Canada World Cup 2022

Канада ќе учествува на Светското првенство за прв пат по 36 години по импресивните квалификации кога завршија како први во КОНКАКАФ, пред селекции како САД, Мексико, Коста Рика.

Имаше емотивни сцени и од играчите и од навивачите кога го заверија пласманот во Катар победувајќи ја Јамајка со 4:0 во Торонто, при што ѕвездата Алфонсо Дејвис се расплака во живо на неговиот стрим на Твитер додека ги гледаше неговите соиграчи како го завршуваат натпреварот.

Тренерот Џон Хердман сака да направи историја за оваа селекција на резултатски план, иако веќе испиша историја со своето име како единствен тренер што ќе предводи тим и на женски и на машки Светски шампионат.

Ранг листа на ФИФА: 38 (март 2022 година)

Регионален пласман: 4 (КОНКАКАФ)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 1 (Мексико, 1986)

Како се квалификуваа: (победници на КОНКАКАФ: 8W-2L-4D)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 4W-2L-0D (Голови: 10 постигнати / 2 примени)

2021: 13W-2L-4D (Голови: 55 постигнати / 11 примени)

Селектор: Џон Хердман (Англија) од Јануари 2018 година

Најдобри фудбалери: Џонатан Дејвид (Лил / Франција), Жуниор Хојлиет (Ридинг / Англија), Алфонсо Дејвис (Баерн Минхен / Германија)