тоа.

Како и да е, овде веруваме дека не очекува пред се голем спектакл кој не смееме да го пропуштиме.