Croatia World Cup 2022

Хрватска на минатото Светско Првенство направи историски успех со пласманот во финалето. Изненади многу луѓе со својот настап на Светското првенство во 2018 година, каде што загуби од Франција, но не се снајде толку добро на ЕУРО 2020, бидејќи беа елиминирани во осминафиналето.

И покрај напредните години, играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ, останува одличен играч и главен на теренот за коцкестите. 35-годишниот фудбалер ќе биде решен да импресионира на она што веројатно ќе биде негово последно Светско првенство.

Хрватска импресионираше во квалификациите и загуби само еднаш – воведниот натпревар во Словенија – но тешко е да се замисли дека тимот на Златко Далиќ ќе има уште една долга серија како на последното првенство во Русија.

Ранг листа на ФИФА: 16 (март 2022 година)

Регионален пласман: 11 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 5 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во Група Х на УЕФА: 7W-1L-2D

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 3 постигнати / 1 примени)

2021: 8W-4L-4D (голови: 29 постигнати / 14 примени)

Селектор: Златко Далиќ (Хрватска) од Октомври 2017

Најдобри фудбалери: Лука Модриќ (Реал Мадрид / Шпанија), Иван Перишиќ (Интер / Италија), Марсело Брозовиќ (Интер / Италија)