Denmark World Cup 2022

Данска би можела да биде во фокусот поради една од најтрогателните и емотивно најзвучните приказни на ова Светско првенство, бидејќи тие имаат за цел да го надоврзат импресивното шоу на ЕУРО 2020.

Тој турнир започна во ужасни околности, бидејќи Кристијан Ериксен доживеа срцев удар за време на нивниот прв настап против Финска во Копенхаген. Плејмејкерот за среќа успеа дури и да се врати на фудбалот, а неговите соиграчи по тој прв меч мотивирани стигнаа до полуфиналето, каде што не можеа против Англија во продолженијата.

Ериксен се врати на фудбалот и би можел уште еднаш да блесне на најголемата сцена како дел од енергичниот тим на Каспер Хјулманд.

Ранг листа на ФИФА: 11 (март 2022 година)

Регионален пласман: 8 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 6 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во Група Ф на УЕФА: 9W-1L-0D

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 1W-1L-0D (Голови: 5 постигнати / 5 примени)

2021: 13W-4L-1D (Голови: 45 постигнати / 11 примени)

Менаџер: Каспер Хјулманд (Данска) од Август, 2020 година

Најдобри фудбалери: Кристијан Ериксен (Брентфорд / Англија), Јоаким Меле (Аталанта / Италија), Микел Дамсгард (Сампдорија / Италија)