ЕУРО анализа: Шпанија – Полска, Луис Енрике ќе ја нападне очајната Полска

ESP vs POL

Во вечерниот термин во сабота на ЕУРО 2020 играат Шпанија – Полска. Мечот од рамките на групата Е се игра на Естадио де ла Кортуја, а доаќинот по ремито со Шведска сега е со имератив да победи. Но и Полска го има истиот императив, особено по изненадувачкиот пораз од Словачка.

Луис Енрике нема алиби за евентуален неуспех

Избраниците на Луис Енрике го отворија шампионатот со реми без голови против Шведска во понеделникот.

Шпанија имаше доволно шанси да ја совладаат Шведска на отворањето во групата Е, но тимот на Енрике наиде на противничкиот голман Робин Олсен во импресивна форма. Во меѓувреме, Алваро Мората ја пропушти шансата на мечот, па шпанците останаа разочарани.

Шпанија не може да обезбеди пласман по ова коло во следната фаза, но не може да биде ни елиминирана по двата меча, но победа над Полска ќе ги постави во силна позиција да се пласираат пред последниот меч со Словачка на 23-ти јуни.

Шпанија оди по четвртото Европско слато, што би ги направило најуспешна нација во историјата на натпреварувањето, но во исто време Шпанија има неискусна селекција на играчи како никогаш предходно.

Подготовките на Шпанија за ЕУРО 2020 беа далеку од идеални поради позитивниот тест за коронавирус на Серхио Бускетс, но тоа не смее да биде алиби на Луис Енрике кој во списокот изостави фудбалери кои и тоа како можеа да и помогнат на Шпанија.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Полска во катастрофална форма

Полска беше еден од фаворитите во групата Е, а беше особено голем фаворит против Словачка на стартот. Сепак, тимот на Пауло Соуса загуби и сега е во тешка ситуација. Сега не зависат само од себе, туку и од останатите репрезентации. Но, о имаат Левандовски, а тоа е голема работа за една репрезентација.

Формата на Полска е разочарувачка и оваа репрезентација победи на само еден од последните осум натпревари во сите натпреварувања, вклучувајќи ги и нерешените средби со Русија и Исланд на нивните два пријателски натпревари пред турнирот.

„Бело-црвените“ знаат што е потребно за да се пласираат во следната фаза на ова натпреварување, но нема да паничат бидејќи третата позиција во групата Е може да биде доволна за да одат во нокаут рундата.

Полска победи само на еден од претходните 10 натпревари со Шпанија, а загуби осум пати во овој процес, вклучувајќи го и поразот со 6:0 кога двете селекции последен пат играа меѓусебе во Јуни 2010 година.

Прогноза

Шпанија е фаворит поради многу аспекти. Игра дома, има поквалитетен тим. После ремито со Шпанија ќе дадат и повеќе од своите можности за победа на овој меч. Полска пак е очајна во послендо време, а поразот од Словачка во првиот дуел ги одалечи од можностите за пласман во следниот круг.

ТИП: Шпанија – Полска – 1 @ 1.36 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*