Netherland World Cup 2022

Луис ван Гал во својата трета шанса на холандското жешко столче ќе се надева дека ќе го искористи целото свое искуство за да ги води Холанѓаните до голем успех на Светското првенство во првиот настап на турнирот по осум години. А за Холандија, голем успех ќе биде барем полуфинале.

Третопласираните во 2014 година не успеаја да стигнат во Русија на минатиот Мундијал, но холандскиот фудбал во целина се подобри од тогаш и на клубски и на репрезентативен план. Дојдоа некои нови момци во селекцијата и се желни за успех, па сега предводени од новата генерација на таленти кои ги вклучуваат Френки де Јонг од Барселона и Матијс де Лихт од Јувентус имаат неверојатен талент во сите линии на теренот.

Предводени од столбот на Ливерпул, Вирџил ван Дијк кој ќе се обиде да го зацврсти своето место како најдобар дефанзивец во светот – Холанѓаните ја освоија квалификациската група во која беа Турција и Норвешка и тоа н аубедлив начин со само еден пораз, а сега се надеваат дека ќе продолжат во ист стил и во Катар.

Ранг листа на ФИФА: 10 (март 2022 година)

Регионален пласман: 7. (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 10 (Бразил 2014)

Како се квалификуваа: Победници во УЕФА Група Г: 7W-1L-2D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 5 постигнати / 3 примени)

2021: 11W-2L-3D (Голови: 46 постигнати / 14 примени)

Тренер: Луис ван Гал (Холандија) од Август, 2021 година

Најдобри играчи: Матијс де Лихт (Јувентус / Италија), Вирџил ван Дијк (Ливерпул / Англија), Френки де Јонг (Барселона / Шпанија)