Мора да се запрашаме што размислувале менаџерите на Челзи кога им дозволиле на Андре Шурле, Кевин де Брујн и Мохамед Салах да ја напуштат екипата. И тоа откако никогаш не им дале шанса да покажат што можат да направат на Стемфорд Бриџ.

Па, Ливерпул е оној кој моментално ужива во користа на одлуката Челзи да го продаде Салах. Неговите игри во Фиорентина и Рома го направија многу повеќе тактички остроумен и добро оформен играч. Сега во речиси секоја сезона тој ќе биде фаворит за играч на сезоната во Премиер Лигата. За тоа доволно говорат досегашните 23 гола и 10 асистенции во 28 натпревари е неверојатна работа, особено со оглед на тоа дека ова за Салах е дебитантска сезона на Енфилд.

Салах е клучен за успехот на Египет

Но, на лето Салах ќе го замени црвениот дрес од Ливерпул со црвениот на Египет. Последен пат кога Египет беше на Светското првенство, сеуште доминираше Диего Марадона, а Египет беше просечен тим. Салах беше нивниот клучен играч кога Египед во 2017 година играше во финалето на Африканскиот Куп. Потоа тој беше и најдобар стреле за репрезентацијата во квалификаиите за Светско Првенство со 5 гола, вклучувајќи ги и двата гола во клучната победа од 2:1 над Габон.

Тешко е да се предвиди конечниот пласман на Египет на Светското Првенство во групата со домаќинот Русија, Уругвај и Саудиска Арабија, но групата е лесна и е минлива. Русија не е баук, а Уругвај игра топло – ладно. Саудиска Арабија е аутсајдер, па затоа веруваме дека Египед ќе ја мине групата, а Салах ќе биде најзаслужен за тоа. Доколку сметате дека Египед ќе ја помине групната фаза, ќе добиете коефииент 6.00 во 10Bet.