Grupa Е WC

Шпанија се најде во група Е против жестоките ривали Германија на Светското првенство во Катар. На нив ќе им се придружат финалистите на Азискиот куп од 2019 година, Јапонија, како и победникот од интерконтиненталниот плеј-оф меч меѓу Костарика и Нов Зеланд.

Ждрепката донесе реприза од полуфиналето на Светското првенство во 2010 година, каде што голот на Карлес Пујол ја испрати Шпанија до финалето на турнирот во Јоханесбург, кога тие на крајот го освоија престижниот трофеј.

Јапонија, исто така, бара шанса да влезе во нокаут фазата, откако се пласираше во осминафиналето на Светското првенство во три од последните пет наврати.

Костарика или Нов Зеланд ќе го сочинуваат последното место во групата Е, но кои и да дојде на Мундијалот од овие две селекции, јасно е дека ќе биде аутсајдер во крајно тешката група.

Распоред на натпревари од групата Е

Датум                                              Време на натпреварот (ЕТ)                      Стадион

Среда, 23 ноември                      Германија – Јапонија    16:00 часот. Меѓународен стадион Калифа

Среда, 23 ноември                      Шпанија – ?                    19:00 часот. Стадион Ал Тумама

Недела, 27 ноември                   Јапонија – ?                     13:00 часот. Стадион Ахмад Бин Али

Недела, 27 ноември                   Шпанија – Германија    22:00 часот. Стадион Ал Бајт

Четврток, 1 декември                 Јапонија – Шпанија        22:00 часот. Меѓународен стадион Калифа

Четврток, 1 декември                 ? – Германија                  22:00 часот. Стадион Ал Бајт