Mexico World Cup 2022

Мексико ја продолжи својата серија на настапи на сите Светски првенства од 1994 година, откако во квалификациите завршија како второпласирани зад Канада поради послаба гол разлика.

Ел Три има одличен список на фудбалери кој се потпира на фудбалери кои играат во Европа и Северна Америка. Од нив, напаѓачот на „Волците“ Раул Хименез и играчот на Атлетико Мадрид, Хектор Ерера, ќе бидат главни на теренот.

Мексико не постигнува и не прима многу голови – во просек имаа нешто повеќе од еден гол на натпревар во квалификациите – и тие ќе се надеваат дека компактниот план за игра, смислен од итриот поранешен тренер на Барселона, Херардо Мартино, може да се покаже доволен за да ги задуши противниците од групата кои важат за фаворити.

Ранг листа на ФИФА: 9 (март 2022 година)

Регионален пласман: 1. (КОНКАКАФ)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 16 (Бразил 2018)

Како се квалификуваа: второпласирани во КОНКАКАФ: 7W-2L-4D

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 4W-0L-2D (Голови: 6 постигнати / 1 примени)

2021: 12W-6L-6D (Голови: 36 постигнати / 19 примени)

Селектор: Херардо Мартино (Аргентина) од Јануари 2019 година

Најдобри фудбалери: Раул Хименез (Вулверхемптон / Англија), Хектор Ерера (Атлетико Мадрид / Шпанија), Хесус Корона (Севиља / Шпанија)