Belgium World Cup 2022

Белгија повеќе не може да тврди дека е тим бр.1 во светот, откако неодамна беше заменет на врвот на ранг листата на ФИФА од Бразил. Но тие се уште можат да сметаат на некои клучни членови од нивната златна генерација за кои ова ќе биде последна шанса за трофеј со репрезентацијата.

Како и да е, тренерот Роберто Мартинез се надева дека ова конечно ќе биде прилика кога „црвените ѓаволи“ ќе ги оправдаат очекувањата и конечно ќе можат да го кренат трофејот. Со играчи како Кевин Де Брујн од Манчестер Сити и Ромелу Лукаку од Челзи, тие би можеле да стигнат многу далеку.

Белгија испадна во четвртфиналето на ЕУРО 2020 и беше поразена во полуфиналето на Светското првенство во 2018 година. Имаат добри шанси и овој пат, но ќе мора да покажат поголема смиреност во тешките моменти.

Ранг листа на ФИФА: 2 (март 2022 година)

Регионален пласман: 1 (УЕФА)

Титули на Светско првенствпо: –

Настапи на Светско првенство (последен): 13 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во групата Е на УЕФА: 6W-0L-2D

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 5 постигнати / 2 примени)

2021: 11W-3L-3D (голови: 39 постигнати / 15 примени)

Селектор: Роберто Мартинез (Шпанија) од Август 2016 година

Најдобри фудбалери: Кевин Де Брујн (Манчестер Сити / Англија), Ромелу Лукаку (Челзи / Англија), Еден Азар (Реал Мадрид / Шпанија)