Wales World Cup 2022

Настаните и војната во Украина значеа дека исходот од последното место во европскиот плеј-оф беше оставен за Јуни. Велс ја победи Украина со 1:0 на 5-ти Јуни за да обезбеди пласман на Светското првенство во Катар и свој прв настап на едне Мундијал уште од далечната 1958 година.

Велс стигна до четвртфиналето во тој настап во 1958 година, но сега ќе имаат тешка задача да го повторат туј успех. Сепак, како релативно мала нација, тие напредуваа многу во последниве години, дури и успеаја да стигнат до полуфиналето на ЕУРО 2016 пред да загубат од подоцнежниот шампион Португалија.

Герет Бејл и Даниел Џејмс ќе бидат клучните фудбалери за настапот на Велс во Катар. Ако се наоѓаат во добра форма, а тоа особено важи за Бејл, тогаш од Велс може да очекуваме буквално се. Но покрај нив, Велс има уште неколку фудбалери кои играат на високо ниво во англиската Премиер Лига, па ако Пејџ успее да ги склопи коцките на правилен начин, тогаш оваа селекција може да биде пријатно изненадување во Катар.

Ранг листа на ФИФА: 18 (март 2022 година)

Регионален пласман: 12 (УЕФА)

Настапи на Светско првенство (последен): 1 (Шведска 1958)

Како се квалификуваа: Победници во баражот на УЕФА против Украина ( 1:0 во Кардиф )

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 2W-1L-1D (Голови: 5 постигнати / 4 примени)

2021: 6W-4L-6D (голови: 18 постигнати / 18 примени)

Тренер: Роберт Пејџ (Велс) од Април 2021 година

Најдобри фудбалери: Герет Бејл (Реал Мадрид / Шпанија), Даниел Џејмс (Лидс Јунајтед / Англија), Кифер Мур (Борнмаут / Англија)