ФИБА Светско првенство (исто така и познато како Светско првенство во кошарка) е кошаркарски турнир за машка кошаркарска репрезентација која на секои четири години го организира Меѓународната кошаркарска федерација (FIBA)

Оваа организација исто така приредува и СП во кошарка за жени, кое се организира во истиот период кога е и машкото, но во друга земја.

Историја на светско првенство во кошарка

Од 1950 до 1974 година организацијата на натпреварувањето беше по системот на турнир. Имено, на финалниот турнир играа 8 екипи,  а потоа играше секој со секого. Секако, освојувач на турнирот беше екипата со најмногу собрани бодови.

После 1978-та година работите се изменија и воведен е куп систем. Најдобрите тимови одат до ¼ финале, па се до злато..

Избор на домаќин за светско првенство во кошарка – Кина 2019

Цел процес за избор на домаќин за Светското првенство во кошарка – Кина 2019 започна во април 2014 година. Понудите од многу земји беа представени на 16-ти март 2015 година, па беше потврдено дека тоа ќе се одржи во Азија. Кина и Филипини останаа во најтесниот круг, па на 7-ми август 2015 година, беше нјавено дека Кина победи на тендерот против Филипини и дека ќе биде домаќин на претстојното светско првенство.

FIBA – Кина 2019

Ова светско првенство ќе биде 18-то по ред и ќе се одржи во Кина. Исто така тоа ќе означи една нова ера како што е опишано. Одложено е 2018 за 2019 и ќе биде прво светско првенство кое нема да биде одржано во иста година како и Светското првенство за фудбал. Покрај тоа, групната фаза ќе се прошири од 24 на 32 тимови. Најдобрите 8 тимови, вкулувајќи ја и Јапонија како домаќин, ќе заземат место на Летните олимписки игри 2020 година во Токио.

Светското првенство во кошарка – Кина 2019 ќе биде одржано во 5 града и тоа: Пекинг, Нанкинг, Шангај, Вухан и Гуангдунг.

Мундијалот се игра од 31 август до 15 септември во осум кинески градови, а пласман во следната фаза ќе обезбедат најдобрите две репрезентации од групите.

Сали

Светското првенство во кошарка како што напишавме погоре ќе се одржи во Кина и тоа во неколку сали.

Во Пекинг ќе се игра во Кадилак арена, салата која има капаците од 18.000 гледачи.

Нанкинг располага со салата Олимпиан парк која има капацитет од 20.000 гледачи.

Вухан арената е најмала и располага со капацитет од 13.000 гледачи

Во Шангај натпреварите ќе се гледаат во познатата Мерцедес арена која има капацитет од 18.000
гледачи.

Додека во градот Гуангдунг ќе се следи светското првенство во кошарка во четири сали.

Квалификации за светското првенство во кошарка – Кина 2019

Кина како домаќин автоматски се квалификува на првенството. Континенталните првенства повеќе не припаѓаат на системот за квалификации, па наместо тоа две кола од квалификационите турнири ќе се одржат во рок од две години.

Прв круг Америка, Азија/Океанија и Африка ќе учествуваат со 16 тима, додека Европа ќе има 32 тима. Во првиот круг на натпреварувањетоќе бидат направени групи со по четири тима кој ќе играат по системот дома/гости и ќе игра секој со секого. Трите најдобри трима од секоја група ќе се надигруваат во вториот круг, а последните тимови од групата ќе играат со најдобрите тимови од дивизија Б, а за да се квалификуваат следната сезона во дизивизија А.

Во вториот круг, селекциите на Светското првенство, ќе бидат поделени во групи од шест тима со вкупен износ од четири групи во Европа и по два на остантите континенти. Тимовите ќе ги пренесуваат поените од првиот круг и ќе добиваат уште три тима во групата по истиот систем на натпреваруње. Најдобрата екипа од секоја група ќе се квалификува на светското првенство.

Напомена: Почнувајќи од 2019 година, Олимпискиот шампион нема гарантирано место на турнирот!

Жребка на светско првенство во кошарка – Кина 2019

Жребот се одржа на 16-ти март оваа година во Кина. Репрезентациите се поделени во 8 групи со по четири репрезетнации.

Бранителот на трофејот, репрезентацијата на САД, ќе игра во група со Турција, Чешка и Јапонија.

Групи за СП во Кина:

Група А: Брег на Слонова Коска, Полска, Венецуела, Кина

Група Б: Русија, Аргентина, Кореа, Нигерија

Група Ц: Шпанија, Иран, Порторико, Тунис

Група Д: Ангола, Филипини, Италија, Србија

Група Е: Турција, Чешка, САД, Јапонија

Група Ф: Грција, Нов Зеланд, Бразил, Црна Гора

Група Г: Доминиканска Република, Франција, Германија, Јордан

Група Х: Сенегал, Канада, Литванија, Австралија.

Распоред на натпревари

Групна фаза

Неодамна се појави и распоредот на натпревари. Групната фаза започнува на 31.08.2019 па ќе трае со до 04.09.2019 година и интересно е тоа што сите натпревари од групната фаза ќе се играат во 10:00 по наше локално време.

31.08. 10:00АнголаСрбија
31.08. 10:00АргентинаЈужна Кореја
31.08. 10:00ЧешкаСАД
31.08. 10:00Доминиканска РепубликаЈордан
31.08. 10:00ФилипиниИталија
31.08. 10:00ФранцијаГерманија
31.08. 10:00ГрцијаЦрна Гора
31.08. 10:00ИранПорторико
31.08. 10:00КанадаАвстралија
31.08. 10:00Нов ЗеландБразил
31.08. 10:00Брегот на Слоновата КоскаКина
31.08. 10:00ПолскаВенецуела
31.08. 10:00РусијаНигерија
31.08. 10:00СенегалЛитванија
31.08. 10:00ШпанијаТунис
31.08. 10:00ТурцијаЈапонија
02.09. 10:00АвстралијаСенегал
02.09. 10:00БразилГрција
02.09. 10:00Црна ГораНов Зеланд
02.09. 10:00ИталијаАнгола
02.09. 10:00ЈапонијаЧешка
02.09. 10:00ЈорданФранција
02.09. 10:00Јужна КорејаРусија
02.09. 10:00КинаПолска
02.09. 10:00ЛитванијаКанада
02.09. 10:00НигеријаАргентина
02.09. 10:00ГерманијаДоминиканска Република
02.09. 10:00ПорторикоШпанија
02.09. 10:00САДТурција
02.09. 10:00СрбијаФилипини
02.09. 10:00ТунисИран
02.09. 10:00ВенецуелаБрегот на Слоновата Коска
04.09. 10:00АнголаФилипини
04.09. 10:00БразилЦрна Гора
04.09. 10:00Доминиканска РепубликаФранција
04.09. 10:00ГрцијаНов Зеланд
04.09. 10:00ИталијаСрбија
04.09. 10:00Јужна КорејаНигерија
04.09. 10:00КанадаСенегал
04.09. 10:00ЛитванијаАвстралија
04.09. 10:00ГерманијаЈордан
04.09. 10:00Брегот на Слоновата КоскаПолска
04.09. 10:00ПорторикоТунис
04.09. 10:00РусијаАргентина
04.09. 10:00САДЈапонија
04.09. 10:00ШпанијаИран
04.09. 10:00ТурцијаЧешка
04.09. 10:00ВенецуелаКина

Елиминациона фаза

Елиминационата фаза ќе продолжи исто така по однапред одреден правила, односно официјалната страна на ФИБА веќе го најави костурот по кој ќе биде одржана елиминацијата.

светско првенство во кошарка

Амбасадор на Mундијалот

Љубителите на кошарката сигурно го знаат Коби Брајант, а веруваме дека и се согласуваат со одлуката да биде амабасадор на ова светско првенство во кошарка кое ќе се одржи во Кина.

„Секогаш сум го респектирал позитивниот момент, кој кошарката го има во развојот на младите ширум светот. Навистина сум почестен поради повикт од ФИБА да бидам амбасадор на Мундијалот. Се надевам дека ќе придонесам за дополнителна мотивација на играчите од репрезентациите учеснички да го пружат својот максимум и во најдобро издание да ги претстават своите земји. Со нетрпение чекам да видам кој ќе биде нов светски шампион“, изјави Брајант.

светско првенство во кошарка

Маскота на светското првенство во кошарка

Синот на соништата (Son of Dreams) беше претставен како официјален маскот на кошаркарскиот Мундијал за 2019 година од страна на ФИБА.

Оваа маскота е родена во Кина на 8 август 2015 година, а многу експерти веруваат дека маскотата ќе игра голема улога во промоцијата на Светскиот куп на кошарката.

светско првенство во кошарка