ЕУРО анализа: Словачка – Шпанија, црвената фурија нема право на грешка

ESP vs SVK

Се е можно во групата Е на ЕУРО 2020. Во последното коло во групата кое ќе се одигра во среда, второпласираната Словачка патува кон Севилја на дуел со Шпанија, која има еден бод помалку од нив и е на третото место.

Избраниците на Стефан Тарковиќ претрпеа пораз од Шведска со 1:0 во нивната последна средба, додека Шпанија одигра второ реми по ред, овој пат со Полска, 1:1.

Словачка сонува за реми

После одличното започнувањето на ЕУРО 2020 со победа над Полска, Словачка се врати на земја против Шведска, која ги совлада момците на Тарковиќ благодарение на победата од 1:0 во петокот.

Александар Исак можеби го привлече вниманието на мечот, но на крај Шведска славеше со гол од пенал на Емил Форсберг, а менаџерот Тарковиќ призна дека неговиот тим мора да направи „чудо“ против Шпанија за да обезбеди пласман во следната фаза.

Судбината на Словачка е се уште во нејзини раце и им одговара и реми со тимот на Луис Енрике за да се запечати пласман во следната фаза.

Искушението да се затвори голот против Шпанија сигурно ќе биде реално за Тарковиќ – особено кога неговиот напад не можеше да постигне гол по 10 обиди против Шведска.

Но, интересно е тоа што Словачка се уште може да напредува како победник во групата, но и да заврши на дното.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Луис Енрике под притисок

Фрустрациите на Енрике продолжуваат и на ЕУРО 2020. Прво дојде ремито со Шведска кога шпанците никако не можеа да постигнат гол и покрај доминацијата, па во минатото коло се случи уште едно изненадување и реми со Полска. Нападот одигледно дека не функционира според планираното. Мората срелаше против Полска, но Шпанија промаши пенал за победа преку Морено.

Шпанија едноставно мора да најде победничка формула од некаде, за да не ризикува испаѓање од групната фаза за прв пат од 2004 година.

Ремито со Полска барем ја серијата без пораз на Шпанија во сите натпреварувања на 10 натпревари. Енрике останува доследен на своите одлуки околу составот на фудбалери, без разлика што се соочува со огромен број на критики во својата земја, а овој меч му е последна можност да докаже дека не греши.

Во секој случај, Енрике има широк ростер на фудбалери и уште пред мечот знае дека неговиот тим ќе доминира. Прашањето е само следново: Како доминацијата да ја претворат во победа?

Прогноза

Нема дилема, Шпанија ќе слави победа на овој меч. Ако Словачка остане непоразена што е и нивна цел на овој натпревар, тоа ќе биде рамно на светско чудо и ќе значи дека Шпанија ќе испадне од ЕУРО. Шпанија ќе нападне, Словачка ќе се брани предводена од Скринаир. Впрочем, во Словачка најдобриот дел на тимот е дефанзивата, но овој пат ќе има исклучително тешка задача.

ТИП: Словачка – Шпанија – 2-2 @ 1.71 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*