Iran World Cup 2022

Иран ќе се појави на третото последователно Светско првенство, како број 1 рангирана репрезентација во Азија и како способна репрезентација да остави белег на турнирот.

Избраниците на Драган Скочиќ се квалификуваа во голем стил, победувајќи осум меча, имајќи по само едно реми и пораз. Тоа беше доволно за Иран да заврши на првото место во својата група, пред Јужна Кореја, која исто така се квалификуваше, но како второпласирана.

Напаѓачот на Порто, Мехди Тареми, креаторот на Феенорд, Алиреза Јаханбахш и новата ѕвезда од Баер Леверкузен, Сардар Азмун го прават Иран силна напаѓачка селекција, а доказ за тоа е што тимот на Скочиќ постигна 15 голови во 10 квалификациски натпревари.

Ранг листа на ФИФА: 21 (март 2022 година)

Регионален пласман: 1 (AFC)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 6 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници на групата А – AFC: 8W-L1-D1

Последни резултати (сите натпревари и пријателски):

2022: 3W-1L-0D (Голови: 4 постигнати / 2 примени)

2021: 10 W-0L-1D (Голови: 31 постигнати / 3 примени)

Селектор: Драган Скочиќ (Хрватска) од Февруари 2020 година

Најдобри фудбалери: Сардар Азмун (Баер Леверкузен / Германија), Алиреза Јаханбахш (Феенорд / Холандија), Мехди Тареми (Порто / Португалија)