England World Cup 2022

Откако стигна до полуфиналето на Светското првенство во 2018 година, а потоа и до финалето на ЕУРО 2020 за болно да загуби на пенали од Италија – Англија ќе биде решена конечно да го освои својот прв голем трофеј од 1966 година.

Герет Саутгејт има неколку неверојатни млади играчи на располагање како Џуд Белингем од Дортмунд и Букајо Сака од Арсенал, а во комбинација со неколку искусни ѕвезди, кои сега поседуваат значајно искуство на турнирите дефинитивно Англија ќе има тим за респект. Сега главното прашање е дали можат да ја надминат психолошката бариера.

Саутгејт ќе се надева дека дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Хари Мегваер, ќе може да ја врати својата најдобра форма пред турнирот, додека неизбежно повторно многу нешта ќе зависат од формата на Хари Кејн, кој најверојатно ќе има шанса да стане водечки стрелец на сите времиња во неговата земја.

Ранг листа на ФИФА: 5 (март 2022 година)

Регионален пласман: 3. (УЕФА)

Титули на Светско првенство: 1

Настапи на Светско првенство (последен): 15 (Русија 2018)

Како се квалификува: УЕФА Група И – победници 8W-0L-2D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 2W-0L-0D (Голови: 5 постигнати / 1 примени)

2021: 15W-0L-4D (Голови: 52 постигнати / 5 примени)

Селектор: Герет Саутгејт (Англија) од Септември 2016 година

Најдобри фудбалери: Хари Кејн (Тотенхем / Англија), Александер Арнолд (Ливерпул / Англија), Рахим Стерлинг (Манчестер Сити / Англија)