Распоред на натпревари и квоти

Кој ќе победи на Светско 2022 Катар Највисоки квоти Обложувалница
Бразил5
Аргентина6.6
Франција8
Англија9
Шпанија10
Германија12
Холандија15
Португалија15
Белгија17
Данска31
Хрватска60
Уругвај60
Полска151
Сенегал126
Србија120
Швајцарија120
Канада215
Еквадор151
Мексико151
САД151
Велс201
Австралија351
Камерун285
Јапонија285
Јужна Кореа276
Мароко250
Гана300
Катар300
Тунис575
Иран750
Костарика1000
Саудиска Арабија1000
Кој ќе постигне најмногу голови на Светско 2022 Катар Највисоки квоти Обложувалница
Harry Kane12
Kylian Mbappe10
Lionel Messi13
Neymar20
Karim Benzema13.5
Cristiano Ronaldo20
Romelu Lukaku30
Vinicius Junior35
Memphis Depay30
Lautaro Martinez35
Steven Bergwijn67
Alvaro Morata51
Raheem Sterling51
Gabriel Jesus30
Lucas Paqueta151
Kevin De Bruyne51
Antoine Griezmann41
Richarlison de Andrade34
Guilherme dos Santos40
Kai Havertz41
Olivier Giroud67
Aleksandar Mitrovic67
Pablo Sarabia40
Roberto Firmino40
Raphael Dias Belloli40
Robert Lewandowski41
Serge Gnabry41
Andre Silva41
Phil Foden51
Leroy Sane67
Angel Di Maria40
Edinson Cavani80
Датум Група Натпревар Tип 1 x 2
20.11.2022
17:00 ч.
Група А
21.11.2022
17:00 ч.
Група А
21.11.2022
14:00 ч.
Група Б
21.11.2022
20:00 ч.
Група Б
22.11.2022
11:00 ч.
Група Ц
22.11.2022
14:00 ч.
Група Д
22.11.2022
17:00 ч.
Група Ц
22.11.2022
20:00 ч.
Група Д
23.11.2022
11:00 ч.
Група Ф
23.11.2022
14:00 ч.
Група Е
23.11.2022
17:00 ч.
Група Е
23.11.2022
20:00 ч.
Група Ф
24.11.2022
11:00 ч.
Група Г
24.11.2022
14:00 ч.
Група Х
24.11.2022
17:00 ч.
Група Х
24.11.2022
20:00 ч.
Група Г
25.11.2022
11:00 ч.
Група Б
25.11.2022
14:00 ч.
Група А
25.11.2022
17:00 ч.
Група А
25.11.2022
20:00 ч.
Група Б
26.11.2022
11:00 ч.
Група Д
26.11.2022
14:00 ч.
Група Ц
26.11.2022
17:00 ч.
Група Д
26.11.2022
20:00 ч.
Група Ц
27.11.2022
11:00 ч.
Група Е
27.11.2022
14:00 ч.
Група Ф
27.11.2022
17:00 ч.
Група Ф
27.11.2022
20:00 ч.
Група Е
28.11.2022
11:00 ч.
Група Г
28.11.2022
14:00 ч.
Група Х
28.11.2022
17:00 ч.
Група Г
28.11.2022
20:00 ч.
Група Х
29.11.2022
16:00 ч.
Група А
29.11.2022
16:00 ч.
Група А
29.11.2022
20:00 ч.
Група Б
29.11.2022
20:00 ч.
Група Б
30.11.2022
16:00 ч.
Група Д
30.11.2022
16:00 ч.
Група Д
30.11.2022
20:00 ч.
Група Ц
30.11.2022
20:00 ч.
Група Ц
01.12.2022
16:00 ч.
Група Ф
01.12.2022
16:00 ч.
Група Ф
01.12.2022
20:00 ч.
Група Е
01.12.2022
20:00 ч.
Група Е
02.12.2022
16:00 ч.
Група Х
02.12.2022
16:00 ч.
Група Х
02.12.2022
20:00 ч.
Група Г
02.12.2022
20:00 ч.
Група Г
03.12.2022
16:00 ч.
1/8
Натп.: 1
03.12.2022
20:00 ч.
1/8
Натп.: 2
04.12.2022
20:00 ч.
1/8
Натп.: 3
04.12.2022
16:00 ч.
1/8
Натп.: 4
05.12.2022
16:00 ч.
1/8
Натп.: 5
05.12.2022
20:00 ч.
1/8
Натп.: 6
06.12.2022
16:00 ч.
1/8
Натп.: 7
06.12.2022
20:00 ч.
1/8
Натп.: 8
09.12.2022
20:00 ч.
1/4
Натп.: 1
09.12.2022
16:00 ч.
1/4
Натп.: 2
10.12.2022
20:00 ч.
1/4
Натп.: 3
10.12.2022
16:00 ч.
1/4
Натп.: 4
13.12.2022
20:00 ч.
1/2
Натп.: 1
14.12.2022
20:00 ч.
1/2
Натп.: 2
17.12.2022
16:00 ч.
Трето Место
18.12.2022
16:00 ч.
Финале
Qatar 2022

Кога и каде? Кој и каде ќе игра? Како ќе функционира во услови на светска пандемија? Како може да бидете присутни на Светско Првенство – Катар 2022? Во продолжение тиот на www.kladenje.mk се погрижи лесно да можете да најдете се што треба да знаете за Светско Првенство – Катар 2022.

Qatar домќин на 22-то Светско првенство, од 21-ви Ноември до 18-ти Декември 2022 година. Ова ќе биде првото Светско првенство кое ќе се одржи во арапскиот свет и ќе биде само второ Светско првенство одржано во Азија по 2002 година кога домаќини беа Јужна Кореја и Јапонија.

Покрај тоа, ова Светско првенство – Катар 2022 ќе биде последно на кое ќе учествуваат 32 селекции, откако беше изгласано зголемување на 48 репрезентации за турнирот во 2026 година во САД, Мексико и Канада.

Поради интензивните летни горештини во Катар, ова Светско Првенство ќе се одржи од крајот на Ноември до средината на Декември, со што ќе биде првиот турнир што не се одржува во Мај, Јуни или Јули. Воедно овој Мундијал ќе се игра во намалена временска рамка од 28 дена.


Група А

Катар

Еквадор

Сенегал

Холандија
Група Б

Англија

Иран

САД

Велс
Група Ц

Аргентина

Саудиска Арабија

Мексико

Полска
Група Д

Франција

Данска

Тунис

Австралија
Група Е

Шпанија

Германија

Јапонија

Костарика
Група Ф

Белгија

Канада

Мароко

Хрватска
Група Г

Бразил

Србија

Швајцарија

Камерун
Група Х

Португалија

Гана

Уругвај

Јужна Кореја

Поразлично Светско Првенство од сите други – фокусот на фудбалот и на наследството

Освен што овој world cup 2022 ќе биде прв во арапскиот свет, исто така ќе се разликува од останатите Мундијали по мал милион нешта. Ако сите предходни фудбалски шампионати беа фокусирани единствено на фудбалот, катарците отидоа многу подалеку. Освен фудбалот, ова Светско првенство има и еден важен елемент – наследството.

Организаторите потрошија едне куп пари за овој Мундијал, а сето она што е изградено ќе се користи со генерации и тоа не само во Катар, тукуј и низ повеќе послабо развиени земји низ светот. Така на пример, после Светското првенство ќе се намалат капацитетите на стадионите, а столчињата ќе бидат донирани. Дури има и стадион кој ќе биде целосно демонтиран, а делови од него ќе бидат донирани во повеќе земји.

Фокусот покрај фудбалот, во Катар е ставен и на НАСЛЕДСТВОТО. Имено визијата, мисијата и вредностите се од големо значење за Катар и организаторите, па тие огромен акцент ставија на функционирање на нештата изградени за Светското Првенство во иднина, за помош н амалку развиените земји, за колтурата, модерната наука и што уште не. Едноставно, катарците имаат испланирано буквално се и од сега се знае како ќе се функционира во земјата чекор по чекор до 2030 година. Затоа имаат посебно тело – Врховниот комитет за испорака на наследство (SC).

  • Визија на Светско првенство во Катар

Визијата е секогаш најтешко да ја видиш, но овој пат таа е едноставна – користење на моќта на фудбалот за да се отвори вратата кон светот на неверојатни искуства, низ наследството кое ќе го остави Катар на светот по Светското Првенство.

  • Мисија на Светско првенство во Катар

Да се сподели уникатниот идентитет на Катар со светот преку неверојатни FIFA World Cup искуства кои ќе ги поврзат луѓето како никогаш досега. Да се слави фудбалот и регионот, да се гради меѓукултурно разбирање и да се развијат безброј можности. Домаќинот на турнирот ја унапредува тековната мисија на Катар за одржлива иднина и трајно наследство за земјата, Блискиот Исток, Азија и светот.

  • Култура на Светско првенство во Катар

Катар е познат по својата култура на топло добредојде – земјата се гордее што ги третира посетителите како семејство. Донесувањето на Мундијалот на Блискиот Исток за прв пат значи споделување на арапските обичаи и традиции со светот. Катарците би сакале секој да го истражува неверојатното наследство на Катар, прекрасните пејзажи и уникатните атракции.

Според катарците – Фудбалот веќе е дел од нивната култура – тој е во срцето на сè. Оваа страст ја поттикнува културната прослава каде светот може да дојде и да ужива во прекрасната игра. Катар нуди возбудливо место за истражување. Оваа компактна, космополитска земја е совршена сцена за уникатни искуства надвор од фудбалот.

Qatar 2022

ЛОГО

Културата и традициите се од големо значење во Катар, затоа е соодветно што тие послужија како инспирација за логото на Светското првенство во Катар 2022. Неговиот дизајн наликува на традиционалниот волнен шал што мажите и жените го носат низ арапскиот свет во зимските месеци, кога впрочем и ќе се одржи турнирот. Како и фудбалот, популарноста на шалот е обединувачка сила во Катар, вткаена во секојдневието на животот на луѓето.

Катарците дури внимаваа и на фонтот на буквите. Така фонтот создаден да го надополни амблемот исто така ја внесува традиционалната арапска калиграфија во дијалог со другите глобални јазици преку интеграција на елементи како кашида – продолжување на линијата што ги поврзува буквите за да го подобри протокот и елеганцијата на пишаниот збор. Ова е најдобар доказ, дека катарците мислеле буквално на се.

МАСКОТА

Катарците дефинитивно избраа одлична маскота за Мундијалот. Името и е Ла’ееб.

Тоа е машка куфија – препознатливата марама која мажите од арапскиот свет ја носат на својата глава за да се заштитат од сончевите зраци и песокот во пустинските региони.

Но, со оглед на тоа што фигурата нема постојана форма, а има способност за лебдење, многу луѓе во неа препознаваат и дух, сличен на популарниот дух Каспер. Еве ја приказната за Ла’ееб.

Ла’ееб е „фрагмент на вашата имагинација“, па така тој може да биде се она што некој фудбалски фан ќе посака да биде. Тој доаѓа од „маскот-верзумот“ т.е. светот на маскотите, кој е изграден врз човечките идеи и постоел од почетокот на времето. Во него живеат сите маскоти од предходните фудбалски шампионати.

Според ФИФА, името на лебдечката марама во превод значи „супер-вешт играч“, а неговата задача е да шири радост и самодоверба онаму каде што оди.


Групи на Светско првенство – Катар 2022

World Cup 2022 group stage
Светско првенство – групи

Светското првенство во 2022 година ќе започне со 32 репрезентации поделени во осум групи од по четири селекции:

Група А: Катар, Еквадор, Сенегал, Холандија

Група Б: Англија, Иран, САД, Украина/Шкотска/Велс

Група Ц: Аргентина, Саудиска Арабија, Мексико, Полска

Група Д: Франција, Австралија/ОАЕ/Перу, Данска, Тунис

Група Е: Шпанија, Костарика/Нов Зеланд, Германија, Јапонија

Група Ф: Белгија, Канада, Мароко, Хрватска

Група Г: Бразил, Србија, Швајцарија, Камерун

Група Х: Португалија, Гана, Уругвај, Јужна Кореја

Распоред на натпревари на Светско првенство во Катар

Четири натпревари ќе се играат секој ден за време на групната фаза, која ќе трае 12 дена, а во следната фаза ( осминафинале ) ќе се пласираат победниците и второпласираните од секоја група.

Групна фаза – сите термини по средноевропско/македонско време

Понеделник 21-ви Ноември

Група А: Сенегал – Холандија (стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 13:00 часот)

Група Б: Англија – Иран (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група А: Катар – Еквадор (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 19:00 часот)

Група Б: САД против Шкотска/Велс/Украина (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 22:00 часот)

Вторник 22-ри Ноември

Група Ц: Аргентина – Саудиска Арабија (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 13:00 часот)

Група Д: Данска – Тунис (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група Ц: Мексико – Полска (Стадион 974, Доха; почеток 19:00 часот)

Група Д: Франција против ОАЕ/Австралија/Перу (Стадион Ал Џануб, Ал Вакра; почеток 22:00 часот)

Среда 23-ти Ноември

Група Ф: Мароко – Хрватска (стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 13:00 часот)

Група Е: Германија – Јапонија (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група Е: Шпанија против Костарика/Нов Зеланд (Стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 19:00 часот)

Група Ф: Белгија – Канада (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 22:00 часот)

Четврток 24-ти Ноември

Група Г: Швајцарија – Камерун (Стадион Ал Џануб, Ал Вакрах; почеток 13:00 часот)

Група Х: Уругвај против Јужна Кореја (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група Х: Португалија – Гана (Стадион 974, Доха; почеток 19:00 часот)

Група Г: Бразил – Србија (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Петок 25-ти Ноември

Група Б: Шкотска/Велс/Украина против Иран (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 13:00 часот)

Група А: Катар – Сенегал (Стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 16:00 часот)

Група А: Холандија – Еквадор (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 19:00 часот)

Група Б: Англија – САД (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Сабота 26-ти Ноември

Група Ц: Тунис против ОАЕ/Австралија/Перу (стадион Ал Џануб, Ал Вакрах; почеток 13:00 часот)

Група Ц: Полска против Саудиска Арабија (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група Д: Франција против Данска (Стадион 974, Доха; почеток 19:00 часот)

Група Ц: Аргентина – Мексико (Стадион Лусаил, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Недела 27-ми Ноември

Група Е: Јапонија против Костарика/Нов Зеланд (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 13:00 часот)

Група Ф: Белгија – Мароко (Стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 16:00 часот)

Група Ф: Хрватска против Канада (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 19:00 часот)

Група Е: Шпанија – Германија (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Понеделник 28-ми Ноември

Група Г: Камерун – Србија (Стадион Ал Џануб, Ал Вакрах; почеток 13:00 часот)

Група Г: Јужна Кореја против Гана (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 16:00 часот)

Група Х: Бразил против Швајцарија (Стадион 974, Доха; почеток 19:00 часот)

Група Х: Португалија – Уругвај (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Вторник 29-ти Ноември

Група А: Холандија – Катар (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 18:00 часот)

Група А: Еквадор – Сенегал (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

Група Б: Шкотска/Велс/Украина против Англија (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 22:00 часот)

Група Б: Иран – САД (Стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Среда 30-ти Ноември

Група Д: ОАЕ/Австралија/Перу против Данска (Стадион Ал Џануб, Ал Вакрах; почеток 18:00 часот)

Група Д: Тунис – Франција (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

Група Ц: Полска против Аргентина (Стадион 974, Доха; почеток 22:00 часот)

Група Ц: Саудиска Арабија – Мексико (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Четврток 1-ви Декември

Група Ф: Хрватска – Белгија (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

Група Ф: Канада – Мароко (Стадион Ал Тумама, Ал Хор; почеток 18:00 часот)

Група Е: Костарика/Нов Зеланд против Германија (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Група Е: Јапонија против Шпанија (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 22:00 часот)

Петок, 2-ри Декември

Група Г: Јужна Кореја против Португалија (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

Група Г: Гана – Уругвај (Стадион Ал Џануб, Ал Вакра; почеток 18:00 часот)

Група Х: Србија – Швајцарија (Стадион 974, Доха; почеток 22:00 часот)

Група H: Камерун – Бразил (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Осминафинале

Сабота 3-ти Декември

49 – Победници од групата А наспроти второпласираните од групата Б (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

50 – Победници од групата Ц против второпласираните од групата Д (Стадион Ахмед бин Али, Ал Рајан; почеток 22:00 часот)

Недела 4-ти Декември

52 – Победници од групата Д против второпласираните од групата Ц (Стадион Ал Тумама, Доха; почеток 18:00 часот)

51 – Победници од групата Б против второпласираните од групата А (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Понеделник 5-ти Декември

53 – Победници од групата Е против второпласираните од групата Ф (Стадион Ал Џануб, Ал Вакра; почеток 18:00 часот)

54 – Победници од групата Г против второпласираните од групата Х (Стадион 974, Доха; почеток 22:00 часот)

Вторник 6-ти Декември

55 – Победници од групата Ф наспроти второпласираните од групата Е (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

56 – Победници од групата H наспроти второпласираните од групата Г (Стадион Лусаил , Лусаил; почеток 22:00 часот)

Четврт-финале

Петок 9 Декември

58 – Победници од 53 наспроти победници од 54 (Education City Stadium, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

57 – Победници од 49 наспроти победници од 50 (Лусаил стадион, Лусаил; 18:00 часот)

Сабота 10-ти Декември

60 – Победници од 55 наспроти победници од 56 (Стадион Ал Тумама, Доха; почеток 18:00 часот)

59 – Победници од 51 наспроти победници од 52 (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Полуфинале

Вторник 13-ти Декември

61 – Победници од 57 наспроти победници од 58 (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 22:00 часот)

Среда 14-ти Декември

62 – Победници од 59 наспроти победници од 60 (Стадион Ал Бајт, Ал Хор; почеток 22:00 часот)

Сабота 17-ти Декември

63 – Плеј-оф за трето место (Меѓународен стадион Калифа, Ал Рајан; почеток 18:00 часот)

ФИНАЛЕ

Недела 18-ти Декември

64 – Финале на Светското првенство (Лусаил стадион, Лусаил; почеток 18:00 часот)

Распоредот на натпреварите беше потврден од ФИФА на 15-ти јули 2020 година. Воведниот натпревар, на кој ќе игра домаќинот Катар, ќе се одигра на 21-ви Ноември 2022 година, во 13:00 часот по локално време, на стадионот Ал Бајт. За време на групната фаза ќе се играат по четири натпревари секој ден, со почеток во 13:00, 16:00, 19:00 и 22:00 часот. Термините од 18:00 и 22:00 часот се закажани за натпреварите од последното коло на групната фаза и за натпреварите од нокаут фазата. Натпреварот за третото место ќе се одигра на 17-ти Декември 2022 година на Интернационалниот стадион Калифа, а финалето ќе се одигра на 18-ти Декември 2022 година на стадионот Лусаил. Двата меча ќе се одиграат со почеток од 18:00 часот.

За разлика од претходните турнири каде што местата на натпреварите и термините за секој натпревар се знаеја пред ждрепката, распоредот на натпреварите по групи за секој натпревар на одредено место и термин за почеток беше направен по извлекувањето на групната фаза. Ова веројатно се должи на непосредната близина на местата на натпреварите, што им овозможи на организаторите да ја оптимизираат распределбата на стадионите за гледачите и времето на почетокот за телевизиската публика.

За сите натпревари на нашиот веб-сајт ќе има детални анализи и прогнози. Секојдневно за време на Мундијалот ќе има предлог типови, тип на денот, тикет на денот и слично.

World football cup 2022

Како може една мала земја како Катар да биде домаќин на Светско првенство?

Компактната природа на FIFA World Cup Qatar 2022 е единствена карактеристика на турнирот и ќе има позитивно влијание врз играчите и навивачите. Не само што навивачите ќе можат да гледаат повеќе од еден натпревар во еден ден, тие исто така ќе ги избегнат долгите патувања до други натпревари видени во претходните светски првенства – каде што некои натпревари се играа на растојание од илјадници километри.

Поради огромните инфраструктурни инвестиции во Катар, кои вклучуваат сосема нов метро систем, навивачите ќе можат лесно да се движат низ земјата. Катар обезбедува одлична база од која обожавателите можат да го истражуваат регионот, при што меѓународниот аеродром Хамад може да прими 8.700 патници секој час за време на настанот.

Играчите се тие кои ќе имаат корист од компактната природа на турнирот повеќе од кој било друг. Со оглед на тоа што нивното сместување е постојано за време на целиот турнир, терените за тренирање на само неколку минути, а стадионите на кратко патување, без разлика на кој стадион ќе играат, тимовите ќе уживаат во идеална подготовка, со повеќе време поминато за одмор и тренинзи и помалку време поминато на патување.

Што е Врховниот комитет за испорака и наследство?

Врховниот комитет за испорака и наследство беше основан од државата Катар во 2011 година за да ја испорача инфраструктурата, планирањето и операциите на земјата домаќин што го забрзува нејзиниот напредок кон постигнување на националните развојни цели и создава трајно наследство за земјата, регионот, Азија и светот.

Колку стадиони се градеа?

Ќе има осум стадиони на ова Светско пренство 2022. Понудата на Катар да биде домаќин на Светското првенство во фудбал 2022, вклучуваше 12 стадиони според барањата на ФИФА. Како што е случајот со секое Светско првенство на ФИФА, штом една земја ќе биде избрана за домаќин, се прави преглед на плановите за да се предложат конечните градови домаќини и проекти за стадиони на одобрување од ФИФА. Ова е истиот процес што го поминуваат сите земји-домаќини на едно Светско Првенство на ФИФА.

Што ќе се случи со стадионите во Катар по турнирот?

Како и со стадионите во Инсбрук и Базел за време на Европското фудбалско првенство на УЕФА во 2008 година, се градеа неколку „модуларни“ места за Светското првенство во Катар 2022, кои ќе имаат монтажни нивоа. Стадионот Рас Абу Абауд во Доха ќе биде првиот целосно демонтиран стадион на едно Светско првенство.

Предлогот на Катар е да се донираат демонтираните трибини на земјите на кои им е потребна спортска инфраструктура, со што ќе се поддржи создавањето силно наследство на фудбалскиот развој.

Се верува дека овој предлог ќе обезбеди Катар да остане со стадиони погодни за намени по 2022 година.

Нова технологија за ладење на стадиони

Да. Технологијата за ладење беше важна заложба на кандидатурата на Катар, не само за успехот на турнирот, туку и како наследство за Катар и регионот. Со изградба на стадиони кои вклучуваат технологија за ладење, капацитетите можат да се користат во текот на целата година. Истата технологија може да ја прифатат и други земји со слична клима.

Револуционерната технологија за ладење на Катар беше прикажана за прв пат кога Меѓународниот стадион Калифа беше успешно отворен во Мај 2017 година. Температурата внатре во стадионот беше само 25 Целзиусови степени, додека надворешната температура беше 43 Целзиусови степени.

Колку троши домаќинот на ова Светско првенство – Катар 2022 ?

Комитетот на домаќинот во моментов работи со буџет од околу 23 милијарди QAR (приближно 6,5 милијарди американски долари) во текот на 12 години, што е неспоредливо со неодамнешните Олимписки игри или Светски првенства. Важно е да се напомене дека огромното мнозинство од развојот на националната инфраструктура нема да биде финансирано од Комитетот. Проширувањата на патната мрежа и системот на метро се два примери на проекти кои се испорачуваат како дел од Националната визија на Катар 2030 година и би биле имплементирани без оглед на успешната кандидатура на Катар да биде домаќин на Светското првенство.

Катар ќе биде како Олимписко село

Уникатната, компактна природа на Светскиот куп во Катар, значи дека во Катар ќе се има чувство на престој во Олимписко село. Организаорот имплементира низа концепти за да се осигура дека навивачите кои ќе патуваат во Катар во 2022 година ќе имаат различни опции. Без разлика дали станува збор за хотел со 3 или 5 ѕвезди, соба на привремено закотвен брод за крстарење или шатор под ѕвездите во стил на бедуин, на навивачите ќе им бидат понудени навистина уникатни опции за сместување, како и поконвенционални сместувачки капацитети, така што ќе има нешта што ќе одговараат на секој посетител.

Што може да очекуваат навивачите од Светско првенство 2022?

Светскиот куп ќе биде турнир погоден за семејството, кој ќе ги комбинира традиционалното катарско и арапско гостопримство со иновативни искуства од навивачите и играчите за да обезбеди навистина уникатно искуство во 2022 година.

Катар е само осумчасовен лет од две третини од светската популација, што значи дека ќе биде еден од најпристапните турнири досега. Тоа е и база од која, по турнирот, навивачите лесно можат да го истражуваат остатокот од регионот.

Дали алкохолот ќе биде достапен на Светското првенство 2022?

Алкохолот не е дел од катарската култура и нема да е достапен насекаде, но ќе биде достапен во одредени области. ФИФА работи заедно со Катар, за да најде решение што ќе ги задоволи сите засегнати страни.

Дали Катар е безбедно место за посета?

Катар постојано е рангиран како најбезбедна земја во регионот и во првите 20 на глобално ниво. Катар веќе е домаќин на повеќе од 90 големи спортски настани годишно и планирањето на земјата со меѓународните партнери за овие настани обезбеди нивно успешно и безбедно одржување секој пат.

Катар, исто така, формираше Комитет за национална безбедност за да се фокусира на безбедноста на турнирот.

Комитетот за безбедност веќе потпиша Меморандуми за разбирање со Министерството за внатрешни работи, француската жандармерија, ICSS, Советот на Европа и ИНТЕРПОЛ, а неговите тимови присуствуваа на десетици големи спортски настани ширум светот за да добијат дополнително практично искуство.


СТАДИОНИ

Стадион 974 ( Stadium 974 )

Стадион 974
Стадион 974

Додека љубителите на фудбалот се упатуваат до стадионот 974, уживајќи во прекрасните погледи на облакодерите во Доха од другата страна на заливот, тие ќе се восхитуваат на фудбалски стадион кој не е како ниту еден друг.

Овој стадион е изграден со употреба на сертифицирани транспортни контејнери и модуларни челични елементи, асоцирајќи на блиското пристаниште и долгата поморска историја на Доха.

Резултатот е карактеристична, смело шарена и целосно модерна арена која речиси и изгледа како да е направена од градежни блокови.

Иновативното место со 40.000 седишта има извонреден дизајн и ќе биде првото целосно демонтирачко место (стадион) во историјата на Светските фудбалски првенства. Ова поставува нов стандард во одржливоста и воведува храбри нови идеи во планирањето на наследството на турнирите.

Малку стадиони ќе имаат толку далекусежно наследство како она на стадионот 974.

Наследство за заедницата

Лоциран на брегот на Заливот, лоциран преку водата од блескавиот хоризонт на Западниот залив на Доха, Стадионот 974 е спектакуларно место за натпреварите ова Светско првенство 2022. По завршувањето на турнирот, стадионот ќе отвори пат за развој на брегот за локалното население.

Наследство за светот

Покрај тоа што обезбедува непроценлива инфраструктура за спортски проекти во иднина, Стадионот 974, исто така, им дава одличен пример на глобалните развивачи на стадиони и на планерите на турнирите.

Привремената природа на местото и стадионот, како и паметниот модуларен дизајн значат дека биле потребни помалку градежни материјали отколку во традиционалната градба на стадионот, што помага да се одржат трошоците за изградба.

Со други проекти со повторна употреба на седиштата, покривот и другите компоненти на арената, делови од локацијата ќе се користат со години, па дури и децении.

Минимизирањето на трошоците за изградба и обезбедувањето редовна идна употреба беа клучните поенти за да се направи овој стадион.

Стадионот 974 создаде иновативен план што ќе го следат многу други во блиска и далечна иднина.

Покажување на нови можности

Покрај физичкото наследство што го остави оваа извонредна арена, таа исто така ќе ја инспирира глобалната архитектура. Исто така, им покажува на оние кои планираат иден развој на стадиони – и на нациите кои конкурираат за идните изданија на Светски првенства и други спортски настани – дека местото може да биде визуелно привлечно и исплатливо.

Во својот краток животен век, Стадионот 974 поставува нов репер и го води патот кон поодржливи и понаследни спортски натпревари, отворајќи им можности за домаќинство на големи настани на земјите ширум светот.


Стадион Лусаил ( Lusail Stadium )

Стадион Лусаил
Стадион Лусаил

Стадионот Лусаил со 80.000 седишта ќе ја отелотвори амбицијата на Катар и неговата страст за споделување на арапската култура со светот. Тука ќе се одржи финалето на Светското првенство на Мундијалот во Катар, при што ќе го следат милијарди навивачи ширум светот.

Дизајнот на овој прекрасен стадион е инспириран од интеракцијата на светлината и сенката што го карактеризира фанарскиот фенер. Нејзината форма и фасада ги повторуваат сложените украсни мотиви на чинии, садови и други уметнички дела пронајдени низ арапскиот и исламскиот свет за време на подемот на цивилизацијата во регионот.

Местото ќе стане централно место на Лусаил – новоизградена, најсовремена метропола, дизајнирана специјално имајќи ги предвид потребите на жителите. Стадионот Лусаил ќе испише нова страница во историјата на Катар, истовремено оддавајќи почит на богатото минато на земјата и регионот.

Со брзиот напредок на местото на одржување, визијата на Катар за вистински незаборавен стадион за големото финале на Светскиот куп стана реалност.

Наследство – Поддршка на нова визија за градскиот живот

Лоциран на 15 километри северно од централна Доха, Лусаил е пионер меѓу градовите. Секој аспект од неговото планирање, од неговиот трамвајски систем и обилните зелени површини до оваа арена фокусирана на одржливост, се концентрира на човековите потреби и зачувувањето на животната средина. Резултатот е град во кој 200.000 луѓе живеат во хармонија со околината – и ќе уживаат во наследството на овој спектакуларен стадион.

Откако ќе заврши Светското првенство во Катар 2022, стадионот Лусаил ќе се трансформира во простор на заедницата вклучувајќи училишта, продавници, кафулиња, спортски објекти и здравствени клиники. Овој повеќенаменски центар на заедницата ќе им овозможи на луѓето да најдат сè што им треба под еден покрив – оригиналниот покрив на фудбалскиот стадион.

За време на преобразбата, повеќето од 80.000 седишта на стадионот ќе бидат отстранети и донирани за спортски проекти, со што ќе се однесе извонредното наследство на оваа арена – и малку од историјата на Светско Првенство на разни локации низ целиот свет.


Стадион Калифа ( Khalifa International Stadium )

Стадион Калифа
Стадион Калифа

Во Мај 2017 година, Катар го прослави повторното отворање на својот најомилен стадион со спектакуларна церемонија и со домаќинство на финалето на Купот на Емирот. За да се “загрее” за натпреварите на Светскиот куп, стадионот беше домаќин на натпреварите од Купот на Арапскиот Залив и Светското клупско првенство на ФИФА, како и Светското атлетско првенство.

Новиот меѓународен стадион Калифа беше испорачан од Фондацијата Aspire Zone, една од фондациите кои се во Врховниот комитет за испорака и наследство на Светското првенство.

Најисторискиот стадион во Катар и клучен играч за 2022 година

Изграден во 1976 година во Ал Рајан, Меѓународниот стадион Калифа долго време беше камен-темелник на спортската традиција на земјата – и чувар на нејзината перспективна иднина. Оваа арена со 40.000 седишта веќе има славна историја на домаќинства, откако претходно ги поздрави Азиските игри, Купот на Арапскиот Залив и Азиското фудбалско првенство, меѓу другите настани. Со текот на годините стана достоен амбасадор на Блискиот Исток, симболизирајќи ја спортската извонредност во сите нејзини форми. За луѓето во Катар и регионот, Меѓународниот стадион Калифа е стар пријател, познато лице кое ги зближува заедниците.

Лоциран во центарот на сите локации во 2022 година, стадионот ќе игра клучна улога на овој турнир, чија уникатна географија и напредни транспортни системи ќе го направат најдобро поврзаното меѓународно фудбалско натпреварување досега.

Нов изглед, нови технологии и ново наследство

Светско првенство - Катар 2022
Светско првенство – Катар 2022

Последните поглавја од историјата на оваа ветеранска арена покажаа дека и помага на блескавата Aspire Zone да порасне околу неа и да созрее во глобален центар на спортска извонредност. Во овој спортски комплекс, следната генерација на таленти на Катар се усовршува во Aspire Academy, блиску до Aspetar – водечката специјализирана болница за ортопедска и спортска медицина во светот – и најголемиот затворен мулти-спортски објект во светот.

Новите футуристички соседи на Калифа стадионот станаа дел од структурата на оваа област, носејќи со себе смела амбиција и страсна желба да се постигне меѓународен развој преку спортски иновации. Идеите и технологиите генерирани овде во Aspire Zone веќе ја менуваат играта – и животот на луѓето на подобро.

Самата арена исто така претрпе одредени промени. Сега може да се пофали со ултрамодерен облик и двојни лакови кои претставуваат континуитет и ги прифаќаат обожавателите од целиот свет. Внатре во стадионот, сите места за седење се заштитени од елементите со крошна, со дополнителна контрола на климата обезбедена со напредни технологии за ладење.

Споен со стадионот преку пешачка патека е Олимпискиот и спортски музеј на Катар 3-2-1, додавајќи ја благодарноста за тоа како оваа локација го негува своето минато додека создава возбудлива иднина.


Education City Stadium

Education City Стадион
Education City Стадион

Градскиот стадион „Education“ има дизајн кој се базира на богатата историја на исламската архитектура, комбинирајќи ја со впечатлива модерност.

Фасадата има триаголници кои формираат сложени геометриски обрасци во облик на дијаманти, кои изгледаат како да ја менуваат бојата со движењето на сонцето низ небото. Во текот на ноќта, фасадата прави шарено светло шоу, што ја прави уште попривлечна.

Како и дијамантите, дизајнот на стадионот претставува квалитет, издржливост и еластичност, и ќе стане нешто што треба да се цени – како за спомените што ќе ги чува, така и за неговата идна вредност за земјата и регионот.

Внимателно дизајнирана локација

Положбата на стадионот во Education City е внимателно избрана имајќи ја предвид пристапноста, особено за навивачите со посебни потреби. Како и да пристигнат, фановите ќе патуваат само на кратко растојание до нивните седишта по засенчени патеки обложени со дрвја – давајќи им доволно време да уживаат во спектакуларниот поглед на местото.

Долго време откако ќе заврши ова Светско првенство – Катар 2022, комплексот на стадионот ќе остане фокусна точка на заедницата. Терените за тренирање и другите спортски и неспортски објекти зрачат надвор од стадионот, а сето тоа е лесно достапно за локалната академска заедница.

Пејзажот околу стадионот „Education City“ е исполнет со водечки универзитети, каде што се спроведуваат најсовремени истражувања, а професорите ги инспирираат своите студенти да бидат најдобри. Целата оваа област, домот на Катарската Фондација за образование, наука и развој на заедницата, врие од пронајдоци, а сега е мотивирана и одлучна да го направи Светското првенство катализатор за социјален и човечки развој.

Наследство

Најдиректниот придонес на стадионот за меѓународниот развој ќе дојде откако ќе биде домаќин на натпреварите на турнирот. Капацитетот на арената ќе се намали за половина и 20.000 седишта ќе бидат донирани за изградба на стадиони во земјите во развој, помагајќи да се негува страста за играта низ целиот свет.

Овој наследен план не само што ќе помогне за социјалниот, фудбалскиот и инфраструктурниот развој во странство – тој исто така ќе го стави Education City на место кое одговара на потребите на растечката популација на студенти, факултети и кадар.

Стадион за соседството и иднината

На овој стадион во иднина ќе бидат сместени канцелариите на невладините организации посветени на користењето на спортот како алатка за развој. На крајот на краиштата, за да се искористи моќта на фудбалот на овој начин, во согласност со Националната визија на Катар 2030, е причината зошто Катар се кандидира за домаќин на Светското првенство.

На локално ниво, стадионот ќе стане спортски, рекреативен и социјален центар за студентите и околните заедници. Локалните спортски клубови ќе ги користат капацитетите, ќе се одржуваат забавни настани на стадионот, а дури и ќе има ново училиште изградено блиску до местото.

Без разлика дали тоа е преку учество во спорт, можности за работа или културни активности, сите идни генерации ќе имаат корист од трајното наследство на стадионот.


Ал Џаноуб ( Al Janoub Stadium )

Ал Џанауб
Ал Џанауб

Лоциран во јужниот град Ал Вакрах, стадионот Ал Џаноуб со капацитет од 40.000 гледачи беше отворен на 16-ти мај 2019 година со финалето на Амир Купот.

Една од најстарите населени области во Катар, Ал Вакрах долго време беше центар за нуркање и риболов. Традиционалните чамци кои се користат во овие активности беа инспирација за дизајнот на стадионот Ал Џаноуб.

Оваа футуристичка арена алудира на поморското минато на Ал Вакра – спектакуларен мост помеѓу старото и новото време и е силна визуелна претстава на желбата на Катар да стигне надвор од неговите брегови.

Стадион од светска класа во корист на заедницата

Не се само посетителите од странство кои можат да уживаат во ова прекрасно место. Училиште; сала за венчавки; патеки за возење велосипед, јавање коњи и трчање; ресторани; пазари; спортски сали; и паркот се само некои од новите погодности кои се развиваат за да го придружуваат стадионот Ал Џануб. Жителите ќе видат големи долгорочни придобивки од проектот, што ќе ја зближи нивната цврсто поврзана заедница уште повеќе.

 Ал Џанауб

Наследство

Историското пристаниште Ал Вакра отсекогаш гледало нанадвор преку отвореното море и кон иднината. Неговиот нов стадион не е поинаков, со долгорочно наследство што ќе оди многу подалеку од водите на Заливот.

Локален фокус, со глобален досег

Откако ќе бидат крунисани победниците на турнирот, околу 20.000 седишта ќе бидат отстранети (искористувајќи го неговиот модуларен дизајн) и транспортирани во земјите на кои им е потребна фудбалска инфраструктура. Ова не само што ќе го зајакне глобалниот досег на играта и ќе го подобри социјалниот развој во странство, туку ќе и остави на Ал Вакрах арена совршено прилагодена на локалните потреби.

Инфраструктура за спорт, образование и заедници

Фудбалскиот стадион е само почеток на плановите на Врховниот комитет за испорака и наследство. Дополнителните спортски објекти кои се развиваат во областа околу стадионот вклучуваат патеки за велосипедизам и трчање, како и повеќенаменска затворена арена. Новите отворени простори погодни за пешаците ќе ги охрабрат луѓето да останат во форма, додека новото училиште ќе го вежба умот.


Ал Бајт стадион

Ал Бајт стадион
Ал Бајт стадион

Навивачите кои ќе влезат во оваа арена со капацитет од 60.000 луѓе никогаш не виделе нешто слично.

Џиновска шаторска структура го покрива целиот стадион, кој се наоѓа во северниот град Ал Хор. Стадионот ќе биде домаќин на отворањето на Светското првенство – Катар 2022 и натпреварите до полуфиналето.

Уникатно катарски стадион, за да му конкурира на најдобрите во светот

Финансиран од Фондацијата Aspire Zone, стадионот го носи своето име од bayt al sha’ar – шатори кои историски ги користеле номадските луѓе во Катар и регионот на Заливот. Заеднички со познатото гостопримство во Катар, стадионот Ал Бајт ги пречекува гостите од далеку, забавувајќи ги и поканувајќи ги да ја искусат традиционалната култура на земјата.

Дизајнот на стадионот го почитува минатото и сегашноста на Катар, а истовремено внимава на иднината на заедницата. Имајќи ги цврсто на ум целите за одржливост на Катар, неговото создавање ќе биде модел за зелен развој. Околу него никнуваат капацитети за заедницата. Покрај тоа што обезбедува првокласно место за Светското првенство, оваа арена е светол пример за идна изградба на стадиони.

Наследство – далекосежен придонес дома и во странство

Светот ќе наследи дел од 60.000 седишта од овој стадион. Модуларната конструкција на стадионот Ал Бајт ќе значи дека речиси половина од неговите седишта може да се отстранат и да се доделат на проекти за развој на фудбалот ширум светот.

Ал Бајт Стадион

Приспособување за задоволување на локалните потреби и генерирање туризам

Намалувањето на капацитетот на арената ќе има корист и за локалната заедница во Ал Хор. Не само што новиот капацитет од речиси 32.000 седишта ќе биде посоодветен за одредени настани по Светското првенство, туку исто така ќе создаде простор за објекти за привлекување посетители во оваа крајбрежна заедница.

Откако турнирот ќе биде затворен, горниот дел од стадионот ќе биде претворен во хотел со 5 ѕвезди. Трговски центар, ресторани, теретана и повеќенаменска сала, исто така, ќе бидат вградени во местото, обезбедувајќи им на посетителите и на локалните жители различни погодности.


Ахмад Бин Али ( Ahmad Bin Ali Stadium )

Ахмад Бин Али Стадион
Ахмад Бин Али Стадион

Возбудлива нова зора дојде во името на стадионот Ахмад Бин Али во еден од најисториските градови во Катар, кој се наоѓа блиску до Доха на патот кон прекрасните пустински пејзажи.

Портата кон пустината ги отвори вратите за светот на 18-ти декември 2020 година со спектакуларното деби во кое беше вклучено и финалето на Амир Купот.

Ал Рајан, каде што се наоѓа стадионот Ахмад Бин Али, е познат по својата љубов кон традициите и локалната култура, како и по својот многу популарен фудбалски тим – Ал Рајан. Тесно поврзаната заедница овде е длабоко посветена на тимот, чија нова арена ќе биде домаќин на 40.000 фанови до четвртфиналната фаза.

Стадионот Ахмад Бин Али, изграден на местото на истоименото место, вклучува симболи на катарската култура во својата спектакуларна брановидна фасада. Објектите кои го опкружуваат стадионот, исто така, ја отсликуваат земјата, со структури во облик на песочни дини кои потсетуваат на прекрасно дивите земји на запад.

Наследство

Со намалување на капацитетот на седиштата по турнирот на 20.000 (останатите 20.000 ќе бидат донирани за проекти за развој на фудбалот во странство).

Локалните жители, исто така, ќе сакаат да ги искусат многуте други спортски објекти кои се појавуваат како дел од овој комплекс. Шест терени за фудбалски тренинзи, игралиште за крикет, стази за јавање коњи, патеки за велосипедизам и џогирање и сл. Стадионот Ахмад Бин Али ќе игра водечка улога во исполнувањето на клучната цел на Националната визија на Катар 2030 за промовирање на здрав начин на живот во Катар.


Ал Тумама ( Al Thumama Stadium )

Светско првенство стадион - Ал Тумама
Светско првенство стадион - Ал Тумама

Лоциран на 12 километри јужно од блескавиот хоризонт на Доха, стадионот Ал Тумама ќе биде домаќин на натпреварите на Светското првенство во фудбал во Катар 2022, вклучувајќи и четврт-финале.

Стадионот Ал Тумама е динамичен, моќен и навистина имагинативен. Во согласност со сите нови места во Катар за Светското првенство, оваа арена е дизајнирана да ја слави арапската култура и традиции, исто како и самиот турнир.

Смелата, кружна форма на стадионот ја отсликува гафијата – традиционална ткаена капа што ја носат мажи и момчиња од целиот Блиски Исток со векови. Тоа е сакан дел од арапската семејна култура што симболизира достоинство и независност – означувајќи го патот на секое младо момче до зрелоста.

Светско првенство стадинон Ал Тумама

Наследство

Непогрешливото присуство на стадионот Ал Тумама е величествено среде неговата бујна зелена околина. Создадени се области за игра и релаксација не само за да се разубави местото, туку и за дополнително подобрување на животот и иднината на локалните заедници.

Капацитетот на стадионот ќе се намали за да ги задоволи локалните потреби и да обезбеди квалитетна спортска инфраструктура за земјите во развој. Во дел од стадионот ќе се отвори филијала на светски познатата спортска клиника Аспетар, додека хотел ќе ги замени горните трибини на стадионот.


АМБАСАДОРИ на World cup 2022

Со огромно искуство и различни кариери, амбасадорите на Светско Првенство 2022 доаѓаат од целиот свет. Сите тие имаат една заедничка цел: искористување на моќта на фудбалот за да се создадат позитивни општествени промени во Катар, во регионот и низ целиот свет преку фудбалот, низ програма наречена Наследство на Светското Првенство во Катар.

Секој амбасадор игра уникатна улога во пренесувањето на визијата за Светското првенство во Катар 2022. Тие ја прифаќаат можноста да ги спојат истокот и западот со прикажување на убавината на Катар и арапскиот свет, на културно наследство и на гостопримството на Катар. Светското првенство во Катар треба да остави наследство на целиот свет.

Тим Кејхил

Во февруари 2020 година, австралиската фудбалска легенда Тим Кејхил беше најавен како четврти глобален амбасадор на Светското Првемство во Катар. Со 50 гола на 108 меѓународни настапи, Кејхил е најдобар стрелец на Австралија на сите времиња. Учествувал на четири светски шампионати за Австралија.

Во својата улога како амбасадор, Кејхил тесно соработува со Generation Amazing, која користи иновативен фудбал за развојни тренерски сесии за да им помогне во развојот на фудбалот во помалку развиените земји.

„Можноста преку фудбалот да ги насмееш децата е силна мотивација, се разбира; но менувањето на животите на луѓето преку читање, менторство, градење вештини и споделување животни лекции – дефинитивно тука блеска мојата страст“ – изјави Кејхил.

Кафу

За време на учеството на репрезентацијата на Катар на Копа Америка во 2019 година, поранешниот капитен на Бразил и двократен победник на Светските првенства на ФИФА – Кафу беше најавен како трет глобален амбасадор на Катар. Кафу е фудбалска легенда која освои повеќе од 20 трофеи во кариерата која траеше дваесетина години.

Образованието преку спортот е тема блиска до срцето на Кафу. Тој веќе остави белег во неговата родна земја Бразил – особено во областа Жардим Ирене во Сао Паоло каде што порасна. Тој долго време играше активна улога во обезбедувањето образование и стручно оспособување во заедницата. Неговата посветеност да и даде можност на следната генерација да успее, на теренот и надвор од него, го прави идеален модел и амбасадор.

„Фудбалот е една од најголемите алатки за социјална инклузија во светот. Фудбалскиот терен зближува луѓе од различни култури. Ги поврзува луѓето кои зборуваат различни јазици; тие се среќаваат на теренот, се поздравуваат и се смеат заедно. Верувам дека наследството што ќе го остави Светското првенство во Катар не е само за нацијата, туку и за луѓето ширум светот“ изјави Кафу.

Самуел Ето

Во април 2019 година, Ето – поранешна легенда на Барселона и Камерун и четирикратен најобар африкански играч на годината – беше прогласен за втор глобален амбасадор на Светското пренство во Катар.

Ето, исто така, работи на голем број специјални наследени проекти за Катар во неговата улога како амбасадор. Во април 2019 година, тој посети училиште за деца бегалци во Малезија за да биде сведок на работата на Фондацијата – Образование над сите со нејзиниот основач Шеиха Моза Бинт Насер.

„Катар гради нешто навистина посебно – турнир кој играчите и навивачите ќе го паметат засекогаш. Светското првенство е најголемото натпреварување во фудбалот и мислам дека за играчите кои имале шанса да играат на него, нема ништо поубаво.’

Чави

Пред да стане амбасадор, првиот чин на Чави со Generation Amazing во 2016 година беше да промовира фудбал за жени во бегалскиот камп Ал Бакаа во Јордан. Оттогаш учествува на бројни настани, работилници и активности во Катар и пошироко.

Тој отиде во Индија во 2019 година за да отвори терен за новите генерации и да води фудбалски тренинзи за развој со локални деца и фудбалски ентузијасти.

„Катар е решен да остави трајно наследство, долго откако ќе заврши Светското првенство во 2022 година. Сакам да им помагам да донесат вистинска промена. Лесно е да се верува во наследените проекти кога ќе се уверите во сето добро што тие го прават“ изјави Чави.

Роналд де Бур

Двократниот холандски играч на годината и еден од најголемите во своето време, Роналд де Бур, кој беше дел од познатиот тим Ајакс кој го освои Европскиот куп во 1995 година, е еден од првите амбасадори на Светското првенство во Катар..

Де Бур има долгогодишна врска со Катар, откако живееше во земјата седум години со своето семејство. Тој се пресели во Катар во 2004 година за да ја заврши својата фудбалска кариера играјќи за катарските клубови Ал Рајан и Ал Шамал помеѓу 2005-2008 година.

Де Бур е вклучен во Generation Amazing уште од далечната 2010 година, кога патуваше заедно со нејзините младински амбасадори на Светскиот куп во Јужна Африка. Тој учествуваше во инспиративни сесии за развој на фудбалот и ги придружуваше младинските амбасадори низ светот.

„Светското првенство е начин да се донесат важни општествени промени во Катар. За мене, ова е најважниот аспект на овој проект – подобрување на земјата и оставање зад себе подобро место за следната генерација“ изјави Де Бур.

Локални амбасадори

Адел Камис

Поранешниот репрезентативец на Катар, Хамис важи за еден од најдобрите дефанзивци кои оваа земја некогаш ги имала. Хамис го претставуваше Катар на Купот на Арапскиот Залив во 1992 година, помагајќи им да го освојат трофејот за прв пат во историјата.

Играв за Катар долги години, но никогаш не замислував дека мојата земја ќе стане земја домаќин на најголемиот настан во фудбалот. Зборовите не можат да ја изразат мојата гордост, радост и возбуда што станав дел од оваа неверојатна приказна, изјави Камис.

Ахмад Калил

Голманот Калил беше херој за Катар за време на нивнoто освојување на Купот на Арапскиот Залив во 1992 година. Со само еден примен гол во текот на целиот турнир ја освои наградата златна ракавица.

„Претставувањето на Катар на Олимписките игри беше искуство кое никогаш нема да го заборавам. Неверојатно сум горд што станав дел од семејството на амбасадори на Катар за Светското првенство. Ова ќе биде возбудливо време за сите нас, изјави Калил.

Али Ал-Хабси

Кариерата на Али Ал Хабси траеше повеќе од 18 години, за време кога тој ги претставуваше Болтон, Виган, Брајтон, Ридинг и Вест Бромвич Албион во Англија. Тој одигра повеќе од 350 натпревари, 100 интернационалци и стана првиот арапски играч кој го освоил англискиот ФА Куп во 2013 година.

„Почестен сум и среќен што му се придружувам на фудбалското семејство на Светското првенство како амбасадор. Првото Светско првенство во нашиот регион е огромен извор на гордост за Оманците, како и за сите Арапи. Со нетрпение ја играм мојата улога во претставувањето на оваа величествена прилика, изјави Ал Хабси.

Ибрахим Калфан

Признаен како еден од најдобрите катарски фудбалери на сите времиња, Калфан ја претставуваше својата земја на 90 натпревари. Дел од тимот на Катар кој се квалификуваше на Олимписките игри во 1984 година во Лос Анџелес, тој сега е високо ценет Спортски аналитичар на познатата спортска телевизија Беин Спорт.

„Светското првенство во Катар 2022 ветува дека ќе биде прекрасен настан – не само за земјата што ја претставував како играч, туку и за целиот арапски свет. Како играч, а сега и како спортски аналитичар, имам доживотна врска и страст за фудбалот. Не можев да бидам посреќен што бев поканет да се приклучам на фудбалското семејство како амбасадор, изјави Калфан.

Калид Салман

Играчот од средниот ред Салман беше ѕвезда на Катар кој го освои финалето на Светското младинско првенство на ФИФА во 1981 година. Тој постигна хет-трик против Бразил во четврт-финалето, пред Катар да ја победи Англија во полуфиналето.

„Го претставував Катар долги години и да станам амбасадор е горд момент за мене. Среќен сум што сум вклучен во она што ветува дека ќе биде најголем момент за земјата, изјави Салман.

Мохамед Абутрика

Легендата на Ал Ахли и Египет, Абутрика има полн трофеен кабинет, има освоено седум титули во лигата, Африканскиот куп на нации (двапати), Лигата на шампионите на Африка (пет пати) и многу други натпреварувања. Тој е аналитичар во Беин Спорт уште од Светското првенство на во 2014.

„Првиот Светски куп што дојде во регионот е посебен за сите нас. Со нетрпение очекувам да бидам сведок на првото Светско првенство во арапскиот свет во 2022 година, изјави Абутрика.

Мохамед Саадон Ал Кувари

Ал Кувари е угледен спортски новинар и водител во познатата телевизија Беин Спорт. Познат на милиони луѓе низ Блискиот Исток и Северна Африка, тој е поранешен професионален тенисер и претставник на Катар на Дејвис купот.

„Како и секој Катарец, точно се сеќавам каде бев кога го добивме правото да бидеме домаќини на Светското првенство. Да се ​​застане овде денес како официјален член на тимот, да се работи за да се обезбеди реализација на огромниот наследен потенцијал на турнирот, е голема одговорност – и голема чест“, изјави Ал Кувари.

Мубарак Мостафа

Познат како Ал Сињари, Мубарак Мостафа важи за еден од најдобрите катарски и арапски играчи на сите времиња. Двократен победник на Купот на Арапскиот Залив, беше најдобар стрелец и играч на турнирот во 1992 година и постигна 34 гола за Катар.

„Неизмерно сум горд што станав дел од програмата „Катарско наследство “. Кога играв за националниот тим, никогаш не можев да сонувам дека ова е возможно, изјави Мостафа.

Ваел Гомаа

Трикратен победник на Африканскиот куп на нации со Египет, Гомаа ја освои и наградата за најдобар одбранбен играч на секој од тие турнири. На клупско ниво, тој го подигна трофејот во Лигата на шампионите на Африка рекордни шест пати со Ал Ахли.

„Сигурен сум дека целиот регион ќе го прифати како свое ова Светско првенство и Катар ќе се покаже како повеќе од достоен домаќин. Гледајќи ги плановите, подготовките и напорите што се вложуваат за да се одржи овој настан, не се сомневам дека тоа ќе биде најголемиот турнир досега “, изјави Гомаа.

Јунис Махмуд

Ирачкиот напаѓач Махмуд – кој собра 148 репрезентативни натпревари, играше за неколку клубови во Катар, што го прави добро познато име во земјата. Во 2007 година, тој го освои Азискиот куп со Ирак, постигнувајќи најмногу голови на турнирот и ја доби наградата за најдобар играч.

„Како горд ирачки државјанин, точно се сеќавам каде бев кога ја слушнав веста дека Светското првенство на ФИФА ќе дојде во нашиот регион за прв пат. Сега, неколку години подоцна, сум дел од ова патување и ова е неверојатен момент за мене, изјави Махмуд.