South Korea World Cup 2022

Од 1982 година Јужна Кореја настапи на сите Светски првенства и таа серија ќе продолжи со тимот на Пауло Бенто во Катар. Јужна Кореја заврши на второто место во тешката квалификациска група, а беше победена само во последниот натпревар со веќе обезбеден пласман во Катар.

Пред тоа, тимот на Бенто имаше серија од седум победи, па тие ќе се надеваат на сличен моментум пред Светското првенство, каде што ќе се обидат да ја поминат групната фаза за прв пат по 2010 година.

Сон Хеунг-мин е најпрепознатливиот фудбалер во Јужна Кореја, а напаѓачот на Тотенхем доколку ја задржи истата форма може да биде клучот за успехот. Хванг Хи-чан од Вулверхемптон е исто така важна фигура за тигрите од Азија. Најдобриот настап на Јужна Кореја на Светскиот куп беше полуфиналето на домашен терен во 2002 година – но тешко дека ќе можат да го повторат тој резултат на Блискиот Исток.

Ранг листа на ФИФА: 29 (март 2022 година)

Регионален пласман: 3 (AFC)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 10 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: второпласирано во групата А на AFC: 7W-L1-D2

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 5W-1L-0D (Голови: 14 постигнати / 1 примени)

2021: 7W-1L-2D (голови: 20 постигнати / 6 примени)

Селектор: Пауло Бенто (Португалија) од Август 2018 година

Најдобри фудбалери: Сон Хеунг-мин (Тотенхем / Англија), Хванг Хи Чан (Вулверхемптон / Англија), Ким Мин-Јае (Фенербахче / Турција)