Grupa C WC

Лионел Меси ќе се сретне со својот наследник на Златната топка – Роберт Левандовски во пресметката од група Ц на Светско првенство – Катар 2022, откако Аргентина и Полска беа извлечени во иста група на Мундијалот.

Меси, за кој најверојатно ова ќе биде неговиот последен настап на Светските првенства, ќе се упати на Блискиот Исток, барајќи да го додаде светскиот трофеј во неговата веќе блескава светска индивидуална колекција – која го вклучува признанието за актуелен најдобар играч на ФИФА во светот.

Иако важат за фаворити во групата, веднаш до нив е и Мексико кој има големи амбиции пред овој шампионат. Можеби Мексико е и повеќе од потценет пред овој турнир, но оваа селекција секогаш може да одигра на високо ниво, а сега има одлични фудбалери кој можат да стигнат далеку.

Саудиска Арабија е една од најслабо рангираните селекции на турнирот и би требало да биде лесен плен за останатите, а секој освоен бод за нив ќе биде големо задоволство.

Распоред на натпревари од група Ц

Датум                                Време на натпреварот (ЕТ)        Стадион

Вторник, 22 ноември   Аргентина – С. Арабија               13:00 часот. Стадион Лусаил

Вторник, 22 ноември   Мексико – Полска                        19:00 часот. Стадион 974

Саб., 26 ноември           Полска – С. Арабија                      16:00 часот. Градски стадион Education

Саб. 26 ноември            Аргентина – Мексико                  22:00 часот. Стадион Лусаил

Сре, 30 ноември            Полска – Аргентина                     22:00 часот. Стадион 974

Сре, 30 ноември            С. Арабија – Мексико                  22:00 часот. Стадион Лусаил