Poland World Cup 2022

Роберт Левандовски ја доби битката против Златан Ибрахимовиќ за да обезбеди место на Мундијалот птрку плејофот, по победата од 2:0 над Шведска. На Полска претходно и беше дадено директно место во финалето од баражот, откако противниците во првото коло Русија беа исфрлени од ФИФА.

Настрана нивниот 33-годишен напаѓач на Баерн Минхен, списокот на Полска се состои од многу искусни играчи кои играат во најсилните лиги низ Европа. Играчот од средниот ред на Наполи, Пјотр Зиелински е еден од нив. Тој треба да обезбеди добри шанси за Левандоски за тој да ја зголеми неговата извонредна бројка на голови за Полска – 74 гола.

Тимот на Чеслав Михњевич има славна историја на Светските првенство. Два пати заврши на третото место и сега сакаат да ја минат групната фаза, откако загубија само два пати во текот на целиот квалификациски циклус.

Ранг листа на ФИФА: 26 (март 2022 година)

Регионален пласман: 15 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 8 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во плејофот на УЕФА: (2:0 против Шведска)

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 3 постигнати / 1 примени)

2021: 6W-4L-5D (Голови: 37 постигнати / 20 примени)

Селектор: Чеслав Михњевич (Полска) од Јануари 2022 година

Најдобри фудбалери: Роберт Левандовски (Баерн Минхен / Германија), Пјотр Зиелински (Наполи / Италија), Мети Кеш (Астон Вила / Англија)