Switzerland World Cup 2022

Швајцарија ги заврши квалификациите за Светското првенство на одличен начин победувајќи ја Бугарија со 4:0 на домашен терен, за да заврши на врвот во групата Ц, пред Италија.

Беа непоразени за време на квалификациите, со само два примени гола, па тимот на Мурат Јакин сигурно е еден од оние на кои треба да се внимава. Имаат неверојатно цврста дефанзива, цврст среден ред и брзи напаѓачи.

Поранешниот играч на Ливерпул и Баерн Минхен, Шаќири – сега од Чикаго Фајр во МЛС, останува предводник на селекцијата, но сега ќе има ветер во грб од плејада млади фудбалери кои можат да му помогнат во креацијата.

Ранг листа на ФИФА: 14 (март 2022 година)

Регионален пласман: 10 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 11 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во Група Ц на УЕФА: 5W-0L-3D

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 0W-1L-1D (Голови: 2 постигнати / 3 примени)

2021: 10 W-1L-6D (Голови: 37 постигнати / 15 примени)

Тренер: Мурат Јакин (Швајцарија) од Август 2021 година

Најдобри фудбалери: Гранит Џака (Арсенал / Англија), Џердан Шаќири (Чикаго Фајр / САД), Џибрил Соу (Ајнтрахт Франкфурт / Германија)