ЕУРО 2020: се што треба да знаете за турнирот

Кога и каде е? Кој и каде ќе игра? Како ќе функционира во услови на светска пандемија? Како може да бидете присутни на Европско Првенство 2020? Во продолжение тиот на kladenje.mk се погрижи лесно да можете да најдете се што треба да знаете за ЕУРО 2020.

Од кога до кога ќе трае ЕУРО 2020?

Завршниот турнир ќе се одигра од 11-ти Јуни до 11-ти Јули 2021 година.

Како изгледа групната фаза?

Група А

Турција

Италија

Велс

Швајцарија
Група Б

Данска

Финска

Белгија

Русија
Група Ц

Холандија

Украина

Австрија

Македонија
Група Д

Англија

Хрватска

Шкотска

Чешка
Група Е

Шпанија

Шведска

Полска

Словачка
Група Ф

Унгарија

Португалија

Франција

Германија

Распоред и сатници за сите натпревари од отварањето до финалето

Ексел за EURO 2020 – кликни за download

Датум Група Натпревар Tип 1 x 2
11.06.2021
21:00 ч.
Група А Турција - Италија
12.06.2021
15:00 ч.
Група А Велс Швајцарија
12.06.2021
18:00 ч.
Група Б Данска Финска
12.06.2021
21:00 ч.
Група Б Белгија Русија
13.06.2021
15:00 ч.
Група Д Англија Хрватска
13.06.2021
18:00 ч.
Група Ц Австрија Македонија
13.06.2021
21:00 ч.
Група Ц Холандија Украина
14.06.2021
15:00 ч.
Група Д Шкотска Чешка
14.06.2021
18:00 ч.
Група Е Полска Словачка
14.06.2021
21:00 ч.
Група Е Шпанија Шведска
15.06.2021
18:00 ч.
Група Ф Унгарија Португалија
15.06.2021
21:00 ч.
Група Ф Франција Германија
16.06.2021
15:00 ч.
Група Б Финска Русија
16.06.2021
18:00 ч.
Група А Турција Велс
16.06.2021
21:00 ч.
Група А Италија Швајцарија
17.06.2021
15:00 ч.
Група Ц Украина Македонија
17.06.2021
18:00 ч.
Група Б Данска Белгија
17.06.2021
21:00 ч.
Група Ц Холандија Австрија
18.06.2021
15:00 ч.
Група Е Шведска Словачка
18.06.2021
18:00 ч.
Група Д Хрватска Чешка
18.06.2021
21:00 ч.
Група Д Англија Шкотска
19.06.2021
15:00 ч.
Група Ф Унгарија Франција
19.06.2021
18:00 ч.
Група Ф Португалија Германија
19.06.2021
21:00 ч.
Група Е Шпанија Полска
20.06.2021
18:00 ч.
Група А Италија Велс
20.06.2021
18:00 ч.
Група А Швајцарија Турција
21.06.2021
18:00 ч.
Група Ц Македонија Холандија
21.06.2021
18:00 ч.
Група Ц Украина Австрија
21.06.2021
21:00 ч.
Група Б Финска Белгија
21.06.2021
21:00 ч.
Група Б Русија Данска
22.06.2021
21:00 ч.
Група Д Хрватска Шкотска
22.06.2021
21:00 ч.
Група Д Чешка Англија
23.06.2021
18:00 ч.
Група Е Словачка Шпанија
23.06.2021
18:00 ч.
Група Е Шведска Полска
23.06.2021
21:00 ч.
Група Ф Германија Унгарија
23.06.2021
21:00 ч.
Група Ф Португалија Франција
26.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 1
Велс Данска
26.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 2
Италија Австрија
27.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 3
Холандија Чешка
27.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 4
Белгија Португалија
28.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 5
Хрватска Шпанија
28.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 6
Франција Швајцарија
29.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 7
Англија Германија
29.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 8
Шведска Украина
02.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 1
Швајцарија Шпанија
02.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 2
Белгија Италија
03.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 3
Чешка Данска
03.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 4
Украина Англија
06.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 1
Италија Шпанија
07.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 2
Англија Данска
11.07.2021
21:00 ч.
Финале Италија Англија

Историја на европско првенство

Овој турнир за прв пат се одржал во 1960 година во Франција. Во таа година во финале се сретнале Советскиот сојуз против Југославија каде што Советскиот сојуз се јавува како победник. Најпрво се натпреварувале 8 репрезентации, па потоа бројката се зголемува на 16 и веќе сега од ова Европско ќе гледаме 24 репрезентации.

Кои се домаќини?

Европско Првенство 2020 се одржува низ целиот континент за прв пат во 60-годишната историја на ова натпреварување, со вкупно 12 градови домаќини ( по одземањето на домаќинството на Даблин од страна на УЕФА, ЕУРО 2020 ќе се одржи сепак во 11 градови ).

Лондон, Англија: Стадион Вембли

Финале и полуфинале, два натпревари од осминафинале, три натпревари од групна фаза

Баку, Азербејџан: Олимписки стадион во Баку

Минхен, Германија: Фудбалска арена Минхен

Рим, Италија: Олимпико во Рим

Три натпревари од групна фаза, едно четврт-финале

Санкт Петербург, Русија: Стадион Санкт Петербург

Шест натпревари од групна фаза, едно четврт-финале

Амстердам, Холандија: Јохан Кројф Арена

Севиља, Шпанија: Стадион Ла Кортуха

Букурешт, Романија: Национална арена Букурешт

Будимпешта, Унгарија: Пушкаш Арена

Копенхаген, Данска: Стадион Паркен

Даблин, Република Ирска: Даблинска арена ( УЕФА им ја одзема организацијата порадо Ковид протоколите и натпреварите кои требаа да се играат во Даблин се преместени во Санкт Петербург, Русија ).

Глазгов, Шкотска: парк Хемпден

Три натпревари од групна фаза, еден натпревар од осмина-финале

Европско првенство

Каков е форматот на турнирот?

Форматот ќе биде ист како и на ЕУРО 2016. Првите две репрезентации во секоја од шесте групи ќе продолжат во осминафиналето заедно со четири најдобри третопласирани репрезентации.

Дали домаќините ќе ги играат своите натпревари на домашен терен?

Државите домаќини кои се квалификува на Европско Првенство 2020, автоматски се сместуваат во следните групи.

Група А: Италија (Олимпико во Рим) *

Група Б: Русија (стадион Санкт Петербург), Данска (стадион Паркен, Копенхаген) *

Група Ц: Холандија (Јохан Кројф Арена, Амстердам) *

Група Д: Англија (Вембли стадион, Лондон) *, Шкотска (Хемпден парк, Глазгов)

Група Е: Шпанија (стадион Ла Кортуха, Севиља) *

Група Ф: Германија (Фудбалска арена, Минхен) *, Унгарија (Пушкаш Арена, Будимпешта)

* Загарантирано играње на сите три натпревари во групната фаза дома, бидејќи се квалификувани на турнирот преку Европските квалификации. Бидејќи и Русија и Данска стигнаа до ЕУРО 2020 преку Европските квалификации, а се наоѓаат во иста група, на 22-ри ноември 2019 година се одржа дополнително извлекување за да се одлучи кој тим ќе ги игра сите три натпревари во групната фаза на домашен терен. Жрепката одлучи Данска да има три домашни натпревари во групата, а Русија два.

Олимпико во Рим ќе биде домаќин на отворањето на Европско Првенство 2020.

Мапа ЕУРО 2020

Како се стигнуваше до Европско Првенство 2020 преку квалификациите?

▪ Дваесет екипи – првите две во секоја од десетте групи – стигнаа до турнирот преку Европските квалификации кои се одржаа од Март до Ноември 2019 година.

Уште четири земји се квалификуваа преку плеј-офот од Лигата на Нации, натпревари кои беа закажани за 8-ми Октомври 2020 година (полуфинале) и 12-ти Ноември (финале).

Полуфинале:

ЛИГА А: Исланд 2-1 Романија, Бугарија 1-3 Унгарија
ЛИГА Б: Босна и Херцеговина 1-1 Северна Ирска (пенали: 3-4), Словачка 0-0 Република Ирска (пенали: 4-2)
ЛИГА Ц: Шкотска 0-0 Израел (пенали: 5-3), Норвешка 1-2 Србија
ЛИГА Д: Грузија 1-0 Белорусија, Македонија 2-1 Косово

Финале:

ЛИГА А: Унгарија 2-1 Исланд
ЛИГА Б: Северна Ирска 1-2 Словачка
ЛИГА Ц: Шкотска 1-1 Србија (пенали: 5-4)
ЛИГА Д: Грузија 0-1 Македонија

ЕУРО во услови на КОВИД – протоколи, правила, информации

По официјалното објавување на веста, сега и дефинитивно знаеме дека навивачите ќе имаат дозвола да присуствуваат на стадионите на ЕУРО 2020! УЕФА за да им помогне на имателите на билети даде одговори за некои од најчесто поставуваните прашања.

  • Дали гледачите ќе можат да присуствуваат на натпреварите на ЕУРО 2020?

Да! Фановите ќе можат да присуствуваат на натпреварите на ЕУРО 2020 ова лето.

https://kladenje.mk/evropsko-prvenstvo-fudbal/euro-2020-covid-protokoli

Основни правила кога присуствувате на натпревар на Националната арена во Букурешт ( за навивачи на Македонија )

-Држете растојание од најмалку 1,5 метри до другите навивачи.
-Носете маска за лице – маската мора да ги покрива устата и носот постојано. Препорачуваме да носите дополнителни маски за секој случај.
-Пристигнете на стадионот во рамките на доделениот 30-минутен временски слот.
-Не зафаќајте друго место освен она на вашиот билет.
-Често мијте ги и дезинфицирајте ги рацете. Можете да најдете станици за дезинфекција низ целиот стадион.
-Не се ракувајте. Избегнувајте прегратки и каков било близок контакт со други.
-Останете на своето место за време на полувреме и ограничете ги вашите движења од и до вашето седиште што е можно повеќе.
-Секогаш следете ги знаците што покажуваат по кој пат да тргнете.
-Не доаѓајте на стадионот ако се чувствувате лошо или имате некои симптоми на КОВИД-19.

🎟️ Билет на мобилен натпревар, лична карта и маска за лице
Пред да се упатите на стадионот, проверете дали имате мобилен билет за натпревар, пасош или лична карта, како и маска за лице.

🕐 Време за влез на стадион преку слотови
За да бидат сите безбедни, УЕФА создаде слотови за време на влез за секој имател на билети. Имате 30 минути прозорец за да пристигнете на стадионот. Овие слотови се создадени така што може да се следат упатствата за социјално растојание.

🧪 Негативен тест, доказ за вакцина или потврда за претходна инфекција со КОВИД-19
За влез во стадион ќе биде потребен негативен тест за КОВИД-19, доказ за вакцина против КОВИД-19 или потврда за имунитет на КОВИД-19 (валиден во рок од три месеци).

Капацитет на стадионот во Букурешт

Според сегашното планирање, Националната арена во Букурешт ќе биде домаќин на 13.000 навивачи по натпревар. Тоа е околу 25% од капацитетот на стадионот.

Информаци за билети

🎟️ Може ли да го вратам својот купен билет за натпревар на Европско Првенство 2020?

Доколку сакате да ги вратите билетите, можете да го сторите тоа на порталот за билети на УЕФА до 22-ри април. Ќе добиете целосен поврат на парите.

Купувачите на билети за натпревари во Билбао, Даблин и Минхен ќе можат да ги вратат своите билети до понеделник, 26-ти април, 14:00 часот.

Одложеното има три фази за враќање на билетите и оваа ќе биде вашата последна можност да ги вратите вашите билети. Ако не сте сигурни дека ќе можете да присуствувате на ЕУРО 2020, вратете го вашиот билет сега.

Ако барате детални информации во врска со билетите посетете ја страната www.euro2020.com за повеќе детали.

Сакам да си го задржам билетот. Дали ќе остане валиден?

Откако ќе се затвори фазата за враќање на билетите, УЕФА ќе знае дали бројот на билети го надминува бројот на дозволени навивачи на стадионите за секој натпревар. Доколку е тоа така, ќе се одржи фер извлекување или лотарија за да се утврди кои билети треба да бидат откажани за да може да се почитуваат одлуките на владите на земјите домаќини. Ако не бидете извлечени на лотаријата, ќе добиете поврат за номиналната вредност на откажаните билети.

Билети за навивачите на Македонија, Унгарија, Шкотска и Словачка

Продажбата на билети резервирани за репрезентациите на Унгарија, Македонија, Шкотска и Словачка, кои се квалификуваа преку плеј-офот на Лигата на Нации на ЕУРО 2020 ќе започне на почетокот на месец Мај.

This image has an empty alt attribute; its file name is karti2.jpg

COVID-19 мерки за имателите на билети

😷 Кои здравствени и безбедносни мерки ќе бидат воведени на стадионите?

Главен приоритет на УЕФА е да испорачаат безбедно натпреварување и навивање за секого. Намалувањето на ризикот од инфекција е заедничка одговорност, затоа УЕФА спроведува неколку нови правила.

На секој имател на билет ќе му биде доделен посебен слот за влез во траење од 30 минути за да пристигне на стадионот. Исто така, ќе треба постојано да носите маска за лице. Другите мерки може да вклучуваат проверки на температурата или брзи тестови на КОВИД-19, но тие мерки на секој стадион ќе бидат поинакви.

Маскота

УЕФА официјално ја претстави маскотата за Европското првенство кое ќе се игра во 2020 година.

Тоа се случи пред почетикот на квалификацискиот дуел помеѓу Холандија и Германија, кој се играше во Амстердам и заврши со победа на „панцирите“ од 3:2.

Маскотата ќе го носи името Скилзи ( од англискиот збор skills). За претставувањето беа претсвени фристајл мајстории на Лив Кук и Тобиас Бекс, кои ја забавуваа публиката во Амстердам

Повеќето од коментарите на социјалните мрежи се нагативни, на фановите не им се допаѓа ниту како изгледа Скилзи, ниту името на маскотата, но УЕФА си остана до своето и Скилзи сепак почна да привлекува големо внимание.