France World Cup 2022

Победниците на последното Светско првенство во 2018 година, Франција ќе биде решена да ја задржи круната, иако ќе мора да одигра значително подобро отколку на ЕУРО 2020, кога беа исфрлени во осминафиналето од Швајцарија.

Ако суперѕвездата Килијан Мбапе е на потребното ниво, тогаш тоа би можело да ја направи разликата за оваа селекција, а има и многу други играчи во талентираниот тим на Дидие Дешам.

Франција ја освои Лигата на нации на УЕФА во сезоната 2020-2021 победувајќи ја Шпанија во финалето и ако можат да се претстават како кохезивна единка и да се стават на располагање на колективот, а не на поединецот, тогаш сигурно ќе бидат меѓу водечките кандидати за трофеј во Катар.

Ранг листа на ФИФА: 3 (март 2022 година)

Регионален пласман: 2 (УЕФА)

Титули на Светскиот куп: 2

Настапи на Светско првенство (последен): 15 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во групата Д на УЕФА: 5W-0L-3D

Распоред на натпревари (сите натпревари):

2022: 2W-0L-0D (Голови: 7 постигнати / 1 примени)

2021: 10 W-0L-6D (Голови: 36 постигнати / 12 примени)

Селектор: Дидие Дешамп (Франција) од Јули, 2012 година

Најдобри фудбалери: Килијан Мбапе (ПСЖ / Франција), Пол Погба (Манчестер Јунајтед / Англија), Карим Бензема (Реал Мадрид / Шпанија)