Equador World Cup 2022

Еквадор испадна во четвртфиналето на последниот голем турнир, Копа Америка, бидејќи беше поразен со 3:0 од подоцнежниот победник Аргентина, а тимот на Густаво Алфаро ќе мора да биде многу поотпорен ако сака да ја мине групната фаза на Светско Првенство – Катар 2022.

Искусниот напаѓач Енер Валенсија, кој е најдобар стрелец на неговата земја на сите времиња со 35 гола, ќе има значаен удел во играта на Еквадор, кој ќе се врати на големата светска сцена откако го пропушти турнирот во 2018 година.

Одбранбениот играч на Виљареал, Первис Еступинан е уште еден талентиран играч, но генерално тимот во минатото беше играчки посилен, иако и со овој тим Еквадор може да се бори и да им парира на нивните ривали во групата.

Ранг листа на ФИФА: 46 (март 2022 година)

Регионален пласман: 7. (КОНМЕБОЛ)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 3 (Бразил 2014)

Како се квалификува: (CONMEBOL четврто место: 7W-6L-5D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 0W-1L-3D (Голови: 4 постигнати / 6 примени)

2021: 6W-6L-6D (Голови: 21 постигнати / 20 примени)

Тренер: Густаво Алфаро (Аргентина) од Август, 2020 година

Најдобри фудбалери: Енер Валенсија (Фенербахче / Турција), Первис Еступинан (Виљареал / Шпанија), Карлос Груезо (Аугсбург / Германија)