Grupa H WC

Светското првенство во Катар веројатно ќе биде последен Мундијал за Кристијано Роналдо кој има реални шанси да ја помине групата, бидејќи Португалија изгледа како најсилната селекција во група Х.

На Роналдо и неговите соиграчи во групната фаза ќе им се придружат Гана, Уругвај и Јужна Кореја. Двократниот победник на Светското првенство, Уругвај е вториот фаворит во групата и ќе се надева дека ќе ја повтори играта од 2018 година, каде што стигнаа до четвртфиналето пред да испаднат од сега актуелниот шампион Франција.

Гана се квалификуваше во Катар победувајќи ја Нигерија и тоа само по себе говори за силината на оваа селекција која можеби нема ѕвезди како во минатото, но е еден доста силен колектив, додека Јужна Кореа и нивниот неверојатен напаѓач Сон Хеунг-мин, исто така ќе се обидат да ги размрдаат фаворитите во групата – исто како што направи Јужна Кореја победувајќи ја Германија на Светското првенство во Русија во 2018 година.

Распоред на натпревари од групата Х

Датум                                              Време на натпреварот (ЕТ)        Стадион

Четврток, 24 ноември               Уругвај – Ј. Кореа          16:00 часот Градски стадион Education

Четврток, 24 ноември               Португалија – Гана         19:00 часот Стадион 974

Понеделник, 28 ноември          Ј. Кореа – Гана               16:00 часот, Градски стадион Education

Понеделник, 28 ноември          Португалија – Уругвај    22:00 часот. Стадион Лусаил

Петок, 2 декември                       Ј. Кореа – Португалија 18:00 часот Градски стадион Education

Петок, 2 декември                       Гана – Уругвај,                 18:00 часот, Стадион Ал Џануб