Saudi Arabia World Cup 2022

Во нивните последни четири настапи на Светските првенства, Саудиска Арабија завршуваше во групната фаза и тешко е да се замисли дека селекцијата ќе направи нешто повеќе овој пат во Катар.

Тимот на Ерве Ренард заслужува признание што заврши пред Австралија и Јапонија во квалификациите, но постои чувство дека работите би можеле да им бидат многу потешки кога ќе се соочат со потешки противници.

Целиот тим на Саудиска Арабија моментално игра во нивната родна земја, иако во Ренард тие имаат тренер кој ја искуси целата широчина на меѓународниот фудбал, откако предходно беше на чело на Мароко, Брегот на Слоновата Коска, Замбија (двапати) и Ангола. Во Русија во 2018 година, Саудиска Арабија испадна со постигнати само два гола, а Ренард ќе се надева дека напаѓачот Салех Ал Шехри ќе ги води овој пат до подобар резултат, по неговите четири гола во квалификациите.

Ранг листа на ФИФА: 49 (март 2022 година)

Регионален пласман: 5. (AFC)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 6 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: АФЦ – првопласирани во групата – 7W-1L-2D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 2W-1L-1D (Голови: 3 постигнати / 3 примени)

2021: 10W-2L-2D (голови: 25 постигнати / 6 примени)

Тренер: Ерве Ренар (Франција) од Јули, 2019 година

Најдобри фудбалери: Салех Ал Шехри (Ал Хилал / Саудиска Арабија), Салем Ал Даусари (Ал Хилал / Саудиска Арабија), Салман Ал Фараџ (Ал Хилал / Саудиска Арабија)