ЕУРО 2020 Група Е

Доста интересна и неизвесна се очекува да биде групата Е на ЕУРО 2020. Шпанија во оваа група е главен фаворит и во тоа нема никаква дилема, но за преостанатите места кои водат во следната фаза ќе се борат пред се Полска и Шведска, но никако не смее да се отпише и Словачка.

Шпанија со доста неочекуван и млад тим ќе настапи на Европското Првенство. Луис Енрике најави подмладување, но освен тоа тој направи и целосен рез во репрезентацијата. Го навлече и гневот на себе, со оглед на тоа што во Шпанија нема ниту еден фудбалер од Реал Мадрид. Се очекуваше тука да биде барем Рамос, но и тој не се најде на списокот на Енрике. Ќе биде навистина интересно да се види како еден ваков неочекуван тим на Шпанија под водство на Луис Енрике ќе делува на ЕУРО 2020. Но без разлика на сето ова, Шпанија е фаворит во групата и јас очекувам лесен пласман во следната фаза.

Швеѓаните се прошетаа во квалификациите за ЕУРО 2020 со само еден пораз, но резултатите оттогаш ја одразуваат тековната битка со која се соочи тренерот Андерсон – формата. Шведска нема ѕвезда како на времето во имиња на Ларсон или до пред некое време како Ибрахимовиќ. Но тука се новата потенцијална ѕвезда Колушевски, како и моентов играчот број еден Александар Исак. Шведска ќе има одлична офанзива, која би требало да ги надополнува одбранбените слабости, но веројатно директниот дуел со Полска ќе одлучува кој ќе оди понатаму.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Предводени од капитенот, неверојатниот стрелец и носител на многу рекорди, Роберт Левандовски, Полска има причини да се надева на добар резултат. Имаат нов селектор, а тоа може да биде проблем. Во средината на јануари, Бржечек беше заменет со португалскиот шеф Пауло Соуса, а на трите стартни меча од квалификациите за пласман на Светското Првенство, Полска славеше само над Андора. Одигра реми со Унгарија 3:3 и загуби од Англија со 2:1. Сепак, тоа беше смао подготовка за тоа шти ги чека на овој континентален шампионат.

Словачка е аутсајдерот во групата. Имаат интересен тим, но шансите за прогрес им се минимални. Највеќе што може Словачка е да извлече некое реми веројатно без голови ако се знае нивниот дефанзивен пристап и дефанзивната линија. Ќе играат на контри и на тој начин ќе бркаат некое изненадување.

Коефициенти:                         Да биде прв                            Да се пласира понатаму

Полска                                     6.50 во 10Bet                          1.40 во 10Bet

Словачка                                 15.00 во 10Bet                        2.62 во 10Bet

Шпанија                                   1.33 во 10Bet                          1.04 во 10Bet

Шведска                                  7.00 во 10Bet                          1.44 во 10Bet

Наш предлог:

Шпанија да заврши прва во групата @ 1.33 во 10Bet

Шведска да се пласира понатаму @ 1.44 во 10Bet