Grupa G WC

Група Г на Светското првенство ја предводи селекцијата бр. 1 во светот – Бразил кој секогаш како по традиција е фаворит за освојување на титулата, но во групната фаза тие ќе имаат силна конкуренција во репрезентациите на Србија, Швајцарија и Камерун.

Бразил не би требало да има посериозни проблеми да се пласира во нокаут-фазата, особено што Бразил, Србија и Швајцарија и на минатото Светско првенство беа во иста група и Бразил заврши на првото место.

Сепак сега ќе се соочи со разиграни селекции кои завршија пред Португалија и Италија за автоматски да се квалификуваат во Катар. Србија и Швајцарија со големи амбиции патуваат на овој Мундијал, а според играчкиот кадар имаат основа за тие амбиции. Тука е секогаш незгодниот Камерун, кој ја гледа својата шанса за изненадување.

Распоред на натпревари од групата Г

Датум                                              Време на натпреварот (ЕТ)                      Стадион

Четврток, 24 ноември                 Швајцарија – Камерун 13:00 часот. Стадион Ал Џануб

Четврток, 24 ноември                 Бразил – Србија              22:00 часот. Стадион Лусаил

Понеделник, 28 ноември          Камерун – Србија           13:00 часот. наутро Стадион Ал Џануб

Понеделник, 28 ноември          Бразил – Швајцарија     19:00 часот. Стадион 974

Петок, 2 декември                       Камерун – Бразил          22:00 часот. Стадион Лусаил

Петок, 2 декември                       Србија – Швајцарија      22:00 часот. Стадион 974