Morocco World Cup 2022

Мароко се смета за еден од најсилните тимови на африканскиот континент и може да се пофали со многу ѕвезди на Светско Првенство – Катар 2022 година, натпреварувајќи се на еден Мундијал по шести пат.

Многу нешта ќе зависат од бекот на Пари Сен Жермен, Ахраф Хакими, но тој треба да биде вешто поддржан од Софаин Буфал – која има искуство во Премиер лигата и Ајуб Ал Кааби, кој игра за Хатајспор во турската Суперлига.

Мароко играше во четвртфиналето на Африканскиот куп на нации претходно оваа година, пред да биде исфрлен од финалистите Египет и може да биде потенцијално изненадување на ова првенство.

Ранг листа на ФИФА: 24 (март 2022 година)

Регионален ранг: 2. (CAF)

Титули на Светско првенство: –

Настапи на Светско првенство (последен): 5 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: (Победник во баражот на CAF: (вкупни 5:2 против ДР Конго)

Последни резултати (сите натпревари):

2022: 4W-1L-2D (Голови: 13 постигнати / 7 примени)

2021: 17W-0L-3D (голови: 49 постигнати / 6 примени)

Тренер: Вахид Халилхоџиќ (БиХ) од Август 2019 година

Најдобри фудбалери: Јусуф ел Несри (Севиља / Шпанија), Ахраф Хакими (Пари Сен Жермен / Франција), Мунир ел Хадади (Севиља / Шпанија)