Brazil World Cup 2022

Едноставно не би се чувствувало како Светско првенство без Бразил како дел од него. Кариоките ќе имаат за цел да стават крај на две децении европска доминација на најголемата сцена од нивниот петти трофеј во 2002 година.

Аргентина можеби ги победи своите стари ривали во минатогодишното финале на Копа Америка, но Бразил се уште за многу луѓе важи како тим кој најверојатно ќе ја врати контролата на Светските првенства за Јужна Америка.

Голот на Анхел Ди Марија на Маракана во Јули беше единствениот пораз на Бразил во 2021 година – како и еден од само петте гола што ги примија. Имаат неверојатно талентирана генерација, а со предводник како Нејмар заедно со сензацијата од Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, Бразил важи за најсилна офанзивна селекција на Мундијалот.

Интересно е тоа што на списокот на селекторот Тите се најдоа дури 16 фудбалери кои ќе дебитираат на Светските првенства:

Голмани:

 • Алисон (Ливерпул)
 • Едерсон (Манчестер сити)
 • Веверсон (Палмеираш)

Одбрана:

 • Тиаго Силва (Челзи)
 • Маркињос (ПСЖ)
 • Едер Милитао (Реал Мадрид)
 • Алекс Сандро (Јувентус)
 • Данило (Јувентус)
 • Алекс Тељес (Севилја)
 • Бремер (Јувентус)
 • Дани Алвеш (Пумас)

Среден ред:

 • Лукас Пакета (Вест Хем)
 • Каземиро (Манчестер јунајтед)
 • Фред (Манчестер јунајтед)
 • Бруно Гимараеш (Њукасл)
 • Фабињо (Ливерпул)
 • Евертон Рибеиро (Фламенго)

Напад:

 • Нејмар (ПСЖ)
 • Винисиус Жуниор (Реал Мадрид)
 • Родриго (Реал Мадрид)
 • Рафиња (Барселона)
 • Антони (Манчестер јунајтед)
 • Ришарлисон (Тотенхем)
 • Габриел Жезус (Арсенал)
 • Педро (Фламенго)
 • Габриел Мартинели (Арсенал)

Ранг листа на ФИФА: 1 (март 2022 година)

Регионален пласман: 1 (КОНМЕБОЛ)

Титули на Светско првенство: 5

Настапи на Светско првенство (последен): 21 (Русија 2018)

Како се квалификуваа: Победници на квалификациите во КОНМЕБОЛ: 14W-0L-3D

Последни резултати (сите натпревари и пријателски):

2022: 3W-0L-1D (Голови: 13 постигнати / 1 примен)

2021: 12W-1L-3D (голови: 27 постигнати / 5 примени)

Селектор: Тите (Бразил) од Јуни 2016 година

Најдобри фудбалери: Нејмар (Пари Сен Жермен / Франција), Маркињос (Пари Сен Жермен / Франција), Винисиус Јуниор (Реал Мадрид / Шпанија)