Бонуси за онлајн кладење кои ги нудат обложувалниците се разликуваат од една до друга обложувалница во типот и големината на бонусот како и начинот на кој ги добивате.

Подолу видете ја листата на бонуси за обложување кои ги нудат некои од најголемите и најдобрите обложувалници:

100 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ

Во Mozzartbet добивате 100 бесплатни спинови

Овој бонус важи за сите нови корисници на Mozzartbet

Земи го бонусот сега!

Џекпот од £1.000.000

Во Bet365 предвидете го исходот на секој натпревар од ЕУРО 2024 и освојте џекпот од £1.000.000.

Оваа бонус понуда важи за нови и постоечки корисници на bet365

Земи го бонусот сега!

100% до 7500 МКД

Во 22Bet добивате бонус од 100% до 7500 МКД

Оваа бонус понуда е само за нови корисници во 22Bet обложувалница

Земи го бонусот сега!

100% до €25

Bet365 обложувалница ви нуди 100% бонус до €25

Оваа бонус понуда важи за нови корисници на bet365

Земи го бонусот сега!

100% до €100

Во 20Bet обложувалница можете да добиете 100% бонус до €100 во зависност од депозитот

Важи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

100% до 6000 МКД

Во 1xbet добивате 100% бонус до 6000 МКД!

Овој бонус важи за сите нови корисници на 1xbet

Земи го бонусот сега!

БОНУС ДО €450

Во обложувалницата на Nine casino добивате пакет за добредојде до 450 евра на првите три депозити,

Овој бонус важи за сите нови корисници на Nine

Земи го бонусот сега!

100% до €50

Во 10Bet обложувалница можете да добиете 100% бонус до €50 во зависност од депозитот

Важи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

100% до €100

Betwinner обложувалница ви нуди 100% бонус до €100

Важи само за нови корисници во Betwinner обложувалница

Земи го бонусот сега!

БОНУС ДО €450

Во обложувалницата на Betonred добивате пакет за добредојде до 450 евра на првите три депозити,

Овој бонус важи за сите нови корисници на Betonred

Земи го бонусот сега!

100% до €30

Marathonbet ви нуди 100% до €30 за натпревар кој ќе заврши 0:0

Овој бонус важи само доколку играте на точен резултат

Земи го бонусот сега!

Осигурен облог – £40

Unibet обложувалница ви дава осигурен облог до £40

Оваа бонус понуда бажи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

до €30

Betway кладилница ви нуди можност за бонус до €30

Само за нови корисници на Betway кладилница

Земи го бонусот сега!

25% до €100

Во Betadria може да добиете бонус до 100€

Овој бонус важи само за прв депозит

Земи го бонусот сега!

100% до €100

Betfair ви нуди бонус до €100

Оваа бонус понуда важи за сите нови корисници на Betfair

Земи го бонусот сега!

до €100

Во Interwetten може да добиете до 25€

Оваа бонус понуда важи за сите корисници

Земи го бонусот сега!

100% до 6000 МКД

Во MELbet може да добиете 100% бонус до 6000 МКД

Овој бонус важи за прв депозит

Земи го бонусот сега!

2 x £15

William Hill ви нуди бонус од 2 пати по £15

Само за нови корисници на William Hill

Земи го бонусот сега!

до 7 BTC

1xBit ви нуди бонус до 7 BTC при неколку депозити

Овој бонус важи само за нови корисници

Земи го бонусот сега!

100% до €100

Meridianbet ви нуди бонус од 100% до €100

Овој бонус важи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

100% до €50

Bwin ви нуди 100% бонус до €50

Важи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

100% до €100

Tipbet ви нуди 100% бонус до €100

Важи за нови корисници

Земи го бонусот сега!

најдобри коефициенти

Pinnacle кладилница секогаш ви нуди најдобри коефициенти

Важи за сите корисници на Pinnacle

Земи го бонусот сега!

 

Најчести бонуси кои ги добивате се:

 • Бонус за добредојде – При регистрација на нова корисничка сметка најчесто добивате бонус од страна обложувалницата
 • Обложување без ризик – кога немате ризик доколку изгубите, односно влогот го добивате назад
 • Бонус за лојалност – доколку сте редовни корисници на некоја кладилница истата може да ви даде некој вид на бонус како на пример бесплатни средства или спинови
 • Бонус за комбо тикет – доколку имате повеќе натпревари на тикетот добивате зголемување на вкупната квота за одреден процент
 • Специјални бонуси – посебни бонуси кои се разликуваат од една до друга обложувалница
 • Бонус без депозит – доколку добиете средства во вид на бонус без да вложите пари

Дали бонусот за обложување се вистински пари?

Секоја обложувалница нуди одреден вид на бонус со цел да ве стекне вас како корисник, поради тоа што конкуренцијата е огромна. Е сега верувам дека откако ќе го прочитавте овој текст ви се јавува дилемата, дали бонусот за обложување се вистински пари?

Накратко ќе ви објаснеме за што станува збор.

Превземањето на бонусот е голем предизвик. Ако сте во позиција да се обложувате неколку дена или ден – два без да појдете во минус, без проблем ќе си го превземете вашиот бонус.

Парите за кој станува збор овде, се реални, односно колку евра што ќе видите на вашата сметка во онлајн обложувалницата, толку и реално имате. Ако во било кој момент се предомислите и се откажете од бонусот, вашиот депозит нема да трпи, односно може само него да го користите за кладење, а бонусот да ви биде повлечен од страна на обложувалницата.

Обложувалниците на оваа страна нудат различни врсти на бонус за кладење и тоа големи износи, а бонусот се средства кои можат да ви помогнат во остварувањето на голема добивка. Всушност ова е и главна причина за луѓето да се обложуваат онлајн. Со еден збор, во онлајн обложувалниците вашите пари вредат повеќе.

Тоа што сметаме дека треба да се нагласи е дека парите кои ќе го добиете како бонус нема да може веднаш да ги повлечете. Тоа е од проста причина бидејќи доколку може така, сите ќе го добиваат бонусот и ќе го повлекуваат, па обложувалниците за многу кратко време би банкротирале.

Бонус за добредојде

Со оглед на тоа што конкуренцијата на пазарот за онлајн обложување е голема, секоја обложувалница сака да ве привлече вас, да станете нивни корисник. Како најсоновна алатка за привлекување нови клиенти им се бонусите. Постојат повеќе видови бонус, а овде накратко ќе напишеме за добредојде бонусот.

Бонусот за добредојде претставува сума која ќе ви биде активирана на вашата сметка откако ќе ја отворите вашата сметка. Обично овој бонус е во висина на 50, 100, а во одредени случаи и 200% на вашата прва уплата. На пример, вие депозирате 10 евра, а ако бонусот е 100%, на вашата сметка ќе бидат кредитирани уште 10 евра. Со тоа вие автоматски добивате ексклузивна  можност да ги зголемите шансите за добивка.

Овој бонус е измислен со цел да се привлечат повеќе нови клиенти. Обично овој бонус се кредитира веднаш на вашата сметка и може веднаш да уживате со повеќе пари. Во локалните обложувалници бонусот за добредојде не постои, па затоа ова е една од причините зошто онлајн обложувањето е подобро од локалното обложување.

Генерално овој бонус се однесува само за нови корисници кои ќе се зачленат и ќе ја направат нивната прва уплата. Ако мислете дека можете да правите „матни“ работи со овој бонус, се лажете. Во принцип обложувалниците доделуваат само еден бонус на една IP адреса, па така вие немате можност да ги регистрирате сите од дома и да добивате бонус за секој.

Пред да помислете да ги „надмудрите“ обложувалниците добро прочитајте ги правата и условите за користење на овој бонус, бидејќи постојат многу обложувалници каде што ако направите повлекување без исполнети услови, бонусот ви се одзема, а вашата сметка се деактивира.

Поради овие причини ве советуваме да бидете внимателни, а како наша препорака за 100% бонус за добредојде е обложувалницата на Coinbet24.

Обложување без ризик

Како што погоре кажавме постојат неколку видови на бонус кои може да ги најдеме во онлајн обложувалниците. Во овој дел ќе се задржиме на бонусот наречен обложување без ризик.

И овој вид на бонус може да го сретнеме во многу онлајн обложувалници.

Практично обложувањето без ризик значи дека вие доколку играте сингл натпревар за 10 евра и ако истиот тој натпревар заврши во ваша корист, тогаш вие си ги добивате средствата.

Доколку натпреварот заврши обратно од вашиот тип, тогаш по автоматизам вие треба да ги изгубите парите, но со овој вид на бонус, уплатата ќе ви биде вратена на вашата сметка и ќе може да ја користите за други натпревари.

Ова е идеална прилика да ја искористите доколку се двоумите дали да го изиграте замислениот натпревар. Со овој вид бонус вие може само да добиете, а никако да изгубите.

За обложување без ризик, ние ви ја препорачуваме обложувалницата на Unibet

Бонус за лојалност

Уште еден вид на бонус за обложување е бонусот за лојалност. Во локалните обложувалници ретко каде што може да добиете бонус ако играјте секојдневно. За разлика од нив, онлајн обложувалниците ја ценат вашата лојалност, и што е најважно знаат да ја наградат.

Дефиницијата за овој бонус е дека сите верни корисници ќе бидат наградени.
Како пример ќе ја земеме обложувалницата на Bet365. Доколку од понеделник до недела играте секој ден по најмалку 5 евра дневно, следната недела ќе бидете наградени со 5 евра.

Наградата од 5 евра не е којзнае колкава сума, но во локалните обложувалници нема да ги добиете ни тие.

Во другите обложувалници за да го добиете овој бонус, најдобро е да ги контактирате службите за корисничка поддршка и да ги прашате кои услови треба да ги исполнете за да го добиете бонусот, бидејќи во сите обложувалници тоа е различно. Во некои доделуваат на неделно ниво, во други собирате поени и тие ги конвертирате во пари кога што ќе посакате, во трети нема воопшто.

Како и секој бонус така и овој си има посебни правила и услови за користење. Најчесто рестрикциите се минимални или воопшто ги нема, односно за да го исплатете овој бонус треба да го изиграте 3 или 5 пати.

Бонус за комбо тикет

Овој бонус се почесто може да го сретнеме во сите обложувалници, без разлика да се физчки или се онлајн. Овој бонус вусшност се доделува на што повеќе изиграни натпревари на тикетот.

Како пример ќе ја земеме онлајн обложувалницата на 10Bet.

Тие нудат одличен комбо бонус. Висината на овој бонус се движи од 2% до 60%.

Распределбата е на следниот начин:

 • 2 – натпревари 2%
 • 3 – натпревари 3%
 • 4 – натпревари 4%
 • 5 – натпревари 10%
 • 6 – натпревари 10%
 • 7 – натпревари 15%
 • 8 – натпревари 20%
 • 9 – натпревари 25%
 • 10 – натпревари 30%
 • 11 – натпревари 35%
 • 12 – натпревари 40%
 • 13 – натпревари 45%
 • 14 – натпревари 50%
 • 15 – натпревари 55%
 • 16 – натпревари 60%

Доколку сакате да користите бонус за комбо тикети, ние ја препорачуваме обложувалницата на 10Bet.

Специјални бонуси

Специјалните бонуси се ретки и не можеме да ги најдеме во сите обложувалници. Тие најчесто се конкретно наменети за одредено натпреварување и нудат најразлични поволности за играчот.

Како пример може да кажеме дека за финалето на ЛШ нудат зголемени коефициенти, или пак има одреден турнир за Мундијалот во русија.

Нашата препорака за онлајн обложувалница која располага со најмногу специјални бонуси е обложувалницата на 1хBet.

Тие нудат овој пат специјален турнир за Мундијалот. Вашата задача е да погодите кој ќе победи во групата, учесниците во нокаут фазата, финалистите и точниот резултат. Во зависност од тоа колку сте погодиле ќе добиете и награда.

Како главна наградата е автомобил Бентли.

И ова е уште една причина зошто да го изберете онлајн обложувањето, наместо локалните обложувалници.

Бонус без депозит

Овој бонус е се понезастапен помеѓу обложувалниците. И самото име го кажува значењето на овој вид. Вие имате можност да добиете пари во обложувалницата и без да ја направите вашата прва уплата. Сепак поради неговата комплексност го избегнуваат овој бонус, бидејќи откако ќе остварите добивка, правилата се многу тешки за исполнување и за повлекување за бонусот.

Овој бонус се дава со цел вие да може да ги испробате услугите и можностите кои ги нуди одредена обложувалница, без притоа да ризикувате ниту еден цент од вашиот буџет.

Најчесто вие за почеток само што ќе ја отворите сметката добивате 10 евра, па потоа доколку направите добивка треба да направите и депозит, за на крај да ги извртите 8 пати на коефициент обично поголем од 1.8 и да ја направите вашата исплата.

Лично ние немаме препорака за онлајн обложувалница која може да ви го понуди овој вид на бонус.

Совети за тоа како да изберете најдобар бонус за обложување

Пред да го земете бонусот за обложување, можете лесно да открието дали станува збор за вистински пари или во прашање е некоја измамничка игра. За да не ви случи да паднете во замка, прочитајте ги нашите совети.

Прочитајте рецензија и коментари

Пред да се одлучите која обложувалница да ја изберете, најдобро е да прочитате неколку ренцезии и коментари од корисници со цел да добиете јасна слика за тоа што нуди обложувалницата, кои се предности и недостатоци на истата. Исто така, внимавајте обложувалницата да биде лиценцирана од овластените органи за игри на среќа за што ќе добиете сигурност.

Прифатливи услови за исполнување на бонусот

Не трчајте да ја изберете обложувалницата која нуди највисок бонус за добредојде. Обично високите цифри на бонус значат и високи услови за исполнување кои воопшто не се лесни, па за џабе да ви биде бонусот и да ви пропадне пред да го извртите. Прифатливи бонус барања се извртување од 3 или 5 пати на квоти од 1.40 до 2.00. Се над ова е тешко за исполнување.

Начини за уплата и исплата

При изборот на онлајн обложувалница, разумно е да внимавате на методите за уплата и испалта на средства. Најдобрите методи се уплата и исплата се кредитните и дебитните картички (Visa, Master Card, Maestro) како и е-новчаниците (Skrill, Neteller итн.). Провизија за уплата и исплата во повеќето случаи не смее да има.

Рок за уплата и исплата

Најдобрите онлајн обложувалници депозитот го процесираат во истиот момент, а тоа ви дава флексибилност за обложување во било кое време и од било кое место. Исто така исплатата треба да се одвива во најкус можен рок до најмногу 7 дена. Се над овој период е неприфатливо.

Бонус за играње преку мобилен телефон

Често кладилниците нудат бонус за кладење преку мобилен телефон. Зошто ако сте љубител да се обложувате преку мобилниот уред да не го земете овој бонус. Во пракса тоа значи дуплирање на средствата за кладење.

Земете се што е понудено

Повеќето од онлајн обложувалниците нудат дневни понуди како обложување без ризик, или бесплатни средства за обложување. Со ова вие само ги максимизирате шансите за добивка.

Услови за исполнување на бонусот

Многу често се среќаваме со поимот услови за исполнување на бонусот. Тоа во пракса значи дека откако ќе ги депозирате парите и ќе добиете бонус не може одма да го повлечете, зашто ако тоа било така, сите ќе прават депозит, ќе го земат бонусот, па после ќе го повлечат, а нај тој начин обложувалниците би банкротирале за помалку од еден ден.

Елементи на условите за ослободување на бонус

Квалификуван депозит

Квалификуван депозит во превод значи минималната сума која е дозволена за депонирање со цел да земете бонус. Обично оваа сума се движи од 1 до 15 евра.

Извртување на бонусот (rollover)

Изврувањето на бонусот значи уплата на квалификувани облози. Обично се бара бонусот да се изврти три пати или пет пати, а во некои обложувалници тоа може да биде и повеќе.

Минимална квота

За да ви се пресмета изврувањето на бонусот мора да изиграте тикет со квота која е зададена во правилата и условите. Некогаш тој коефициент за сингл натпревари се движи од 1.8 до 2, а за комбо тикет треба да имате најмалку два натпревар со минимална квота од 1.40 до 1.60.

Рок на исполнување на условите

Во овој дел ви е напишано колку имате време за да ги исполните условите. Најчесто тоа е од 7 дена, па најмногу до 30. Ако не ги исполните зададените услови во тој временски рок, вашиот бонус ќе пропадне.

Наша препорака за онлајн обложувалници со најдобар бонус за кладење:

Бонусот во обложувалниците е главно „оружје“ за привлекување на нови корисници. Навидум сето тоа изгледа нереално, но во овие препорачани обложувалници, ве уверуваме дека бонусите се вистински и дека може да ги користите.

Во продолжение на овој текст ќе ви наведеме неколку обложувалници кои нудат одличен бонус за нови корисници, па размислете колку е подобро да го дуплираш буџетот за обложување.

1. Bet365

Дефинитивно лидерот во обложувањето, обложувалницата на Bet365 го има најдобриот бонус за кладење за почетници. Нивниот бонус нема голема цифра, но за цена на тоа нудат екстра услови. Се што треба да направите е да депозирате најмалку 5 евра, да ги изиграте, а веднаш потоа ќе ви биде кредитиран бонус од 100% на депозитот, но најмногу до 25 евра.

2. 1xBet

1xBet како што изминува времето, тие се креваат се погоре и погоре, а врвна обложувалница не може да опстои без добар бонус. Овој букемјкер нуди за новите корисници 100% бонус до 6000 денари. За вашиот депозит да биде квалификуван во оваа понуда, не треба да биде под 1 евро. Условите се нормални и треба да го изиграте 5 пати на комбинациски облог со најмалку 3 натпревари кои имаат коефициент над 1.40. Откако ќе ги исполните овие услови, бонусот се ослободува и може да го користите.

3. 22Bet

На третото место е обложувалница на 22Bet. Нивниот бонус е сличен со 1xBet, но има поголема вредност и вие како нов корисник имате можност да добиете дури 7500 денари повеќе за обложување. Бонус условите треба да се исполнат во рок од 7 дена. Значи воопшто не е тешко за 1 недела добар играч да ги изигра парите 5 пати на комбо тикети со најмалку три натпревари и коефициент 1.40.

4. Meridianbet

Доколку сте во потрага по фантастичен бонус, тогаш изберете го бонусот на Meridianbet. Таму може да добиете 100% бонус до најмногу 300 евра, а минималната сума квалификувана за бонусот е 10 евра. Овде има малку потешки услови бидејќи треба да го изиграте 5 пати бонусот на тикет со два натпревари кои имаат квота 2 и повеќе. Како и да е, цифрата на бонус е фантастична.

5. 10Bet

Обложувалницата на 10Bet за играчи од Македонија нуди 100% бонус до 50 евра. Условите за исполнување се малку потешки и бара минимална уплата од 15 евра. За да го ослободите бонусот мора 8 пати да го уплатите депозитот и бонусот на сингл натпревар со квота 1.80 или на два и повеќе натпревари со минимална квота од 1.40.