Spain World Cup 2022

Шпанија се наоѓа во нешто како преодна фаза пред Светско првенство – Катар 2022, бидејќи сака конечно да го повтори успехот што последен пат го имаше на глобалната сцена на Светското првенство во 2010 година.

Појавата на перспективни играчи како Педри, Феран Торес и Ансу Фати навестува нешто добро за иднината, но останува да се види дали Шпанија ќе биде доволно силна за да оди до крај во Катар. Добро одиграа во Лигата на нациите – каде Ла Роха беше поразена само во финалето од Франција, а тоа е добар знак.

Селекторот Луис Енрике не се плашеше да ги исфрли големите имиња како Давид де Геа и Серхио Бускетс од селекцијата, а стави акцент на креативноста што веројатно ќе ја направи Шпанија многу тешка за да се надигра.

Ранг листа на ФИФА: 7 (март 2022 година)

Регионален пласман: 5 (УЕФА)

Титули на Светско првенство: 1

Настапи на Светско првенство (последен): 15 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници во групата Б на УЕФА: 6W-1L-1D

Посленди натпревари (сите натпревари):

2022: 2W-0L-0D (Голови: 7 постигнати / 1 примени)

2021: 10W-2L-6D (Голови: 35 постигнати / 14 примени)

Тренер: Луис Енрике (Шпанија) од Ноември, 2019 година

Најдобри фудбалери: Жорди Алба (Барселона / Шпанија), Родри (Манчестер Сити / Англија), Ајмерик Лапорте (Манчестер Сити / Англија)