Australia World Cup 2022

Кенгурите победија во интерконтиненталниот плејоф на ФИФА за да го заработат последното место во групата Д. Го победија Перу по изведување на пенали на 13-ти Јуни. Шест дена пред тоа, Австралија мораше да ги победи Обединетите Арапски Емирати со 2:1 во азискиот квалификациски плејоф за да обезбеди меч со Перу за место на Светското првенство.

Со тоа Австралија ја спаси квалификациската кампања која започна ветувачки (11 последователни победи). Но квалификациите завршија со порази од Јапонија и Саудиска Арабија кои ги урнаа нивните надежи за директен пласман во Катар.

Австралијците со тоа ја задржаа традицијата и веќе се редовни учесници на Светските првенства од почетокот на векот, напредувајќи постојано во пет последователни прилики.

Оваа селекција секогаш има што да понуди на мундијалите и нема сомнеж дека ќе биде интересно да се следи нивниот настап на Светското првенство во Катар.

Ранг листа на ФИФА: 42 (март 2022 година)

Регионален пласман: 4 (AFC)

Настапи на Светско првенство (последен): 5 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во интерконтиненталниот бараж против Перу ( 1:0 по пенали )

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 3W-2L-2D (голови: 14 постигнати / 8 примени)

2021: 7W-1L-2D (Голови: 21 постигнати / 5 примени)

Тренер: Греам Арнолд (Австралија) од Јули, 2018 година

Најдобри фудбалери: Мет Рајан (Реал Сосиедад / Шпанија), Том Рогиќ (Селтик / Шкотска), Трент Саинсбери (Кортријк / Белгија)