Cameroon World Cup 2022

Камерун резервираа враќање на Светските првенства за прв пат од 2014 година со драматична вкупна победа во баражот над Алжир кон крајот на Март.

Нескротливите лавови ќе имаат осми настап на сцената на Светскиот куп и имаат добро етаблирани играчи кои настапуваат низ најдобрите лиги во Европа. Винсент Абубакар, Ерик Максим Чупо-Мотинг и Екамби се искусни напаѓачи, од кои ќе се очекува многу.

Најдобриот пласман на Камерун на турнирот дојде во Италија во 1990 година, а сега предводени од клупата со харизматичниот тренер Ригоберт Сонг, кој имаше четири свои настапи на Светските првенства веруваат дека имаат шанси да стигнат до нокаут фазата, по освојување на третото место на Африканскиот куп на нации.

Ранг листа на ФИФА: 37 (март 2022 година)

Регионален ранг: 6 (CAF)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 7 (Бразил 2014)

Како се квалификуваа: Победници во баражот на CAF: (вкупни 2:2 против Алжир, Камерун победи поради повеќе гостински голови)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 5W-1L-3D (голови: 16 постигнати / 9 примени)

2021: 8W-4L-4D (голови: 18 постигнати / 14 примени)

Тренер: Ригоберт Сонг (Камерун) од Февруари 2022 година

Најдобри фудбалери: Токо Екамби (Лион / Франција), Андре Замбо Ангуиса (Наполи / Италија), Ерик Максим Чупо-Мотинг (Баерн Минхен / Германија)