КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК НА ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
ENG ENG4.54.84.24.2
FRA FRA55.555
GER GER6.676.56.5
POR POR7.59.588
ESP ESP99.58.58.5
BEL BEL17171616
ITA ITA15201515
NED NED17171616
CRO CRO41504141
DEN DEN41504141
TUR TUR51806060
SRB SRB811009090
SUI SUI67807070
AUT AUT67808080
HUN HUN811008080
SCO SCO1011009090
UKR UKR101100100100
CZE CZE151150100100
POL POL151150100100
ROU ROU201200100100
SVN SVN251250100100
ALB ALB501500100100
GEO GEO501500100100
SVK SVK501500100100

КВОТИ ЗА НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ НА ЕУРО 2024

Стрелецbet365Mozzart1xBet22bet
K. Mbappe5.565.85.8
H. Kane6.576.76.7
C. Ronaldo131512.712.7
J. Bellingham26201616
O. Giroud34202323
R. Lukaku15201717
A. Griezmann34252626
A. Morata26352626
P. Foden26253434
B. Saka41352626
G. Ramos67354141
K. Havertz34302626
R. Hojlund34353434
N. Fullkrug67403636
C. Gakpo51403636
D. Malen67404141
F. Wirtz41404646
L. Yamal51404646
M. Thuram67403636
M. Depay51403636
J. Musiala51253131
O. Watkins101504141
A. Mitrovic51404141
D. Vlahovic51404141
L. Openda67404646
R. Muani67504646
B. Fernandes51504646
D. Undav151504646
F. Chiesa51504646
F. Torres67504646
G. Raspadori101505050
I. Gundogan67505050
I. Toney251504141
K. De Bruyne51505050
O. Dembele51504646
P. Schick51505050
T. Muller101504646
R. Lewandowski51505050
R. Leao51505050
J. Felix81506060
G. Scamacca51405050
S. Bergwijn101656565
B. Silva81808080
A. Dovbyk51504141
A. Kramaric101100100
D. Tadic100100
H. Calhanoglu151100100
L. Jovic151100100
M. Arnautovic251100100
D. Szoboszlai151100100

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА А ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
GER GER1.331.41.351.35
SUI SUI6.56.55.85.8
HUN HUN989.99.9
SCO SCO121012.212.2

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА Б ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
ESP ESP1.81.851.851.85
ITA ITA3333
CRO CRO5.55.55.355.35
ALB ALB26252626

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА Ц ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
ENG ENG1.41.41.351.35
DEN DEN555.255.25
SRB SRB91099
SVN SVN111112.712.7

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА Д ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
FRA FRA1.531.551.551.55
NED NED3.753.83.83.8
AUT AUT91099
POL POL11111212

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА Е ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
BEL BEL1.441.41.531.53
UKR UKR56.54.84.8
ROU ROU7.577.87.8
SVK SVK12119.99.9

КВОТИ ЗА ПОБЕДНИК ВО ГРУПА Ф ЕУРО 2024

Тимbet365Mozzart1xBet22bet
POR POR1.441.451.421.42
TUR TUR555.15.1
CZE CZE6.56.56.56.5
GEO GEO17171616

ЕУРО 2024 ГРУПИ

ГРУПА А

Германија

Шкотска

Унгарија

Швајцарија
ГРУПА Б

Шпанија

Хрватска

Италија

Албанија
ГРУПА Ц

Словенија

Данска

Србија

Англија
ГРУПА Д

Полска

Холандија

Австрија

Франција
ГРУПА Е

Белгија

Словачка

Романија

Украина
ГРУПА Ф

Турција

Грузија

Португалија

Чешка

ЕУРО 2024 РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ И КВОТИ

Датум Група Натпревар Tип 1 x 2
14.06.2024
18:00 ч.
Група А
15.06.2024
15:00 ч.
Група А
15.06.2024
18:00 ч.
Група Б
15.06.2024
21:00 ч.
Група Б
16.06.2024
15:00 ч.
Група Д
16.06.2024
18:00 ч.
Група Ц
16.06.2024
21:00 ч.
Група Ц
17.06.2024
15:00 ч.
Група Е
17.06.2024
18:00 ч.
Група Е
17.06.2024
21:00 ч.
Група Д
18.06.2024
18:00 ч.
Група Ф
18.06.2024
21:00 ч.
Група Ф
19.06.2024
15:00 ч.
Група Б
19.06.2024
18:00 ч.
Група А
19.06.2024
21:00 ч.
Група А
20.06.2024
15:00 ч.
Група Ц
20.06.2024
18:00 ч.
Група Ц
20.06.2024
21:00 ч.
Група Б
21.06.2024
15:00 ч.
Група Е
21.06.2024
18:00 ч.
Група Д
21.06.2024
21:00 ч.
Група Д
22.06.2024
15:00 ч.
Група Ф
22.06.2024
18:00 ч.
Група Ф
22.06.2024
21:00 ч.
Група Е
23.06.2024
21:00 ч.
Група А
23.06.2024
21:00 ч.
Група А
24.06.2024
21:00 ч.
Група Б
24.06.2024
21:00 ч.
Група Б
25.06.2024
18:00 ч.
Група Д
25.06.2024
18:00 ч.
Група Д
25.06.2024
21:00 ч.
Група Ц
25.06.2024
21:00 ч.
Група Ц
26.06.2024
18:00 ч.
Група Е
26.06.2024
18:00 ч.
Група Е
26.06.2024
21:00 ч.
Група Ф
26.06.2024
21:00 ч.
Група Ф
29.06.2024
18:00 ч.
1/8
Натп.: 1
29.06.2024
21:00 ч.
1/8
Натп.: 2
30.06.2024
18:00 ч.
1/8
Натп.: 3
30.06.2024
21:00 ч.
1/8
Натп.: 4
01.07.2024
18:00 ч.
1/8
Натп.: 5
01.07.2024
21:00 ч.
1/8
Натп.: 6
02.07.2024
18:00 ч.
1/8
Натп.: 7
02.07.2024
21:00 ч.
1/8
Натп.: 8
05.07.2024
18:00 ч.
1/4
Натп.: 1
05.07.2024
21:00 ч.
1/4
Натп.: 2
06.07.2024
18:00 ч.
1/4
Натп.: 3
06.07.2024
21:00 ч.
1/4
Натп.: 4
09.07.2024
21:00 ч.
1/2
Натп.: 1
10.07.2024
21:00 ч.
1/2
Натп.: 2
14.07.2024
21:00 ч.
Финале

Вести Европско Првенство 2024

ЕУРО 2024: се што треба да знаете за турнирот

Кога и каде е? Кој и каде ќе игра? Како ќе функционира целиот турнир? Како може да бидете присутни на Европско Првенство 2024? Тимот на kladenje.mk се погрижи лесно да можете да најдете се што треба да знаете за ЕУРО 2024.

ЕУРО 2024

Кратко инфо за ЕУРО 2024

Европското фудбалско првенство, ќе биде 17-то издание на Европските првенства на УЕФА. Германија ќе биде домаќин на турнирот. Тоа ќе биде трет пат натпреварите на Европското првенство да се играат на германска територија и втор пат во обединета Германија, бидејќи поранешната Западна Германија беше домаќин во 1988 година. Интересно е тоа што, ова ќе биде првпат натпревар да се одржи во поранешна Источна Германија – во Лајпциг како град домаќин.

Форматот ќе биде ист како и на ЕУРО 2020. Првите две селекции во секоја од шесте групи на завршниот турнир ќе продолжат во осминафиналето заедно со четирите најдобри третопласирани.

Италија е бранител на титулата, откако го освои турнирот во 2020 година откако во финалето ја победи Англија на пенали.

Од кога до кога ќе трае ЕУРО 2024?

Завршниот турнир ќе се одигра од 14-ти Јуни до 14-ти Јули 2024 година.

Како изгледа групната фаза?

ЕУРО 2024 Групи
  • Група А: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија
  • Група Б: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија
  • Група Ц: Словенија, Данска, Србија, Англија
  • Група Д: Полска, Холандија, Австрија, Франција
  • Група Е: Белгија, Словачка, Романија, Украина
  • Група Ф: Турција, Грузија, Португалија, Чешка

Распоред и сатници за сите натпревари од отварањето до финалето

Групна фаза
14 јуни
Група А: Германија – Шкотска (Минхен, 21 часот)

15 јуни
А: Унгарија – Швајцарија (Келн, 15:00 часот)
Б: Шпанија – Хрватска (Берлин, 18:00 часот)
Б: Италија – Албанија (Дортмунд, 21:00 часот)

16 јуни
Д: Полска – Холандија (Хамбург, 15:00 часот)
Ц: Словенија – Данска (Штутгарт, 18:00 часот)
Ц: Србија – Англија (Гелзенкирхен, 21:00 часот)

17 јуни
Е: Романија – Украина (Минхен, 15:00 часот)
Е: Белгија – Словачка (Франкфурт, 18:00 часот)
Д: Австрија – Франција (Дизелдорф, 21:00 часот)

18 јуни
Ф: Турција – Грузија (Дортмунд, 18:00 часот)
Ф: Португалија – Чешка (Лајпциг, 21:00 часот)

19 јуни
Б: Хрватска – Албанија (Хамбург, 15:00 часот)
А: Германија – Унгарија (Штутгарт, 18:00 часот)
А: Шкотска – Швајцарија (Келн, 21 часот)

20 јуни
Ц: Словенија – Србија (Минхен, 15:00 часот)
Ц: Данска – Англија (Франкфурт, 18:00 часот)
Б: Шпанија – Италија (Гелзенкирхен, 21:00 часот)

21 јуни
Е: Словачка – Украина (Дизелдорф, 15:00 часот)
Д: Полска – Австрија (Берлин, 18:00 часот)
Д: Холандија – Франција (Лајпциг, 21:00 часот)

22 јуни
Ф: Грузија – Чешка (Хамбург, 15:00 часот)
Ф: Турција – Португалија (Дортмунд, 18:00 часот)
Е: Белгија – Романија (Келн, 21 часот)

23 јуни
А: Швајцарија – Германија (Франкфурт, 21 часот)
А: Шкотска – Унгарија (Штутгарт, 21 часот)

24 јуни
Б: Хрватска – Италија (Лајпциг, 21 часот)
Б: Албанија – Шпанија (Дизелдорф, 21:00 часот)

25 јуни
Д: Холандија – Австрија (Берлин, 18:00 часот)
Д: Франција – Полска (Дортмунд, 18:00 часот)
Ц: Англија – Словенија (Келн, 21 часот)
Ц: Данска – Србија (Минхен, 21 часот)

26 јуни
Е: Словачка – Романија (Франкфурт, 18:00 часот)
Е: Украина – Белгија (Штутгарт, 18:00 часот)
Ф: Чешка – Турција (Хамбург, 21:00 часот)
Ф: Грузија – Португалија (Гелзенкирхен, 21:00 часот)

Кога започнува осминафиналето на ЕУРО 2024?
29 јуни
38 2A vs 2Б (Берлин, 18:00 часот)
37 1A vs 2Ц (Дортмунд, 21 часот)

30 јуни
40 1C наспроти 3Д/E/Ф (Гелзенкирхен), 18:00 часот)
39 1Б наспроти 3A/Д/E/Ф (Келн, 21 часот)

1 јули
42 2Д vs 2E (Дизелдорф, 18:00 часот)
41 1Ф наспроти 3A/Б/Ц (Франкфурт, 21:00 часот)

2 јули
43 1E vs 3A/Б/Ц/Д (Минхен, 18:00 часот)
44 1Д vs 2Ф (Лајпциг), 21:00)

Кога започнуваат четвртфиналето на ЕУРО 2024?
5 јули
45 W39 vs W37 (Штутгарт, 18:00 часот)
46 W41 vs W42 (Хамбург, 21:00 часот)

6 јули
48 W40 vs W38 (Дизелдорф, 18:00 часот)
47 W43 vs W44 (Берлин, 21 часот)

Кога започнуваат полуфиналните натпревари на ЕУРО 2024?
9 јули
49 W45 vs W46 (Минхен, 21:00 часот)

10 јули
50 W47 vs W48 (Дортмунд, 21:00 ч.)

Денови за одмор на 11, 12 и 13 јули

Кога е финалето на ЕУРО 2024?
14 јули
W49 vs W50 (Берлин, 21 часот)

Кои се градовите домаќини на ЕУРО 2024?

Десетте места избрани да бидат домаќини на натпреварите на турнирот вклучуваат девет од стадионите користени на Светското првенство во 2006 година, плус Дизелдорф арената.

Уникатно, фудбалската арена Минхен ќе организира натпревари за второ Европско првенство едноподруго. Домашниот терен на Баерн Минхен беше една од 11-те арени кои беа домаќини на натпреварите на ЕУРО 2020 година.

Еве ги градовите и стадионите на кои ќе се играат натпреварите на ЕУРО 2024:

Берлин: Олимписки стадион Берлин (капацитет: 71.000)

Олимпикси стадион Белрин

🏟️ Изграден за Олимписките игри во 1936 година, стадионот некогаш имал капацитет од 100.000 луѓе. Овој стадион го зацврсти своето место во германската фудбалска култура со организирање на секое финале на германскиот куп од 1985 година.

👟 Заедно со тоа што е музичко место и фудбалски стадион од светска класа, може да се пофали и со важно место во историјата на атлетиката. Усеин Болт ги постави сегашните светски рекорди на 100 и 200 метри за време на Светското првенство во атлетика во 2009 година.

🏆 Берлин беше домаќин на финалето на Светското првенство во 2006 година помеѓу Италија и Франција. Девет години подоцна, Барселона го победи Јувентус на стадионот во Берлин и го освои финалето на Лигата на шампионите во 2015 година.

Келн: Стадион во Келн (43.000)

Келн стадион

🔨 Еден од традиционалните терени на ЕУРО 2024 година, стадионот во Келн беше реконструиран за да се организираат натпревари на Светското првенство во фудбал во 2006 година.

3️⃣  Тоа е трет стадион што е изграден на истото место; најпрвин беше Спортпарк Мунгерсдорф, завршен во 1923 година, а потоа и стадионот Мингерсдорфер, кој беше отворен во 1975 година каде се одиграа два натпревари на Европското првенство во 1988 година.

Дортмунд: БВБ Стадион Дортмунд (62.000)

БВБ Стадион Дортмунд

🟡 Еден од најреномираните терени во светскиот фудбал благодарение на неговата позната трибина „Жолт ѕид“, BVB Stadion Dortmund има капацитет од над 60.000 за меѓународни натпревари и е една од најголемите арени на ЕУРО 2024 година.

🏟️ Изграден за Светското првенство во фудбал во 1974 година, стадионот е реновиран и зголемен неколку пати во текот на својата историја. Тоа беше место каде се одигра полуфинале на Светското првенство во 2006 година и беше домаќин на многу натпревари на селекцијата на Германија.

🏆 Во 2001 година, BVB Stadion Dortmund го организираше незаборавното финале на Купот на УЕФА помеѓу Ливерпул и Депортиво Алавес.

Дизелдорф: Дизелдорф Арена (47.000)

Дизелдорф Арена

🔨 Дизелдорф арената била изградена помеѓу 2002 и 2004 година на местото на стариот Рајн стадион, терен на кој се одржувале натпревари на Светското првенство во фудбал во 1974 година и на Европското првенство во 1988 година.

🏟️ Стадионот има покрив кој се повлекува.

🏈 На овој стадион се играа натпревари на Европското првенство во ракомет 2024 година. Со тоа Македонија стана запишана во историјата, како прва селекција која играла на фудбалски стадион, а тој натпревар против Франција е најпосетениот натпревар во историјата на ракометот. Натпревари во американски фудбал, концерти и боксерски натпревари се исто така одржани во Дизелдорф арената, вклучително и Евровизија 2011.

Франкфурт: Франкфурт Арена (47.000)

Франкфурт Арена

🥊 Арената Франкфурт е столб во историјата на елитниот германски спорт откако е изградена во 1925 година. Се наоѓа во непосредна близина од седиштето на Германската фудбалска асоцијација (ДФБ). Стадионот бил домаќин на хокеј на мраз, американски фудбал, велосипедизам, па дури и Боксерска борба во тешка категорија, која ја доби Мухамед Али против Карл Милденбергер во 1966 година!

🏆 Светското првенство за жени во 2011 година заврши на стадионот, кој исто така беше домаќин на финалето на Купот на УЕФА за жени во 2002 година, кога ФФЦ Франкфурт стана шампион.

Гелзенкирхен: Арена Ауф Шалке (50.000)

Арена Ауф Шалке

🏒 Арена Ауф Шалке беше отворена во 2001 година како повеќенаменско место со покрив што се повлекува и со терен за лизгање. Има организирано големи забавни настани и служеше како едно од местата на Светското првенство во хокеј на мраз во 2010 година.

🥅 Во 2004 година, Порто го освои финалето на Лигата на шампионите во Гелзенкирхен, победувајќи го Монако на Арената Ауф Шалке. Две години подоцна теренот беше искористен за четири натпревари во групната фаза на Светското првенство во 2006 година.

Хамбург: Волкс парк Стадион Хамбург (49.000)

Волкс парк Стадион Хамбург

⚽ Volksparkstadion Hamburg првпат беше отворен во 1953 година, но доби значителна надградба во 2000 година кога беше трансформиран во стадион соодветно прилагоден за елитен фудбал.

🏆 Стадионот бил домаќин на натпревари на три големи финални турнири во својата историја: Светските првенства во 1974 и 2006 година, како и Европското првенство во 1988 година. Во својата сегашна инкарнација, го организираше и финалето на Лигата на Европа во 2010 година.

Лајпциг: Стадион Лајпциг (40.000)

Стадион Лајпциг

🏟️ Кога ги организираше натпреварите на Купот на конфедерации на ФИФА 2005 година и натпреварите на Светското првенство на ФИФА следната година, стадионот сè уште беше познат како Зентралстадион.

🎤 Стадионот има најсовремен покрив дизајниран да обезбеди супериорна акустика. Како резултат на тоа, тоа е популарно место за концерти.

Минхен: Фудбалска Арена Минхен – Алианц Арена (66.000)

Фудбалска Арена Минхен – Алианц Арена

⚽ Фудбалската арена Минхен ќе биде првиот стадион во историјата на кој се одржуваат натпревари на две последователни Европски првенства, откако се одржаа три натпревари од групната фаза на ЕУРО 2020, во кои учествуваше Германија. На истиот стадион се одигра и едно четвртфинале во 2020 година.

🏆 Стадионот го доживеа своето отворање во 2005 година, а тука се одигра и финалето на Лигата на шампионите во 2012 година, кога Челзи и пркосеше на домашната предност и го победи Баерн на пенали.

Штутгарт: Штутгарт Арена (51.000)

Штутгард Арена

🏆 Некогаш познат како Некарстадион, организираше натпревари на Светските првенства во 1974 и 2006 година и на Европското првенство во 1988 година, а беше домаќин и на две финалиња на европските купови – поразот на Реал Мадрид од Ремс во 1959 година и победата на ПСВ Ајндховен против Бенфика во 1988 година.

🏟️ Со реновирањето на стадионот кое заврши во 2024 година, Арената Штутгарт дефинитивно е еден од најмодерните фудбалски стадиони во Европа.

Трофејот ЕУРО: Најголемата понудена награда во 2024 година

ЕУРО 2024 трофеј

Ви го претставуваме пехарот познат како “Купот Анри Делоне”. Еден среќен капитен ќе ужива во моментот кој ја одредува кариерата кога ќе го издигне купот Анри Делоне на Олимпискиот стадион во Берлин.

Шпанецот Икер Касиљас го имаше задоволството да стане првиот капитен кој ја подигнал ажурираната верзија на трофејот во Јуни 2008 година, со новите сребрени садови како соодветна замена за наградата која беше синоним за Европското првенство.

Втората верзија на трофејот е заснована на оригиналот дизајниран од компанијата Arthus-Bertrand во 1960 година и именуван по Анри Делоне, поранешен претседател на Француската фудбалска федерација (ФФФ) и прв генерален секретар на УЕФА, од основањето на телото на 15-ти Јуни 1954 година, до 9-ти Ноември 1955 година.

Тој е 18 сантиметри повисок и 2 килограми потежок од оригиналот, изработен од сребро и го задржа своето историско име. Трофејот беше реинкарниран за да ги одрази размерите и големината на најпрестижниот меѓународен турнир во Европа.

Одговорноста за создавање на оригиналниот сребрен пехар му припадна на Пјер Делоне, син на Анри, визионерот на турнирот. Анри Делоне почина во 1955 година пред да ја види реализацијата на неговата идеја, но ажурираниот пехар е доказ за неговото трајно наследство, задржувајќи го својот класичен стил.

Малите разлики помеѓу оригиналната и ажурираната верзија вклучуваат зголемување на сребрената основа. Покрај тоа, на задната страна на трофејот, тежок 8 килограми и висок 60 сантиметри, се изгравирани имињата на земјите-победници досега.

За разлика од оригиналот, кој беше дело на златарот Chobillon, а подоцна беше купен од Артус-Бертранд во Париз, изработката на модерниот еквивалент му беше доверена на Asprey London.

УЕФА сакаше да го подобри квалитетот, но и обемот на трофејот, со цел да има фокусна точка на настанот – бидејќи се чувствуваше дека оригиналниот трофеј е премногу мал за да се постигне тоа.

Маскота

ЕУРО 2024 маскота

Светските и европските првенства секогаш биле поврзани со маскоти, голем дел од нив поврзани со животни. Кога Германија го организираше СП 2006 маскотата беше лавoт Голео, а ЕП 2024 година ќе го краси мечето Алберт. Името го избраа навивачите кои гласаа на официјалната веб-страница на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА).

Маскотата првпат им беше претставена на навивачите на Германија пред пријателскиот натпревар на националниот тим против Колумбија на Арената Ауф Шалке, но го имаше своето деби истото утро во основно училиште на друго место во Гелзенкирхен, истакнувајќи ја амбицијата да се инспирираат децата ширум Европа да се активираат и да ја поттикнат љубовта кон фудбалот и неговите вредности.