Ghana World Cup 2022

Гана се најде во Катар по храбрите натпревари во квалификациските рунди. Обезбеди пласман на Мундијал за прв пат од 2014 година, победувајќи ја Нигерија поради повеќе гостински голови во африканскиот плеј-оф. Црните ѕвезди беа толку блиску до пласман во четвртфиналето на Светското првенство во 2010 година, но загубија на пенали од Уругвај во осминафиналето.

И покрај тоа што нема толку познати имиња во сегашниот тим во споредба со тимот од 2010 и 2014 година, играчите како Томас Парти од Арсенал и младиот талент на Ајакс, Мохамед Кудус, ќе бидат ѕвезди на кои треба да се внимава во Катар.

Храброста и решителноста се два квалитети што се всадени во структурата на оваа репрезентација на Гана, која загуби само на два од нивните 10 натпревари во 2021 година. Сепак лошата кампања на Африканскиот куп на нации во која тие испаднаа во групната фаза без победа, може да им донесе психички товар на првенството.

Ранг листа на ФИФА: 60 (март 2022 година)

Регионален ранг: 11 (CAF)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 4 (Бразил 2014)

Како се квалификуваа: (Победници во баражот на CAF: (вкупни 1:1 против Нигерија, Гана победи поради повеќе гостински голови)

Последни натпревари (сите натпревари):

2022: 0W-3L-3D (Голови: 4 постигнати / 9 примени)

2021: 5W-2L-3D (голови: 11 постигнати / 6 примени)

Тренер: Ото Адо (Германија) од Јануари 2022 година — привремен

Најдобри фудбалери: Томас Парти (Арсенал / Англија), Мохамед Кудус (Ајакс / Холандија), Даниел Амартеј (Лестер / Англија)