Шпанија

Главна вест по објавувањето на составот на Шпанија за ЕУРО 2020 е изоставувањето на Серхио Рамос. Менаџерот Луис Енрике упати неколку чудни и неочекувани повици – во март тој им даде шанса за деби на неколку играчи, додека другите кои беа стандардни ги избриша целосно од тимот.

Целосно составот на Шпанија Евро 2020

Г: Давид де Геа (Манчестер Јунајтед)

Г: Унаи Симон (Атлетик Билбао)

Г: Роберт Санчез (Брајтон)

Д: Ајмерик Лапорте (Манчестер Сити)

Д: Жорди Алба (Барселона)

Д: Хозе Гаја (Валенсија)

Д: Пау Торес (Виљареал)

Д: Диего Љоренте (Лидс Јунајтед)

Д: Ерик Гарсија (Манчестер Сити)

Д: Цезар Аспиликуета (Челзи)

С: Серхио Бускес (Барселона)

С: Коке (Атлетико Мадрид)

С: Маркос Љоренте (Атлетико Мадрид)

С: Тиаго Алкантара (Ливерпул)

С: Родри (Манчестер Сити)

С: Фабиан Руиз (Наполи)

С: Микел Ојарзабал (Реал Сосиедад)

С: Дани Олмо (РБ Лајпциг)

С: Феран Торес (Манчестер Сити)

С: Адама Траоре (Вулверхемптон)

Н: Алваро Мората (Јувентус)

Н: Жерард Морено (Вилареал)

Н: Педри (Барселона)

Н: Пабло Сарабија (ПСЖ)

Шпанија

Долгогодишниот главен столб на одбраната уште од 2006 година, 35-годишниот ветеран Раос е заменет со Ајмерик Лапорте, кој неодамна ја смени одлуката и наместо за Франција, се реши да игра за Шпанија.

Но Рамос не е единственото големо име што не се најде на списокот за ЕУРО 2020. Кепа, Серхи Роберто, Серхио Реџајлон, Хектор Белерин, Хесус Навас и Дани Карвахал не се најдоа на списокот кога се работи за дефанзивата. И Ансу Фати е изоставен поради повреда. Сепак, на списокот се најде соиграчот на Фати од Барса, Педри.

Исто така, во составот ги нема ниту Дани Себалос и Родриго Морено. Ниту овој пат нема ниту еден играч на Реал Мадрид. Ќе биде навистина интересно да се види како еден ваков неочекуван тим на Шпанија под водство на Луис Енрике ќе делува на ЕУРО 2020.

Кој е менаџер на Шпанија?

Луис Енрике е подготвен да ја предводи Шпанија на својот прв турнир како селектор. Поранешниот играч за врска на Барселона и Реал Мадрид го замени клупскиот и репрезентативен колега Фернандо Хиеро, откако тој ја презеде селекцијата во пресрет на Светското првенство во 2018 година.

Енрике се откажа од улогата на главен менаџер во јуни 2019 година од лични причини, но сега се врати и најавува дека е посилен од кога било предходно.

Кој е најдобриот играч на Шпанија?

Шпанскиот фудбал можеби нема повеќе играчи како Чави и Иниеста, но во оваа сегашна генерација има многу интересни играчи како Дани Олмо и Педри, кои можат да свртат натпревар во секое време.

Во Тијаго Алкантара, сепак, Шпанија има лидер кој може да ја предводи длабоката средина. Играчот на Ливерпул е еден од староседелците во оваа млада шпанска селекција и остатокот од тимот ќе го бара за неговото тивко лидерство, како играч кој ги води другите со начинот на кој тој ја диктира играта.

Шпанија

Кој е најдобриот дел на тимот?

Како и секогаш целата игра на Шпанија се темели на средината. Од секогаш Шпанија иала јака средина, од генерација во генерација и таков е случајот и сега. А секој меч ќе ја контролигаарт играта и ќе го имаат поседот на топката на своја страна. Имаат играчи кои знаат да ја задржат топката, знаат да ја измешаат противничката одбрана и знаат да проиграат во вистинско време. Тешко дека некоја друга селекција може да им парира на таквиот начин на игра.

Предвидување

Шпанија секогаш е фаворит за висок пласман. Можеби сега на ова првенство ќе играат со еден комплетно нов лик, но тоа не им ги намалува амбициите. Тие сакаат финале и ништо помалку од тоа. Сепак, тешко е да се предвидат нивните можности, особено затоа што се работи за еден доста млад тим и неискуството ќе биде нивни потенцијален проблем.