Senegal World Cup 2022

Сенегал на потешкиот начин го резервира своето место на Светско првенство – Катар 2022, преку изведување пенали, но ќе се обиде да ја продолжи неодамнешната одлична форма преку која земјата беше крунисана како шампион на Африка.

Откако го победи Египет за да ја освои првата титула во Африка во Февруари, тимот на Алиу Сисе го повтори тоа во последното коло од африканските квалификации за да обезбеди место во Катар по изведување на пенали.

Тој натпревар се покажа како уште една битка меѓу двете ѕвезди на Ливерпул, Мохамед Салах и Садио Мане, и нема сомнеж дека надежите на Сенегал во голема мера ќе почиваат на Салах. Но, тие исто така имаат и други играчи од светска класа кои можат да направат многу, вклучувајќи го и голманот на Челзи, Едуард Менди.

Интересно, Сенегал има најголем процент на победи на Светското првенство од која било друга африканска нација на теренот.

Ранг листа на ФИФА: 20 (март 2022 година)

Регионален ранг: 1. (CAF)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 2 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: (Победници во бараж на CAF: (1:1 против Египет, Сенегал победи на пенали)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 5W-1L-3D (голови: 10 постигнати / 3 примени)

2021: 10 W-1L-5D (Голови: 29 постигнати / 12 примени)

Тренер: Алиу Сисе (Сенегал) од Март 2015 година

Најдобри фудбалери: Калиду Кулибали (Наполи / Италија), Едуард Менди (Челзи / Англија), Садио Мане (Ливерпул / Англија)