Germany World Cup 2022

Германија секогаш е меѓу фаворитите, без разлика во каква состојба оди на големите натпреварувања. Сега тие ќе сакаат да го поправат лошиот настап на Светското првенство во Русија кога се обидуваа да ја одбранат титулата, но наместо тоа завршија како последни во својата група.

Сега влегуваат на голем турнир без Јоаким Лев за прв пат по речиси две децении. Врвот на таа ера на Лев дојде кога Германија ја крена четвртата светска титула во Бразил во 2014 година, но по разочарувачкото Европско првенство минатата година, неговиот поранешен помошник Ханси Флик ќе ја предводи новата генерација.

Тешко е да се предвиди нивниот настап, бидејќи имаат нов селектор, некои нови играчи, па и многу мешани резултати во последно време.

Ранг листа на ФИФА: 12 (март 2022 година)

Регионален пласман: 9 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: 4

Настапи на Светско првенство (последен): 19 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во групата J на ​​УЕФА: 9W-1L-0D

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 1W-0L-1D (Голови: 3 постигнати / 1 примени)

2021: 11W-3L-2D (Голови: 50 постигнати / 13 примени)

Тренер: Ханси Флик (Германија) од Јули, 2021 година

Најдобри фудбалери: Џошуа Кимих (Баерн Минхен / Германија), Каи Хаверц (Челзи / Англија), Серж Гнабри (Баерн Минхен / Германија)