USA World Cup 2022

Соединетите Американски Држави ќе се приклучат на забавата на Светско првенство – Катар 2022, едвај поминувајќи ја групата поради подобра гол разлика од Костарика. Ова ќе биде 11-ти пат националниот тим на САД да се појави на глобалната сцена, а најдобриот резултат доаѓа многу одамна – полуфиналето на инаугуративниот турнир во 1930 година.

Без сомнение, тимот на Грег Берхалтер има неверојатен талент, има доволно млади таленти за да има шанса да ја помине групата и треба од нив да следиме еден доста интересен стил на игра, со многу трчање, борба и напаѓачка игра ( постигнаа 21 гол во квалификациите ).

Кристијан Пулишиќ од Челзи се очекува да ја има главната улога, додека Џо Рејна ќе обезбеди креативна врска помеѓу средниот ред и нападот. САД ќе биде вистинска закана за останатите селекции во групата, но за сите понатаму доколку завршат на некои од првите две места. Ова е селекција на која тешко е да и се постави лимитот и можностите.

Ранг листа на ФИФА: 15 (март 2022 година)

Регионален пласман: 2. (КОНКАКАФ)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 10 (Бразил 2014)

Како се квалификува: (КОНКАКАФ – трето место: 7W-3L-4D)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 3W-2L-1D (Голови: 9 постигнати / 5 примени)

2021: 17W-2L-3D (голови: 45 постигнати / 12 примени)

Тренер: Грег Берхалтер (САД) од Декември 2018 година

Играчи на ѕвезди: Кристијан Пулишиќ (Челзи / Англија), Џо Рејна (Борусија Дортмунд / Германија), Вестон МекКени (Јувентус / Италија)