ЕУРО2020-Русија

Станислав Черчесов објави список од 29 играчи, кој ќе треба да биде намалено на 26 играчи до крајниот рок на УЕФА – 1-ви јуни 2021 година за финалниот состав. Тимот воглавно се состои од играчи кои настапуваат во Русија, а Черчесов го искористи максимумот од она што го имаше на располагање со вклучување на мал број играчи кои играат на друго место во Европа.

Во секој случај, Русија има еден доста компактен тим, речиси подеднакво квалитетен во сите линии.

Состав на Русија за ЕУРО 2020:

Г: Андреј Лунeв (Зенит Санкт Петербург)

Г: Антон Шунин (Динамо Москва)

Г: Јуриј Дjупин (Рубин Казан)

Г: Матвеи Сафонов (Краснодар),

Д: Јуриј Жирков (Зенит Санкт Петербург)

Д: Фјодор Кудрдиашов (Анталијаспор)

Д: Георги Жикија (Спартак Москва)

Д: Игор Дивеев (ЦСКА Москва)

Д: Роман Јевгниев (Динамо Москва)

Д: Вјачеслав Караваев (Зенит Санкт Петербург)

Д: Илја Самошников (Рубин Казан)

Д: Андреј Семенов (Ахмат)

С: Дмитри Баринов (Локомотив Москва)

С: Арсен Захаријан (Динамо Москва)

С: Роман Зобнин (Спартак Москва)

С: Денис Макаров (Рубин Казан)

С: Денис Черишев (Валенсија)

С: Александар Головин (Монако)

С: Алексеј Јонов (Краснодар)

С: Далер Кузјајев (Зенит Санкт Петербург)

С: Алексеи Миранчук (Аталанта)

С: Магомед Оздоев (Зенит Санкт Петербург)

С: Андреј Мостовој (Зенит Санкт Петербург)

С: Данил Фомин (Динамо Москва)

С: Рифат Жмалетидинов (Локомотив Москва)

С: Максим Мухин (Локомотив Москва)

Н: Артем Џуба (Зенит Санкт Петербург)

Н: Антон Заболотни (Сочи)

Н: Александар Соболев (Спартак Москва)

Русија

Моралот едвај можеше да биде понизок пред Русија да биде домаќин на СП 2018, но пласманот во четврт-финалето наспроти сите очекувања целосно ги смени ставовите на навивачите кон националниот тим. Нивната популарност веднаш се зголеми, па дури и умерено позитивните резултати беа прифатени со ентузијазам. Во квалификациите за ова ЕУРО, тие беа тотално декласирани против Белгија, но навивачите беа смирени со четири победи над Шкотска и Кипар.

Во тој поглед, доцнењето на Евро 2020 не беше добро за Русија. Моментумот се запре кога спомените од СП се оладија. 37-годишниот Јури Жирков е се послаб, додека младите таленти на Русија се уште немаат сериозен впечаток. Во меѓувреме, напаѓачот на Зенит Санкт Петербург, Артем Џуба, беше привремено изоставен минатата есен откако предизвика еден куп проблеми на социјалните мрежи.

Руските навивачи сега гледаат на нивната репрезентација како на еден куп просечни играчи. Исто така, загубија со 5:0 од Србија во нивниот последен натпревар од 2020 година. Во март, славеа против Словенија и Малта во квалификациите за Светското првенство пред да доживеат пораз од Словачка.

Русија освен што стигна до полуфиналето во 2008 година, тие не успеаја да ја минат својата група во 1996, 2004 и 2012 година. Очекувањата овојпат не се баш сјајни во нивната земја.

Кој е менаџер на Русија?

Черчесов

Станислав Черчесов стана менаџер на Русија летото 2016 година и повторно ќе ги предводи за ЕУРО 2020. 57-годишникот стана првиот руски менаџер по распадот на СССР, кој ја одведе Русија во нокаут фазата на еден турнир за време на СП 2018.

Черчесов се снаоѓаше низ руската Премиер лига, вклучително и со Спартак Москва и Динамо Москва, иако не уживаше во некој успех. Сепак, со Легија Варшава во сезоната 2015/16, тој ги освои полската лига и Купот на Полска. Черчесов веројатно е еден од најомразените селектори во својата земја на ова Европско Првенство.

Кој е најдобриот играч на Русија?

Дваесет и четиригодишниот Александар Головин е најдобриот играч на Русија, обезбедувајќи клучни додавања до напаѓачите и беспрекорно организирајќи ја играта. Природно брз играч, интелигентен со брзината на размислување која му овозможува беспрекорен преглед на играта.

Фудбалерот на Монако е еден од неколкуте во рускиот состав што игра на друго место на континентот и е влијателен во успехот на тимот. Откако играше веќе 36 пати за својата земја, Головин веќе се смета и за доста искусен во својата селекција.

Кој е најдобриот дел на тимот:

Средината без сомнение. Головин како диригент, заедно со Оздоев и Зобнин се одлично трио. Вторите двајца имаат неверојатна цврстина и целата дефанзива на Русија почнува од нив. По страничните позиции, Черишев, Миранчук па и Фомин знаат да ја прошират играта и да обезбедат дополнителен простор за Гоовин и напаѓачот. Многу нешта во Русија зависта од тој дел на тимот, кој ако одигра на високо ниво може против секого.

Предвидување:

Ако се знае дека Белгија е апсолутен фаворит во оваа група, а пак Финска аутсајдер, тогаш јасно е дека Данска и Русија ќе бидај битка за второто место. Во ваков вид на натпреварување, можеби и со третото место некоја селекција од оваа група ќе се најде во следната фаза. Сепак, ние и даваме предност на Данса, а дури и да ја минат групата тоа би било максимум за оваа селекција на Русија.